עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מרגי: "המצעד חשוב יותר מיהדות?"

שר הדתות, איש ש"ס, יצא נגד הכללת "מצעד הזוהמה", כלשונו, בחגיגות המאה לתל-אביב: "האם הוא אחד מרגעיה הגדולים של העיר?"

ספר שהוציאה לאחרונה עיריית תל אביב-יפו, לרגל חגיגות המאה לעיר העברית הראשונה, עורר את חמתו של שר הדתות, יעקב מרגי מש"ס. מרגי שאל באחת מישיבות הממשלה האחרונות "האם מצעד הזוהמה (הכינוי שלו למצעד הגאווה - GoGay) הוא אחד מרגעיה הגדולים של העיר תל-אביב?" ותהה "מדוע לא מוזכרים אירועים יהודיים בספר?"

בנוסף לדבריו בישיבת הממשלה, הוציא מרגי מכתב לראש העירייה, רון חולדאי. במכתב, שתוכנו פורסם ב-ynet, מחה שר הדתות על כך ש-"אין בספר כל אזכור בולט של זהות וערכים יהודיים". לדבריו, "מדובר בעיוות מזעזע ומזוויע". עוד מחה מרגי על כך שהספר מחולק לפי חודשים לועזיים, ולא עבריים, וכי ין בו תמונה של הרב הראשי של תל-אביב, הרב ישראל מאיר לאו.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה, כי "בניגוד לביקורת של השר, העיר מחבקת את כולם". לדברי העירייה, "חגיגות המאה אינן באות להחליף את חגי ישראל, אלא לתת פרשנות מקורית לחיים בתל אביב - יפו". כן צוין בתגובה, כי "בתכנון אירועי שנת המאה הושם דגש מיוחד על מורשתה היהודית של העיר העברית הראשונה".

מצעד הגאווה זוכה להתייחסות שלילית מצד חוגים דתיים עוד משנותיו הראשונות, ומרגי אינו ח"כ הדתי הראשון שמכנה אותו "מצעד הזוהמה". קדם לו יושב ראש ש"ס, אלי ישי, שאף טען שגייז הם אנשים "חולים" וכי צה"ל לא מגייס להט"בים לשורותיו (טענה שכמובן, איננה נכונה). ח"כ נסים זאב טען שהמצעד הוא "לגיטימציה להשמדה עצמית למדינת ישראל", ושצריך "לטפל" בהומוסקסואליות "כמו שטיפלו בשפעת העופות".

גורמים דתיים אף ערכו בשנים האחרונות מסעות הסתה נגד המצעד, שכללו פשקווילים, הפגנות ושבוע של אירועים אלימים בשכונות החרדיות בירושלים ובבני ברק לפני אירועי הגאווה בעיר ב-2006. שנה לפני כן אף דקר ישי שליסל, חרדי תושב בית"ר עלית, שלושה צועדים במצעד הגאווה בירושלים.

כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...