עוד בתרבות ובידור
 >  > 

ומה עכשיו?

ניצן אביב, מוותיקי הקהילה ואחד הפעילים הגאים הראשונים בארץ, מספר על ההצגה "גיי-ריאטריה" בה לקח חלק

לפני כשלושים שנה השתתפתי בקבוצה שכינתה את עצמה "נעימים ונעמות". הקבוצה כללה שנים עשר גברים ונשים, שיזמו וארגנו את הפגנת המחאה ואת מצעד הגאווה הראשון, ביולי 1979, בכיכר מלכי ישראל של אז (כיכר רבין דהיום).

בערב שקדם להפגנה ולמצעד, רואיינה הקבוצה לערוץ הראשון בטלוויזיה הישראלית, והכתבה שודרה ב"מבט לחדשות" בליל שישי שלאחריו. בראיון זה נטלתי חלק והקטע, כמו גם קטעים אחרים הלקוחים מן הכתבה, שוחזרו בהצגה "גייריאטריה שואו", בה השתתפתי.

נעניתי בשמחה לפניות להשתתף בהצגה זו, שהיא הניסיון התיאטרוני הראשון שלי, משום שסברתי ועודני סובר שיש לקדם בכל דרך מסר חשוב וברור לציבור הרחב, שעליו לדחות נמרצות ולהימנע מעמדות וביטויים שיש בהם גילויים של אפליה, גזענות, צביעות והומופוביה - גלויה או נסתרת, כלפי חברות הקהילה הלהט"בית וחבריה, בגלל שונותם.

צריך להבין ולהטמיע שאנחנו חלק בלתי נפרד מהחברה האנושית על גווניה השונים, ושיש להתייחס אלינו בכבוד ולכבד את זכותנו הבסיסית לאהוב את בני מיננו ולחיות את חיינו עלפי אורח חיינו, בחברה ובעולם מתקדמים ונאורים. המופע, לעניות דעתי, מעביר מסר זה באופן חד וברור שאינו משתמע לשתי פנים.

כעת, לאחר הקמתו של "המרכז העירוני הגאה" בתלאביב, נמצאת על סדר יומם של בוגרי הקהילה, דרישה דחופה ונמרצת להקמתו של "בית אבות" - בית לאוכלוסיה הבוגרת הלהט"בית כולה, שבו יוכלו בוגרות הקהילה ובוגריה לחיות ולבלות את שארית ימיהם בכבוד.

אפילו לאחר החזרות הרבות והמתישות, לא נפלה בי רוחי, ובעידודם הנמרץ של מנחי הקבוצה ובימאי ההצגה, שתמכו בנו לכל אורך הדרך, עברנו את כל המכשולים.

תחושתי היא ששוב נפלה זכות גדולה בחלקי להביא מסרים כאלו פעם נוספת, שלושים שנה לאחר הפגנת המחאה ומצעד הגאווה הראשון, שהייתה לי הזכות להיות מיוזמיו וממארגניו. חווית העבודה על ההצגה העשירה וגיבשה את חברי הקבוצה והעניקה לכולנו תחושת גאווה ותחושה של עוצמה וכוח.

התגובות שקיבלתי אישית והתגובות שאותן קיבלנו כקבוצה היו משמחות, מרגשות ומעודדות עד מאד ובהחלט זקפו את קומתנו - אך עתה, אל לנו לנוח על זרי הדפנה. עלינו לזכור כי המאבקים להשגת זכויות מלאות לקהילה הלהט"בית הם עדיין בעיצומם.

הכותב הוא פעיל חברתי ופוליטי, חבר לשעבר בקבוצת "נעימים ונעמות", חבר ב"פורום אדום-ורוד" בחד"ש, חבר ועדת הביקורת בעמותת "שישה צבעים", חבר הועד המנהל של "האגודה לשמירת זכויות הפרט", חבר בקבוצת "קשת מזהב" ב"מרכז העירוני הגאה" בת"א, חבר ועד מק"י בסניף ת"א וחבר ב"פורום הארגונים החברתיים לביטול חוק ההסדרים".
 

כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...