> 

לראשונה: תערוכת יצירות של גייז דתיים

"יוצאים מארון הקודש" - תערוכה שתציג 14 יצירות של הומואים ולסביות דתיים - נפתחה אמש (ג') בירושלים. התערוכה עוסקת בקשר בין נטייתם המינית לזהותם היהודית - דתית של היוצרים

תערוכה ראשונה מסוגה של עבודות פרי יצירתם של הומואים ולסביות דתיים נפתחה אמש (ג') במרכז הדסה- מגשימים בירושלים. בתערוכה, "יוצאים מארון הקודש - על יופי, אמונה וזהות" שמה, מוצגות 14 יצירות אמנות שעוסקות בקשר בין נטייתם המינית לזהותם היהודית - דתית של היוצרים.

התערוכה היא פרי יוזמת חברותא ובת קול - קבוצות של הומואים ולסביות דתיים (בהתאמה), שנפגשות מזה שנים אחדות. רוב היוצרים הם אף חברים בקבוצות אלה. בתום התערוכה יוצעו חלק מן היצירות למכירה. דנה ברמן, שקרנית, מגדל בשמים (עבודה ופרט)

אחת היוצרות, דנה ברמן, בת 33 מירושלים, מציגה בתערוכה מספר עבודות שעשתה במסגרת לימודיה בבצלאל. "באותה תקופה", סיפרה, "הרבה מהעבודות עסקו בזהות הדתית שלי, כבחורה דתייה פמיניסטית, וכלסבית שחיה עמוק בארון. דרך העבודות ניסיתי לבטא מצד אחד רצון עז להתחתן ולהשתלב בחברה הדתית, ומצד שני, התמודדות עם ההבנה שהולכת ונעשית ברורה מיום ליום – שאני לסבית".

לדבריה, "העבודות המוצגות בתערוכה משקפות בעיניי את הניסיון להשתלב, להיות כמו כולם ולהמשיך את אורח החיים שעליו חונכתי. תקופת הלימודים מייצגת עבורי את ההתנגשות התמידית בין מה שהאמנתי בו לבין מה שרציתי באמת: חיפוש נואש למצוא חתן, להקים בית, להילחם בהיותי לסבית, ובדרך זו אולי לכוון לרצון אלוקים". אלעד ליפשיץ, חבלים, 2008

אלעד ליפשיץ, בן 30, מציג בתערוכה את היצירה "חבלים". הנה מה שהוא בחר לכתוב עליה: "פינה, מבט מלמעלה: ידיים מסוללות בחבלים ניצבות בתנוחה לא נוחה על רצפת בטון מוכתמת. לצד הידיים קיר מצופה דפי תווים. מטפורה לשיר הלל? פרטיטורה של עקידה? חי, צומח, דומם: ידיים, חבל רפיה, רצפה. מי הוא זה ששירת חייו המוכתמת מצלה על ידיו? אל תקרי שירה אלא תורה. אל תאמר ידיים, אמור בשר. חוט משיכה: ידיים בעטיפת מתנה".

עפרה צוקר, יוצרת התערוכה, אמרה, כי "חוקרים בני זמננו טוענים שבכל אדם מצוי יסוד אנדרוגיני, וכי המגוון המגדרי אינו דיכוטומי, כמו שהיה מקובל לחשוב בעבר. מתוך תפיסה זו צומחת הטענה שניתן לגבור על המתח שבין הניגודים והקצוות וליצור מחדש תפיסה של אחדות. זוהי אחדות שאינה גורסת אחידות, אלא מסוגלת להכיל ולקבל את המגוון כולו. אבל איך אחדות זו תופסת את מקומה בחברה היהודית הדתית, חברה בעלת מוסכמות חברתיות נוקשות שנתפסת כבנויה על דיכוטומיה חד משמעית בין הראוי למגונה, בין מותר לאסור, בין אישה לגבר?"

"בתערוכה", הוסיפה, "האמנים המציגים מתבוננים במקום המחבר בין זהותם המינית לזהותם היהודית ומבקשים להראות שהדבר אפשרי. לכאורה, זהויות אלה אמורות להיות סותרות, אך ביצירות שבתערוכה ניתן לראות כיצד הזהויות יוצרות אינטראקציות מורכבות, ולעתים אף משלימות. תוך התבוננות בדימויים שונים בתרבות הציונית היהודית והדתית, שופכים האמנים אור חדש ומעניקים פרשנות מחודשת לעקרונות ולערכים מקובלים תוך הרחבת גבולותיהם, לעיתים בדרך של מדרש אמנותי פוסט-מודרני".

פרטים כלליים:
פתיחה: כ"א באדר התשס"ט, 17.3.09, בשעה 20:00
נעילה: כ"ח באדר התשס"ט, 26.4.09 
שעות פתיחה: ימים א'-ה', 10:00-18:00
מיקום: מרכז הדסה-מגשימים, רחוב דור דור ודורשיו 7 א, המושבה הגרמנית, ירושלים

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...