> 

בילי טיפטון, 1989-1914

פרויקט ההיסטוריה: סיפורו של המוזיקאי בילי טיפטון, שבאמצע שנות ה-50 ויתר על קריירה מוזיקלית מצליחה מתוך פחד מחשיפת עברו ומגדרו הביולוגי.

בילי טיפטון נולד ב-1914 באוקלהומה שבארה"ב בשם דורותי לוסיל טיפטון. בעקבות גירושי הוריו עבר לגור עם דודתו בקנזס סיטי, ושם החל לפתח עניין במוזיקה. הוא למד לנגן בפסנתר ובסקסופון והתגלה כבעל כישרון, אבל לא הורשה להצטרף לתזמורת בית הספר מאחר שזכות זו ניתנה רק לבנים.

 
עם סיום התיכון טיפטון חזר להתגורר עם אמו באוקלהומה. הוא ניסה להצטרף כמוזיקאית להרכבים שניגנו בברים מקומיים, אך באותה תקופה לא היה מקובל שנשים ינגנו בברים למחייתן, והוא נדחה שוב ושוב למרות כשרונו.
 
עקב כך, ב-1933 החל טיפטון להתלבש כגבר ואימץ את השם בילי, מה שגרם לקריירה המוזיקלית שלו לנסוק. במהלך השנים הוא הצטרף להרכבים מוזיקליים שונים, ניגן עבור תחנות רדיו והקים תזמורות משלו. הוא הוציא לאור שני תקליטים שנמכרו היטב וקיבל הצעות שונות להופיע וללוות אמנים מצליחים.
 
בתחילה, טיפטון חי את חייו האישיים כאישה וקיים מערכת יחסים לסבית. במקביל להתפתחותו המוזיקלית ונדודיו ברחבי ארה"ב, הוא עבר בהדרגה לחיים מלאים כגבר ולקיום מערכות יחסים הטרוסקסואליות. טיפטון נישא חמש פעמים, באופן שכנראה היה לא חוקי, ואימץ שלושה בנים עם אשתו החמישית.
 
מהצלחה מסחררת להסתתרות, פחד ועוני
 
בסוף שנות ה-50 התקשה טיפטון להתמודד עם הפרסום הגובר. החשש מחשיפת עברו ומגדרו הביולוגי הובילו אותו לשנות כיוון בצורה דרמטית. הוא הפסיק להופיע באופן מסחרי ועבר לעיר קטנה בצפון ארה"ב שם חי עד מותו ב-1989. למחייתו עבד כאמרגן של מוזיקאים וניגן מעת לעת במועדונים מקומיים. למרות הצלחתו המוזיקלית בתחילת הדרך, טיפטון סיים את חייו בעוני משום שלא רצה להיעזר ברשויות הרווחה, מולן היה צריך להזדהות בשמו ובמגדרו הקודמים.
 
טיפטון הסתיר היטב את מגדרו הביולוגי, ולמעט בת זוגו הראשונה ושתי קרובות משפחה שעמן שמר על קשר, איש לא ידע דבר על עברו. הוא סיפר למשפחתו שצלעותיו לא התאחו לאחר שעבר תאונה, ולכן הוא נאלץ לחבוש את החזה, וכן שנפגע באופן אנוש באיבר המין. הוא נהג להתלבש ולקיים יחסי מין בחושך, ולא הסכים שאיש יראה אותו מתקלח. טיפטון אף נמנע מקבלת טיפולים רפואיים, גם כשהיה זקוק להם, כדי לא לחשוף את גופו.
 
כאשר התמוטט בביתו ב-1989, הפרדמיקים שניסו להציל את חייו ובנו שנכח במקום גילו את הסוד שהסתיר כל השנים. משפחתו ניסתה לא לפרסם את המידע, אם מתוך מבוכה או אם מתוך כבוד לדרך שבה החליט טיפטון לחיות את חייו, אך הסיפור הגיע לתקשורת במהירות והופץ בכל רחבי ארה"ב.
 
ניתן למצוא מידע רב על בילי טיפטון. נכתבו עליו כמה ספרים, מאמרים, שירים ומחזות וכמה יוצרות ויוצרים להט"בים אימצו אותו כגיבור תרבות קהילתי. לפני כמה שנים תורגם לעברית הספר "חצוצרה" של ג'קי קיי המבוסס באופן כללי על סיפור חייו של טיפטון.

תמונות של בילי טיפטון

כתבה זו הינה חלק מפרויקט ההיסטוריה
כל הזכויות שמורות 1999-2022 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...