עוד בתרבות ובידור
 >  > 

שירי חורף: המוזיקה של הנוסטלגיה

בכל שנה התפרסמו באתר השירים שיעשו לכם את החורף. במסגרת פרוייקט "10 הכתבות שלנו": עורכת התרבות נועה רז חוזרת ל"שירי חורף"

שנה אחרי שנה, עם בוא הגשם הראשון, הבאנו לכם - בכל פעם כותב אחר - רשימה של שירים שיעשו לכם את החורף. שירים שקטים, רועשים, נעימים, מפחידים - הכול כבר היה שם, ומי לא כתב בפרויקט הזה? אייל "ערפדון" גנור, דנה ג. פלג, יניב הלפרין, טל איתן, בן אדם, מיכל פלד, גיל דיאמנט, אור "גולדמן" שמעונוב, ענת אבישר ואפילו אני.

לרגל חגיגות העשור הבאות עלינו לטובה, ובפרץ נוסטלגיה לא ברור, החלטתי לקבץ אחדים מהשירים האלו ולהציגם פה. יש המון, אז בחרתי מהם עשרה - אחד לכל שנה - והשתדלתי להתאים לכל אחד גם תשובה משלי, בת ימינו. אמנם המעלות בחוץ מרקיעות שחקים, והמזגנים עובדים במלוא כוחם, אבל עדיין אפשר להפעיל את הרמקולים, לעצום את העיניים ולדמיין את הסופה מכה בחלון.

לגעת בכוכבים

10.12.2000 - הכול התחיל כשבן אדם, כתב צעיר, שלח כתבה שכללה מספר המלצות לשירי חורף. הוא לא ידע אז שמדובר בקאלט שיחזור על עצמו שנה אחר שנה, במשך עשר שנים, וידנו עוד נטויה. הרשימה הזו, שהתחילה כגחמה פרטית, הפכה עם השנים למעין "כתבת בונוס", שכותבים קיבלו אותה כצ'ופר. שימו לב גם לטוקבקים, מאחוריהם מסתתרים מיטב כותבי האתר, יועציו ועורכיו - מאז ועד היום.

מעבר לאנכרוניזם הקל שבמעבר על השירים (הנפלאים) והכותרות שהוצמדו להם (הלהקה האלמונית "קייס צ'ויס" למשל), אפשר למצוא שם פנינים של ממש - "Stars" של "Dubstar" לדוגמא, שכבר אז זוהה עם חברה סלולארית בשיא פריצתה, ואולם מעבר למסחריות, זהו שיר שקטשקט וקסום, עם ריח של שמיים ענקיים ולב צועק.במחווה מיוחדת לתכנים הסלולאריים, כפי שאנו קוראים להם היום, קבלו שיר חורפי לא פחות, היישר מפרסומת של חברה סלולארית אחרת לגמרי, הפעם מ2009 - שמו "Life in a Northern town", וללהקה קוראים "The Dream Academy". הוא ממתק של ממש.


 

סאיינס פיקשן, דאבל פיצ'ר

ב2001 הגדלנו לעשות והעלינו שני טורים של שירי חורף - אחד "מסחרי" יותר ומיינסטרימי, מאת טל איתן, ואחד אלטרנטיבי של אייל גנור (ערפדון בשבילכם), בעל הטור הוותיק ביותר בשכונת GoGay.

מה לעשות עם שני אלה - חשבתי לעצמי, והתשובה, מוזיקלית לפחות, כותבת את עצמה. מה יקרה, - תהיתי - אם אמצא תשובה ממסדית לאייל ואחרת אלטרנטיבית לטל? חגיגה חורפית לאוזניים, זו התשובה  - עניתי לעצמי. אתם יכולים להסתכל על זה כעל ניסוי מדעי בנבכי היוטיוב, שאז עוד לא הומצא.

אחת מבחירותיו של הערפד היא "שיר ערש" של הקיור, להקה ידועה דווקא, שבראשה הסולן רוברט סמית המלנכולי. זהו שיר יפהפה, וכפי שהסביר אייל כבר אז, יש בו שילוב קטלני של כינור, גיטרה, הקול המלחש של הסולן ולחישות הרקע, וכמובן, הנושא (לא מומלץ לסובלים מסיוטי לילה).

ואיך אענה לו, לערפד? בשיר ערש משלי, כמובן. קבלו את אחד השירים השקטים ביותר, הכנים והמסעירים את הנפש יותר מכל - "שיר ערש לווייאט", מבית היוצר של שריל קרואו. איך אתה עם קאנטרי, ערפדוני?

ועכשיו נטפל בדור המייסדים, כלומר בטל, וזה אפילו יהיה קל. השיר הסוגר את הרשימה של טל הוא הקאבר המדהים (ולמרבה הפלא הלאמאודמוכר) של ג'ף באקלי ל"הללויה" של לאונרד כהן. מר כהן הוא מגדולי הטרובדורים שצמחו לנו, ואם ירצה השם, וירצה דיסקונט, וירצו המפיקים, תתחיל בקרוב מכירת הכרטיסים להופעתו הקרבה ובאה בארץ הקודש - החזיקו אצבעות. "הללויה", אחת מיצירות המופת של המאסטר, זכתה לגרסאות כיסוי רבות (Shrek, מישהו?), ולטעמי, זו של באקלי היא המוצלחת מכולן.התשובה לטל גם היא ברורה, לי לפחות. מדובר בפרויקט שהוא חובה לכל אוזן, בעיקר לאוזן ישראלית חובבת כהן - "שיר זר", אלבום אוסף חינמי לגמרי, המופץ להורדה ברשת ומורכב מביצועים יפהפיים - בעברית - לשיריו של כהן. כל הקטעים טובים, אך אני ממליצה במיוחד על "אחד מאיתנו איננו טועה" - מפיה של רותם אור, הוא שיר אהבה לסבי שקורע את הנשמה - וכן על "מי באש" של שני קדר, האישה עם הקול הגדול ביותר שפגשתי.

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...