עוד בתרבות ובידור
 >  > 

אל תוך התהום

אחרי שנתיים בהן בקושי דיבר כתוצאה מתאונה שפגעה במיתרי קולו מוציא דורון מדלי את אלבומו הראשון, "תהום". נועה רז שוחחה איתו על יצירה, הומופוביה ו"כוכב נולד"

אפילו אם השם לא נשמע לכם כל כך מוכר, אתם מכירים את דורון מדלי. דורון הוא במאי, מפיק, כותב, וכמובן - זמר. אלבומו הראשון, "תהום", יצא לאחרונה אחרי שנתיים בהן בקושי דיבר - מצב שנגרם בשל תאונת עבודה קשה שפגעה במיתרי הקול שלו. רוב השירים והלחנים באלבום חוברו על-ידי מדלי עצמו. אחרים הולחנו על-ידי אלדד ציטרין ולירון לב (הזכור לטוב בזכות ביצועו ל"אני נבראתי לך" בעונה השנייה של כוכב נולד).

למה אנחנו מראיינים אותו? הרבה סיבות: למשל, מעורבותו הגדולה בעבודותיהם של חלק גדול ומכובד מהאמנים בארץ, ביניהם שלומי שבת ונינט טייב. למשל, בגלל הקוסמופוליטיות – שירים שלו עומדים בפני הקלטה בספרד ובמזרח הרחוק. למשל, כי האלבום שלו, שמשלב אלמנטים של מוזיקה ספרדית ופולק אמריקני, מקסים ונעים לאוזן. וגם, ובעיקר, מפני שהוא הומו, משלנו - ולא מתבייש להגיד את זה בקול רם.

מה עומד מאחורי השירים באלבום?
"אני כתבתי את כל הטקסטים באלבום, ואת רוב השירים גם הלחנתי. זה מאחד את השירים באלבום לקו אחד מאוד אישי, חשוף, אמיתי וכנה. אני לא מתחבא מאחורי מילים מסובכות, ולא מאחורי הפקה משוכללת - זה אלבום מאד "עני" ובסיסי מבחינה הפקתית, בלי הרבה אפקטים, אבל אני כזמר וכיוצר מגיש שם את כל האמת שלי, מתוך אמונה שאין צורך יותר בשקרים וסודות".

אם כבר הזכרת סודות, ספר קצת על היציאה מהארון.
"יצאתי מהארון רשמית בגיל 25-26, למרות שמעולם לא הייתי בתוכו יותר מדי. הדבר שאני הכי מצטער עליו בחיים הוא היציאה המאוחרת: אני מרגיש כל כך טיפש שלא עשיתי את זה הרבה לפני. שום דבר לא מנע ממני - לא הסביבה, לא המשפחה... זה לא הפתיע אף אחד שיצאתי מהארון, הכל עבר ממש חלק. דווקא בגלל זה, אני כועס על עצמי שפשוט שמתי את החיים שלי בצד כל כך הרבה שנים והתעלמתי מזה"

היית מופיע במצעד הגאווה?
"בשמחה גדולה. השנה אני אנהל אומנותית את הבמה הפתוחה שאנחנו מארגנים בפיקניק הגאווה בגן מאיר, כמה שעות לפני היציאה למצעד. בשבועות האחרונים אני פונה להרבה זמרים ויוצרים צעירים ואנונימיים, חד-מיניים, ומגלה שרובם מעדיפים להישאר בארון או בהמון הצועד ולא לחלוק את המוזיקה שלהם עם הכלל. אני מכבד את זה מאד, אבל זה כמובן מחדיר בי את התחושה, שאם לי אין את המחסום הזה, ואני לא מתייחס לזה כאל מכשול, חובתי היא לעלות על הבמה ולהופיע. לזמרים שבוחרים להשאר בארון יש לי המלצה חמה: תהיו אמיתיים עם עצמכם. אתה הומו? זה לא הולך להשתנות בגלגול הזה? צא מהארון, ותחיה בשלום עם עצמך"

אתה חושב שהנטייה המינית שלך מהווה גם חלק מתהליך היצירה?
"הנטיה המינית שלי היא חלק בלתי נפרד ממני, מההגדרה הבסיסית שלי כבן אדם. אני נמשך לבני מיני, והם מקורות השראה גדולים שלי, אהבות, חלומות, רצונות, תשוקות. כמעט כל השירים כתובים בלשון של זכר שר לזכר. "שיר ערש", למשל, הוא שיר שניתן לפרש אותו די בבירור כשיר יציאה מהארון - אמרו לי שזה מאד אמיץ וכמעט חסר תקדים, אבל בעיניי זה הכי בסיסי ולא נראה לי חריג או פרובוקטיבי. זו ההסתכלות שלי בכלל על הומוסקסואליות: זו בסך הכל נטייה מינית עם דטרמינולוגיה שונה, וגם זה בגלל שאנחנו מדברים עברית. בשפה האנגלית, למשל, אפשר להתחמק נהדר כי "I love you" לא מצהיר על זהות הדובר ולא על זהות הנמען, שלא כמו "אני אוהב/ת אותך" העברי".

אז אתה רואה את האומנות שלך כיצירה הומואית?
"כל דבר שקשור ביצר מיני הוא מן הסתם השראה מאד גדולה ליוצר, אבל אני לא מבודד את היצירה שלי בגטו הומואי. אני אומן, אני בן אדם, ובין השאר אני גם הומו - כמו שאני ישראלי, כמו שאני יהודי, כמו שאני אח, בן, חבר, כמו שאני זכר. כל זה נכנס ליצירה שלי, כי אלה החיים שלי. אני לא מאמין במושג יצירה הומואית, או בבידול הומואי, בטח שלא באומנות - אומנות טובה היא בעיני המתבונן, זה טעם וריח. אין דבר כזה יצירה הומואית"

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...