> 

ניתוח עליון FTM - סוגי הניתוחים

מדריך: הניתוחים הנפוצים ביותר בעולם עבור בנייה מחדש של החזה אצל FTM. מה מבוצע בכל אחת מהשיטות, למי היא מתאימה, חסרונות מול יתרונות - חלק ב'

חלק ראשון: מאיפה מתחילים

חלק שני: סוגי הניתוחים

אם החלטת כי ברצונך לעבור את הניתוח העליון, השלב הבא הוא להכיר את סוגי הניתוחים האפשריים. מטבע הדברים, לא כל השיטות מבוצעות על ידי מנתחים בארץ, אך אין זה מן ההכרח שלא יבוצעו בעתיד. באחריותך להכיר את השיטות ולדבר עליהן עם המנתח. שיטות שונות מתאימות למבני גוף שונים ומניבות תוצאות שונות.
 
 הקטנת חזה
הקטנת חזה מתאימה למי שרוצה חזה קטן יותר אבל לא חזה "גברי". הקטנת חזה משפיעה על תוצאות בנייה מחדש של החזה אם תבוצע במועד מאוחר יותר. על כן, פרוצדורה זו לא מומלצת למי שיודע כי הוא מעוניין לעבור בנייה מחדש בעתיד.
 
ישנן מספר פרוצדורות ניתוחיות שמשמשות בניתוח לבנייה מחדש של החזה, כשהעיקריות הן:
  • קיהול (חור המנעול).
  • פרי אריאולר (מסביב לעטרה).
  • בילטרל מסטקטומי (כריתה דו צדדית).
 ישנן וריאציות ניתוחיות נוספות לבנייה מחדש של החזה, ועוד שילובים של חיתוכים שהמנתח/ת רואים לנכון לבצע בהתאם לגוף של הפציינט. אנו מתייחסים כאן לשיטות הנפוצות והעיקריות. בנוסף, נזכיר גם את שיטת ה Inverted T, אף שאינה נפוצה בקרב טרנסג'נדרים, היות שהיא אחת השיטות המבוצעות בארץ.
 
המטרה בניתוח היא להסיר את רוב רקמת השד, להסיר עור עודף, להקטין את הפטמות והעטרות ולמקם אותן מחדש. להלן תיאור הפרוצדורות השונות.
 

קיהול (keyhole)

בהליך זה שואבים את הרקמות והשומן מהחזה דרך חתכים שנעשים בקו התחתון של העטרות. בדרך כלל, הפטמות לא ממוקמות מחדש והעטרות אינן מוקטנות. ניתוח זה מתאים לאנשים עם חזה קטן מאד ועור גמיש, ולכן הוא לא נפוץ במיוחד.
 

פרי אריאולר (periareolar, peri)

בהליך זה מבצעים חתכים מסביב לעטרות, ודרכן מוציאים את הרקמות והשומן מהחזה. מיקום החיתוך מקטין את כמות הצלקות ואת הנראות שלהן. לאחר הוצאת הרקמות, מסירים טבעת של עור מסביב לעטרות (שלב זה תלוי בכמות העור העודף), "מושכים" את העור ותופרים לעטרות.
 
במהלך הניתוח, העטרות והפטמות שבמרכזן נשארות מחוברות לגוף באמצעות קבוצת רקמות הקרויה מתלה (pedicle). לכן, יש סיכוי גבוה יותר לשמירה על תחושות ארוטיות וטקטיות בפטמות. מצד שני, שיטה זו מגבילה את האפשרות למקם מחדש את אזור הפטמה.
 
ההתאמה לניתוח זה תלויה במבנה הספציפי של החזה. באופן כללי, הוא מתאים בעיקר לבעלי חזה קטן (עד B) שיש להם מעט רקמות שד ועור גמיש. טווח האנשים שנמצאים מתאימים לניתוח פרי רחב יותר מזה של אנשים שמתאימים לניתוח קיהול. בעלי חזה גדול יותר (אך לא מאוד גדול) יכולים לבחור בניתוח זה, במחיר ביצוע חוזר שלו מספר פעמים או ניתוחי תיקון. יש מנתחים ומנותחים שמעדיפים זאת כדי להימנע מצלקות בולטות.
 
לקיהול ולפרי אריאולר יש מספר חסרונות: מיקום הפטמות עלול לא להיות אידאלי; עלולות להישאר רקמות שומן כך שהחזה לא יושטח לחלוטין; קיימת סכנה לאבד את הפטמות בשל טראומה משאיבת השומן (יתכן שבעקבות עישון שגם מאט את ההחלמה); עשויים להיווצר אזורים "רדומים" בחזה כתוצאה משאיבת השומן; עלול להישאר עור עודף או מכווץ מסביב לאזור הפטמות. בנוסף, לרוב לא מקטינים את העטרות או הפטמות בניתוח כדי לא לפגוע בעצבים, מה שעלול להוביל לכך שהן ייראו גדולות מדי למראה "זכרי". ניתן לתקן זאת בניתוח נוסף. לעתים העור העודף והמכווץ מחלים במהלך השנים שלאחר הניתוח, אולם במידה ולא ניתן לבצע ניתוח תיקון.

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.
תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...