> 

האישה שאני

הבימאית הקנדית, גוון האוורת', יוצרת הסרט האוטוביוגרפי "היא נער שהכרתי" העוסק בתהליך השינוי שלה, מעבירה בימים אלה סדנת קולנוע בארץ, שמטרתה ייצוג טרנסג'נדרים על ידי טרנסג'נדרים

גוון האוורת' היא אישה טרנסג'נדרית קנדית, שיצרה לפני כשנתיים סרט אוטוביוגרפי על תהליך השינוי שלה, כפי שנתפס ונחווה על ידה ועל ידי ששת הא/נשים הקרובים לה ביותר: אשתה לשעבר, הוריה ואחיותיה, וחברה הטוב ביותר מאז תקופת התיכון. הסרט מכיל ראיונות, תמונות וסרטי וידאו ביתיים, קריינות רקע של גוון עצמה על התהליך שעברה וקטעי מעבר המכילים אנימציה ומעט הומור, המפיג את התחושות הלא-קלות אותן מציף הסרט לעיתים.

 
לארץ היא הגיעה משתי סיבות: הקרנת הסרט "היא נער שהכרתי" במסגרת הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע להט"ב, והעברת סדנת קולנוע לטרנסג'נדרים, שמטרתה להפיק סרטים קצרצרים המתעדים את חייהם, ואת התהליך אותו הם עברו/עוברים ולעודד יצירה טרנסג'נדרית.
 
עד היום, רוב הסרטים המציגים אנשים טרנסג'נדרים עדיין נעשים על-ידי יוצרים שאינם טרנסג'נדרים, ומשקפים מבט חיצוני. לעתים אוהד ולעתים לא, מדויק יותר או פחות, אבל לרוב – חיצוני לקהילה הטרנסית. סרטה של האוורת' משקף מבט מבפנים, מפתיע בכנותו ובפתיחותו.
 
גם לשאלה מה גרם לה ליצור סרט על התהליך האישי כל-כך, ולהגיע בעקבותיו להעברת סדנאות לקהילה הטרנסית, השיבה האוורת' לGoTrans: "כשיצאתי מהארון הטרנסי לא יכולתי למצוא שום ייצוגים טרנסיים בקולנוע עמם יכולתי להזדהות, או כאלה שיכולתי להראות למשפחה שלי. לא משנה איפה חיפשתי, הייצוגים הטרנסיים היו בעיקר של M2F, כולן כמובן עסקו בזנות ונלחמו על הישרדותן, או שירתו פטישים אחרים של היוצרים, ברובם גברים לבנים מהמעמד הבינוני."
 
"גם סרט כמו "בנים אינם בוכים" או "משחק הדמעות" לא יכולתי להראות להורים שלי, אם כי מסיבות אחרות, של המוות האכזרי. במעט מאוד סרטים טרנסיים יש דמויות חיוביות, שעוברות תהליך של הבנה הדדית וחמלה, ואלה הם הדברים שחשוב לי להציג."
 
"סרטים על טרנסים נעשים היום על-ידי יוצרים שאינם טרנסים, ומבחינתי הייצוג העצמי הוא צעד הכרחי לקראת ההעצמה של הקהילה. אבל זה לא יקרה יש מאין, על-מנת שהייצוגים שלנו ישובו לידנו, עלינו לעשות מעשים. אנחנו צריכים לקחת את המצלמה לידיים ולהתחיל לעשות סרטים".
 
ואיך המשפחה שלך קיבלה את כל התהליך?
"בהתחלה היה להם מאוד קשה, אבל הם גדלו ככל שהתהליך התקדם, והתמיכה שלהם בי הלכה וגדלה".
 
עצם יצירת הסרט לא הקשתה עליהם?
"כן, אבל הם הבינו את החשיבות שבזה ובסופו של דבר נפתחו מעל ומעבר למה שהאמנתי שיקרה. החלטתי להתחיל לשאול אותם שאלות לסרט רק אחרי הניתוח האחרון, ככה שהמצב היה כזה בו הם בשלב מסוים של ההתמודדות. לא ציפיתי לכזו מידה של כנות".
 
אחד הנושאים המשמעותיים בסרט הוא זוגיות. בתקופה בה האוורת' חיה כגבר היא נישאה לאישה, וחלק מהסרט מוקדש לתיאור התהליך משני צידי הקשר. האוורת' מזדהה כלסבית, וציפתה כי זוגתה תשתנה יחד איתה. בשיחה ביניהן עולות שאלות כבדות משקל - איך מתמודדים עם בת זוג שהייתה בעבר בן זוג? האם ניתן להמשך לאדם ללא קשר למגדרו? את התשובות, חלקן, אתם מוזמנים לגלות בעצמכם.
 
She's a Boy I Knew יוקרן בפסטיבל הקולנוע הלהט"בי TLVFest ביום רביעי, ה- 24 ליוני, בשעה 21:00 בסינמטק. 

קודם לכן, תעביר האוורת' באותו יום (ד') הרצאת מבוא ליצירת קולנוע "עשה/י זאת בעצמך" תוך התייחסות לחשיבות של ייצוג טרנסג'נדרים על ידי טרנסג'נדרים. ההרצאה תתקיים במרכז הקהילתי הגאה בגן מאיר בתל אביב, בשעה 18:30.

בהכנת הכתבה השתתפו: נועה רז ואופיר פיגנבוים

מבצע מיוחד לקוראי GoTrans: כל המגיעים עם הכתבה מודפסת לקופת הסינמטק, יוכלו לרכוש ארבעה כרטיסים במחיר של שלושה (אפשר להגיע עם חברים על מנת לממש את ההטבה ביחד)
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...