> 

להתחתן בלי לצאת מהארון בפני הכלה?

השאלה האם הומו צריך לספר לאשתו המיועדת על נטייתו המינית מעוררת מחלוקת בעולם הדתי. הרב שלמה אבינר: הוא לא חייב לספר, אחרת היא לא תתחתן אתו

האם היהדות תומכת בכך שהומו שמתחתן לא יספר לאשתו על נטייתו המינית? לפי הרב שלמה אבינר, במקרים מסוימים - בהחלט כן. לדבריו, אם הוא הומו שלא מקריים יחסי מין הומוסקסואלים - "מה זה מעניין את אשתו?"

בשיעור שנתן בישיבת "עטרת ירושלים" נשאל הרב אבינר האם מצב שכזה הוא הוגן והשיב: "השאלה היא אם הוא מרמה את הבחורה או לא, וזה כבר חשבון אישי. צריך לבדוק כל מקרה לגופו". "אבל אם הוא מתנהג בצורה נכונה", המשיך, "הוא לא עושה עבירות אלא יש לו יצר כזה (הומוסקסואליות נחשבת ביהדות ליצר הרע - י"ה) - מה זה מעניין את אשתו איזה יצר יש לו?"

"אמנם אומרים שבני זוג צריכים להיות פתוחים ולספר את הכול", המשיך. "אבל איפה זה כתוב? צריך לספר כל מה שגורם שמחה, אבל לא צריך לספר כל מה שגורם צער". הרב אבינר הוסיף ואמר כי אסיר לשעבר לא חייב לספר לכלה שלו על כך שריצה עונש מאסר. "אם הבנות היו יודעות אילו יצרים יש לנו - הן לא היו מתחתנות אתנו. אתה לא תתחתן אם תספר לבחורה על כל הלכלוך שעשית בחיים".

הרב אבינר אמנם ציין כי יש עמדה שטוענת שהומו חייב לספר לכלתו, אולם הוסיף: "כשיש לך יצר הרע ואתה מתגבר - מה החידוש?

הרב שלמה אבינר הוא אחד המפורסמים שברבני הציונות הדתית, ועוסק רבות בהומוסקסואליות (שאותה הוא מכנה "נטיות הפוכות"). הוא נחשב ל"אב הרוחני" של ארגון "עצת נפש", שמציע "טיפולי המרה" להומוסקסואלים. בסרט ששודר לפני כחצי שנה בערוץ הראשון הובאו סיפוריהם של שני חרדים שעברו טיפולים כאלה בארגון וטענו כי הצליחו בהם.

הרב שרלו: "קשה למצוא שקר יותר גדול מזה"
אתר הגייז הדתיים "חברותא", שחשף את הסיפור, הביא גם את דעותיהם של רבנים אחרים בנושא. באתר נכתב כי הרב שרלו, ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה וחבר בהנהלת רבני צהר, כתב כי הוא לא מוצא שום היתר "לעשות כזה דבר, להתחתן ללא ידיעה מראש". לדבריו, "מבחינה הלכתית אמיתית, קידושין אלה כלל אינם תופסים, ואין מקח טעות גדול מזה. קשה למצוא שקר גדול יותר מהתנהגות זו". יצוין כי הרב שרלו משתף פעולה עם קבוצות של הומואים דתיים, ואף נפגש עמם ונותן הרצאות בכנסים שלהם.

השאלה האם לספר לכלה או לא מטרידה, כמובן, הומואים דתיים רבים, שנקרעים בין ההומוסקסואליות שלהם לבין הלחץהחברתי, שמצפה מהם לעמוד תחת החופה. עמית, עורך אתר "חברותא", טוען שכל מקרה לגופו. "לו אני, בוגר ישיבה תיכונית וישיבת הסדר, הייתי עכשיו בן 20 והייתי שומע את דבריו של הרב אבינר, לא מן הנמנע שהייתי מאמץ אותם והייתי מתחתן עם אישה. יש לי אמונה גבוהה ברבנים. אבל עכשיו, ממרומי 29 שנותיי, אין לי ספק שלו הייתי מתחתן - זה היה נגמר בכי רע. הנישואים האלה לא היו מחזיקים מעמד, אני הייתי אומלל, אשתי הייתה אומללה והילדים היו אומללים".

"אני לא אומר שכל הומו לא צריך להתחתן", הוסיף, "אבל יש אנשים שלהם כנראה נכון להתחתן בלי לספר. אם הם היו עם גברים פיזית וזאת לא מעידה חד פעמית - הם צריכים ליידע את כלותיהם על כך, אבל אם זו היייתה מעידה חד פעמית - את זה הם לא צריכים לספר. כך אטו כך, נקודת המוצא היא כן לספר".

עמית גם ניסה להסביר את הדברים של הרב אבינר: "מה שהוא אמר מושתת על תפיסת עולם שאומרת: אם תתחתנו - זה יעבור. מבחינתו חתונה היא פתרון. גם סטרייטים לא ישר אוהבים את האישה. קודם מתחתנים אתה ואז לומדים להכיר אותה".

זאת תפיסה רווחת בציבור הדתי?
"כן".

לדבריו, "יש בדברים של הרב אבינר בעיה הלכתית ומוסרית מאוד גדולה. מתחתנים לא רק בשביל המצווה אלא גם בשביל החיים ביחד. להשתית חיים זוגייים על שקר מהותי, שיכול להעיב על כל הקשר - זה מאוד לא מוסרי., זה חטא שלא ישוער".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...