עוד בחדשות ודעות
 >  > 

האימוץ הלסבי - שוב להכרעת ביהמ"ש

בנות זוג לסביות ערערו על החלטת ביהמ"ש שלא לקבל את בקשתן לאמץ האחת את ילדי השנייה. עו"ד עירא הדר: חשש שהשופטת החליטה מתוך דעות קדומות

בית המשפט יצטרך להכריע בקרוב שוב האם לזוג לסביות מותר לאמץ ילדים. זאת לאחר שבנות זוג הגישו ערעור על החלטת בית המשפט לעניני משפחה בירושלים, שדחה את בקשתן לאמץ זו את ילדיה הביולוגיים של זו. השופטת קבעה כי נושא האימוץ החד-מיני "עדיין נמצא במחלוקת חברתית ולאומית" וכי אימוץ על ידי בני זוג מאותו המין סותר את החוק.

בפסק דינה של השופטת נילי מימון נכתב כי "לא הוכחו כל נסיבות מיוחדות ולא מצויים בידיי נימוקים מיוחדים שלפיהם יש לסטות מהכלל הקבוע בחוק אימוץ ילדים". היא הוסיפה כי "אף לא הוכח כי טובת ילדים אלה היא באימוצם". השופטת אף טענה כי "שאלת מעמדם של בני אותו המין החיים חיים משותפים מצויה במחלוקת לאומית וחברתית", וכי על הכנסת להחליט האם מדינת ישראל תכיר בזוגיות חד-מינית או לא.

לאחר קבלת פסק הדין, פנו בנות הזוג אל עו"ד עירא הדר, שטיפלה בתיק של טל ואביטל ירוס-חקק. בתיק זה, נעתר בית המשפט העליון לבקשתן לאמץ זו את ילדיה הביולוגיים של זו. בתי משפט שונים הוציאו בעקבותיו צווי אימוץ רבים למשפחות הומו-לסביות, ומשרד הפנים אף רושם בני זוג חד-מיניים כהורים מאמצים לילדיהם כעניין שבשגרה.

הדר טענה כי השופטת מימון התעלמה בפסק הדין מכל הפסיקות הללו, כמו גם מחוות הדעת שהוגשה על ידי פקידת הסעד ומעמדתה של נציגת היועץ המשפטי לממשלה, שהתרשמו כי יש לתת את צו האימוץ. לדבריה, בית המשפט לא קיים ולו דיון אחד בתיק. בדיון שכזה, יכולות היו בנות הזוג להשמיע את דבריהן, ובית המשפט יכול היה להתרשם מהן.

הדר טענה בערעור כי השופטת החליטה בתיק מתוך דעה קדומה: "יש חשש כבד שמלכתחילה, ליבו של בית המשפט כלל לא היה פתוח לקבל בקשה שעניינה אימוץ במשפחה לסבית, והוא כלל לא נכון היה לבחון את טובתם של ילדי המערערות (בנות הזוג - GoGay) ואת חיוניות האימוץ עבורם". לדבריה, פסק הדין "מנסה להחזיר אותנו 4 שנים אחורה, לעידן החשוך שלפני פרשת ירוס-חקק. אחרי שעמלנו במשך 9 שנים כדי לזכות לתקדים הנפלא הזה ולפרוץ את הדרך לאימוצים במשפחות לסביות, אנחנו נאלצים להתמודד שוב עם טיעונים שכבר נדחו אחד לאחד בבית המשפט העליון".

הדר הוסיפה כי "אני מאמינה שבית המשפט המחוזי יקבל את הערעור ויסיר כל ספק לגבי חובתן של כל ערכאות השיפוט בישראל להכיר במשפחות ההומו-לסביות. מצער מאוד שיש שופטים שעדיין מתקשים לקבל אותנו ואת המשפחות שלנו כדבר שגרתי ומקובל, ושעדיין אנו נזקקים להליכים משפטיים ארוכים ומפרכים כדי להשיג את הזכויות הבסיסיות שלנו". הדר אף עמדה על החשיבות שיש, לטענתה, בעמידה של להט"בים על הזכויות שלהם, וטענה כי "רק כך נוכל להמשיך להתקדם לעבר השוויון המיוחל".

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...