> 

הזמן להילחם ב"טינה"

הגיע הזמן להוציא את הקריסטל מאת' מהארון ולהודות: זו אחת הסכנות המרכזיות שפוגעות בכל כך הרבה הומואים. כן, גם בישראל

במאמר שפורסם ב"מעריב" כתב רונן טל על התמכרותו של ד"ר גדעון הירש ז"ל ל"קריסטל מאת'", אחד מסמי המועדונים הנפוצים בקרב הומוסקסואלים בעולם. "ב-20 השנה האחרונות השתמש דוני בסם הקשה ביותר שקיים בסביבה: קריסטל מאת' או מטא אמפטמין ("טינה" בלשון החיבה של אתרי סקס הומוסקסואליים)", כתב טל במאמרו. "הסם הזה הורס בשיטתיות את ריכוזי הקהילה ההומוסקסואלית בכל הערים הגדולות בעולם-מניו יורק לסן פרנסיסקו, מלונדון לסידני, מיוהנסבורג לסאו פאולו. הוא עלול לגרום להתקפים פסיכוטיים ורבים מאלה שמשתמשים בו מסיימים את חייהם בהתאבדות או בתאונה מוזרה… קריסטל מאת' אחראי בשנים האחרונות לעלייה הגדולה בשיעורי ההידבקות באיידס בקרב צעירים הומוסקסואלים, והוא נחשב כמעורב במגוון מבהיל של מחלות אחרות שנצפו בשיעורים גבוהים בקהילה. בתוך קבוצה גדולה של מלאכי חבלה - קוקאין, הרואין, קראק, אקסטזי, קייטמין וחומרים אחרים שחלקם מוכרים לי אישית - קריסטל מאת' הוא השטן הגדול".

 
התאבדותו של ד"ר הירש ומאמרו של טל העלו לסדר היום הציבורי את שאלת השימוש בסמי מועדונים, תופעה שנדמה כי תפסה תאוצה גם בקהילה ההומוסקסואלית בישראל. מבין כל הסמים, לקריסטל, או "טינה", מיוחסות ההשפעות החמורות ביותר על מצבם של המשתמשים. זהו סם מקבוצת המעוררים, אליה משתייך גם האקסטזי על נגזרותיו השונות. הוא נצרך בהסנפה או בעישון, ובישראל נפוצה גם צריכה בכדורים לבליעה ובחומר להזרקה ישירה. מלבד התגובה המעוררת, הסם גורם גם להזיות ולהתמכרות פיזית ופסיכולוגית בטווח הארוך.  
 
משתמשים ב"טינה" מדווחים על עלייה בעוררות במהלך קיום יחסי מין, וכן על תחושה של שחרור, ביטחון עצמי וחידוד החושים. אולם לצד העלייה בחשק המיני, לסם תופעות קשות בטווח המתמשך, ומייחסים לו מקרי מוות של הומוסקסואלים רבים – הנחשבים לקבוצת סיכון משמעותית לשימוש בסם. מלבד ההשפעות הפסיכולוגיות של הסם, הוא גורם גם לירידה משמעותית בעכבות, ומוביל להתנהגות מסוכנת. הוא מעלה את הסיכון להדבקה ב-HIV ובמחלות אחרות המועברות במין, בשל תחושת שליטה מוגברת המובילה למין לא בטוח. בנוסף, הסם גורם להתנהגות מסוכנת ואף אובדנית, ובעיקר אצל משתמשים כבדים.
 
ל"טינה" השפעה קשה גם על מערכת הדם והלב. השימוש בסם מעלה את לחץ הדם והדופק, ואנשים הסובלים מפגמים מולדים או נרכשים בלב ובמערכת הדם, עלולים ללקות בשבץ או בהתקף לב. בשימוש ממושך, נמצאו השפעות גופניות קשות גם על משתמשים בריאים שאינם סובלים ממחלות לב וכלי דם. שילוב בין ויאגרה לטינה מסוכן, משום שהוא עלול להוביל לעלייה חדה מדי בלחץ הדם ובדופק. במסיבות, ובעת שהות באיזורים חמים ולא מאווררים מספיק, עלולים משתמשי הסם ללקות בהתקפי חום ואף בפרכוסים ומכת חום או התייבשות.
 
הגוף מפתח סיבולת מהירה ל"טינה", והכמות הנדרשת בכל שימוש גדלה במהירות. משתמשים ותיקים בסם משתמשים בכמות גדולה במאות אחוזים מזו שנצרכה במקור, כדי להשיג השפעה דומה. לכמות כזו של חומר השפעה הרסנית על הגוף, לרבות על מערכת הלב, הדם ומערכת העצבים והמוח.
 
למרות הסכנות החמורות והנזקים המוכחים שהוא גורם, ה"טינה" ממשיך להיות אחד הסמים הפופולריים בקרב גברים הומוסקסואלים. למרות שקמפיינים ממוקדים למאבק בסם הצליחו לצמצם את שיעור המשתמשים בחו"ל, בישראל כמעט ולא נעשו מאמצי הסברה מתאימים נגד הסם הקשה, שמפיל חללים רבים בקהילה, במישרין ובעקיפין. המאבק הקשה שמנהלים פעילים מעטים ובודדים בקהילה, להכרה באיידס כמחלה של הומואים (למרות הדימוי השלילי, אנחנו עדיין אוכלוסיית סיכון מרכזית), צריך להיות דוגמה למאבק חדש, שונה לגמרי, ב"טינה". באותו סםשהצליח להרוג כל כך הרבה מאיתנו, ואיכשהו נשאר תמיד בצללי התודעה של כולנו.
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...