עוד בחדשות ודעות
 >  > 

יום נראות טרנסג'נדרית בינלאומי ראשון

זה התחיל מיזמה באינטרנט וגדל לכדי אירועים ברחבי העולם (וגם אצלנו). השנה יצויין לראשונה יום בינלאומי לנראות טרנסג'נדרית, שנועד לחגיגה והעצמה

יום הנראות הטרנסג'נדרית הבינלאומי יתקיים ב-31 במרץ, ביוזמת רייצ'ל קרנדן, מנהלת ארגון "טרנסג'נדר מישיגן", שהחליטה לעשות מעשה ולציינו. זאת, באמצעות פעולת גיוס רחבת היקף שבוצעה דרך רשת הפייסבוק.

"פייסבוק", למי שלא מכיר עדיין, היא רשת חברתית המתנהלת באינטרנט, ובאמצעותה יכול כל אדם להיות חבר וליצור לעצמו רשתות הרלוונטיות לחייו. נכון להיום חברים ברשת יותר מ-100 מליון בני אדם, וידה עוד נטויה. 

אך מעבר לפונקציה הבסיסית – חיבור בין אנשים – הרשת היא כר פורה לקידום עמדות פוליטיות וחברתיות, ואירועים בנושאים שונים, החל במסיבות וכלה בהפגנות. כל חבר בה יכול לפתוח דף שמכריז על אירוע כזה או אחר, ליידע אנשים על דבר קיומו, ואף לאפשר להם לאשר את השתתפותם. המשמעות היא שמדובר בכוח התארגנות עצום, שאינו תלוי בארגונים ממוסדים או במימון.

יתרונות אלה בדיוק החליטה קראנדל לנצל, כאשר החליטה לפני מספר חודשים לעשות מעשה וליזום את יום הנראות הטרנסג'נדרית הבינלאומי, באמצעות הרשת. תוך חודשים ספורים אישרו מאות אנשים את השתתפותם ותמיכתם ביזמה, והחלו לארגן אירועים שונים הקשורים לנושא: פאנלים, מסיבות, אירועי יצירה ועוד.

לדברי קראנדל, היזמה נועדה לתת מענה לצורך שלנו, כאנשים טרנסג'נדרים, לחגוג את הצדדים החיוביים בזהות ובקהילה שלנו. זאת, להבדיל מיום הזכרון הטרנסג'נדרי, שחל כל שנה ב-20 בנובמבר, ומהווה יום אבל לזכר חברי וחברות הקהילה שנרצחו בשל זהותם.

היזמה הניבה ריכוז גדול של אירועים במישיגן וסביבותיה, אך קריאתה של קראנדל לפעילות סחפה אחריה גם פעילים נוספים ברחבי ארצות הברית, קנדה, בריטניה ואפילו אצלנו בישראל. קראנדל סיפרה כי קיבלה פניות תמיכה והיענות רבות מרחבי העולם, בהן גם מאנשים החיים במדינות שאינן מאפשרות נראות טרנסג'נדרית בטוחה, ולכן לא יוכלו לציין את היום כפי רצונם.

אופיו המיוחד של יום הנראות נובע מכך שהוא מתבצע ללא תמיכה של ארגונים גדולים או מוסדות. מדובר בפעולה שורשית-אזרחית (Grassroots), שמגיעה מאנשים פרטיים שקמים ועושים מעשה. הכוונה במקרה זה אינה לגייס כספים, אלא לעודד אנשים להיות יותר מעורבים בפעילויות ולקדם נושאים החשובים להם בדרכים שונות, למשל יציאה מהארון, נשיאת סמל הזדהות, או אפילו הפצת האירוע ברשת.

בארץ יצויין יום הנראות הטרנסג'נדרי במסגרת ליין הדרסאפ, במסיבה שתתקיים היום בבאסס, ההסתדרות 1, ירושלים, החל מהשעה 20:00

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...