עוד בתרבות ובידור
 >  > 

פתיחה מרשימה

"סטרלה", הסרט היווני הפותח הערב את פסטיבל הסרטים הגאה, הוא יצירת מופת של ממש. נועה רז ממליצה לכולם לרוץ לראות, רק בלי דעות קדומות

"סטרלה", סרט הפתיחה של הפסטיבל הבין-לאומי לקולנוע להט"בי, הוא יצירת מופת של ממש. סרטו של פאנוס קוטראס היווני, שזוהי בכורתו בארץ, מספר את סיפורם של יורגוס – אסיר משוחרר, וסטרלה – טרנסקסואלית צעירה.

על המפגש והקשרים ביניהם לא ארחיב כאן על-מנת לא להרוס לצופים, אבל אנכן אכתוב שמדובר במערכת יחסים קשה ומפתיעה, שמחממת את הלב ברכותה וניואנסים השונים שבה, שלא נסתרו מעיניו של קוטראס.

יורגוס, כאמור, בדיוק יצא מהכלא. את סטרלה הוא פוגש בבית המלון בו הוא עושה את לילו הראשון כאדם חופשי. קודם אנו מגלים שהיא זונה, אחר-כך שהיא טרנסקסואלית - כן, זה בעייתי, אבל יש בזה גם משהו יפה.

אני מסכימה עם הטענות שכבר הועלו כאן לפיהן הייצוגים של טרנסקסואלים הם בעייתיים. שאנחנו, כהומואים ולסביות (שלא לדבר על סטרייטים), לא יכולים לתפוס ולייצג את החוויה הטרנסקסואלית. זה נכון. נכון גם שהייצוג של טרנסקסואליות כזונות הוא מאוד בעייתי, בלשון המעטה -

אבל סטרלה הוא סרט אחר. הוא לא עוסק בזנות, הוא לא עוסק במאבק של סטרלה לצאת מהעולם הזה או להתמודד איתו. הזנות היא עובדה במקרה הזה, וישנו עיסוק בה – למשל שיורגוס לא מרוצה מזה, או סצנה בה היא הולכת לבית לקוח צעיר ועצוב, אבל "זונה" היא לא המילה הראשונה בה הייתי בוחרת לתאר את דמותה, כפי שהיא עולה מהסרט.

אז יש פה מבוי סמוי. מצד אחד עוד פעם הטרנסקסואלית היא זונה, מצד שני זה לא משהו שלא קיים בעולם, וזה בהחלט קיים בעולמה של סטרלה. בדיוק כמו שקיימות בו חברותיה לקהילה, עם המועדון בו הן מופיעות בנאמברים מדהימים (חלקם בלייב, חלקם בליפסינק), בדיוק כמו שקיים בו הכשרון הפנומנאלי שלה לאסוף זבל ברחוב ולהפוך אותו לפלא אמנותי-טכנולוגי, כשרון אותו היא חולקת עם יורגוס.

מעבר לכל, "סטרלה" הוא סרט על מערכות יחסים. העיקרית שביניהן היא זו שבין יורגוס לסטרלה, אבל היא לא היחידה. ישנה למשל מערכת היחסים המדהימה בין סטרלה לבין אישה גוססת, אכולת סרטן, שכטרנסקסואלית בעצמה אספה את סטרלה אל ביתה בימים שלפני השינוי, וגידלה אותה כמו אם. שתי השחקניות, אגב, טרנסקסואליות בעצמן. וזה, אולי, אומר הכול.

השורה התחתונה: רוצו לראות, ובואו בלי דעות קדומות.

 

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...