עוד בתרבות ובידור
 >  > 

עופר-רטרו

חבורת בליינים צעירים תקיים מסיבת מחווה למקימי הסצנה הגאה בארץ, ובמיוחד לעופר-דנה-שירזי. לקראת המסיבה, שוחח מתן גבריאלי עם המארגן על משפחתיות, מיינסטרים וסטרייטים במסיבות גייז

קשה אולי להאמין, ואני לא מדבר על הדור שלא ידע את הדיוויין והפליירום, אבל הסצנה הגאה של ישראל חיה, בועטת ומפיקה אחלה מסיבות כבר הרבה שנים. למעלה מ-20 שנה עברו מאז עלה לראשונה עופר ניסים לעמדת ה-DJבמועדון התיאטרון ונתן קיק לקריירה המפוארת שלו ואפגרייד רציני לסצנה. את השתלשלות העניינים זוכרים בוודאי המבוגרים בקהילה: כיצד הפכו מסיבות של קבוצה שולית ומצומצמת, שאירוע של 50 איש נחשב עבורה כהצלחה כבירה, לאפטרים בגודל מפלצתי שהקהל הסטרייטי מתחנן להיכנס לתוכן.

בשבוע הבא (5.3) תערך, כנראה בפעם הראשונה, מסיבת מחווה רשמית לאנשים שהתחילו את הכל, לאלה שבאו אחריהם - ובעיקר ל"שילוש הקדוש", עופר ניסים, דנה אינטרנשיונל ושמעון שירזי. המארגנים, תתפלאו לשמוע, הם דווקא לא אושיות לילה אלא קבוצת חברים. בראשות הקבוצה הזו עומד אדיר רון, שיחד עם הצוות שלו, המורכב באופן כמעט בלעדי מבליינים ולא מ"אנשי מקצוע" , יעלה בחמישי הקרוב מסיבת מחווה לחיי הלילה של תל אביב.

המחווה הזו לגדולי הסצינה באה דווקא ממך – בחור צעיר. אתה לא יכול לזכור את ימי המסיבות הקטנות והסגורות אצל שירזי, לא?

"זה נכון. את מרבית המסיבות והאירועים שאנחנו חוגגים ראיתי ביוטיוב, קראתי הספרים או שמעתי מחברים, אבל כל זה לא מוריד מהמשמעות של המסיבות האלו עבורי כהומו, אפילו היום. זו הסיבה שהחלטנו לעשות מסיבת מחווה לאנשים שהתחילו את הכל - אני חושב שמה שעופר, דנה, שירזי וקבוצת האנשים הזו עשתה בתל אביב חלחל לעיר עצמה ולצורת ההתייחסות שלה אלינו כמיעוט – הרי הדברים שאז נחשבו מאוד חתרניים ופרועים הם הדברים שהיום בגללם אנחנו יושבים ברוטשילד וחושבים שהוא שלנו. פעם זה לא היה ככה - לא היה פשוט להיות גאה בתל אביב, ואנשים בכל זאת קמו ועשו. אני קיבלתי את כל זה כ-Given, אבל אני מכיר בעובדה שזה לא היה ככה."

 

אתה חושב שהעבודה שלהם גם שינתה את ההתייחסות אלינו כקהילה?

"כשהתחלתי עם הליין הרבה אנשים אמרו לי שהם לא מתחברים למוזיקה של עופר או של דנה, אבל ברור להם שהאנשים האלו השפיעו להם על החיים. אמנם בשנים האחרונות יש זילות, וגייז מופיעים בכל תוכנית ריאליטי, אבל אי אפשר לקחת, לדוגמא, מדנה את החלוציות שלה. אני, אבא ואמא שלי ישבנו ומחאנו כפיים לטרנסג'נדרית שזכתה! זה משהו ששינה את התפיסה של הציבור עלינו כקהילה."

 

והיום, כפי שאמרת, הרבה יותר "קל" להיות גיי - נראה שפעם, המסיבות הגאות היו הרבה יותר באווירה של משפחה מאחר והן היו "מוקצות". לא אבדנו את כל זה, עכשיו כשהכל כל כך גדול?


"תראה, הרי זה תמיד קורה כשמשהו הופך לנחלת הכלל. אם משהו היה פעם מאוד חתרני והיום הוא מיועד לקהל הרחב, משהו מהראשוניות תמיד נעלם. אבל אני חושב שמה שקיבלנו שווה את הכול. המהפך הזה בחיי הלילה שינה את הדברים - הכול נעשה פומבי, זמין".

למה אתה מתכוון?
"אני מסכים שכשהקהילה הייתה קטנה, הייתה תחושה יותר ביתית ואולי אפילו של מסיבות כיתה. אבל אז לא כולם יכולים היו להגיע ולשתף את עצמם בחיי הלילה. היום הכול כבר נעשה בגלוי. כדי לדעת מה הולך אתה לא צריך לנסוע עד רוטשילד ולתפוס את ההזמנה היחידה שמתעופפת שם. במקום זה, כל אחד מוזמן לקחת חלק במסיבה. היום ילד מפתח תקווה יכול לפתוח עיתון, לדעת על קיום המסיבות האלה ולדעת ששם יש לו מקום".

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...