עוד בחדשות ודעות
 >  > 

איידס - זו בהחלט בעיה שלנו

הנתונים מאששים את מה שאנחנו מנסים להדחיק: איידס הוא בעיה גם של הומואים. מספר הנשאים בעולם יורד, בעוד מספר הגייז שנדבקים בנגיף רק עולה. סטטיסטיקה לחלוטין לא ורודה

30 שנה לאחר שהאיידס התפרץ בעולם, ונראה שהמחלה משגשגת. מספר הנשאים באפריקה גבוה מאוד, המגיפה מכה גם באסיה ועדיין נשארת רלוונטית ודומיננטית גם באירופה ובארצות הברית. אחרי שנים של ניסיון לצמצם את מספר חולי ונשאי האיידס בקהילה, בשנים האחרונות המספר שלהם רק עולה. המדענים עדיין לא המציאו תרופה למחלה, והסטיגמות על החולים והנשאים נשארו רבות וחזקות. והעתיד, כך נראה, לא מבשר טובות.


לפני הנתונים, שני דברים טכניים: ראשית, כשנכתב בכתבה "גייז", "הומואים" או "הומוסקסואלים", הכוונה היא לגברים המקיימים יחסי מין עם גברים. מילים אלה נכתבות מטעמי נוחות, ובהיעדר מושגים אחרים. שנית, יש לציין כי כתבה זו מתבססת, על פי רוב, על סטטיסטיקות מסוף 2007, בשל העובדה שארגון האיידס של האו"ם, שמפרסם אותן, לא פרסם עדיין את אלה של 2008. יצוין גם כי ארגון זה לא מפרסם בסיכום הכללי שלו נתונים מספריים על נטיותיהם המיניות של הנדבקים החדשים. עם זאת, אם מסתכלים לפי מדינה, ניתן לראות לעתים נתונים כאלה.

הגייז – בין 5-10% מהנשאים והחולים בעולם
כך או כך, גם האו"ם טוען שגייז הם קבוצה בסיכון גבוה להידבקות במחלה. כך, למשל, לפי ארגון האיידס של האו"ם, שיעור החולים והנשאים שהם גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים (ובשפה המקצועית - MSM) עומד על 5-10% מכלל החולים והנשאים בעולם. ברוב המדינות המפותחות, יחסים אלה הם דרך ההדבקה הנפוצה ביותר באיידס.
 
עוד עולה מהנתונים כי רק ל-40% מה-MSMים יש גישה לתוכניות ולאמצעים למניעת איידס ולטיפול במחלה. זאת, בין היתר, עקב הכחשה של החברה, סטיגמות, אפליה והפרת זכויות אדם. אחוז ההומואים הנשאים והחולים עולה במדינות שבהן חל איסור על הומוסקסואליות, מכיוון שהם מפחדים להגיע למרכזי בריאות מינית.
 
שיעור ההידבקות באיידס בקרב גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים עומד ביחס הפוך לשיעור הכללי של התפשטות המגיפה בעולם. בעוד שבסוף 2001 עמד מספר החולים והנשאים בעולם על 40 מיליון, ובסוף 2002 על 42 מיליון, הרי שבסוף 2007 היו בעולם 33.2 מיליון בני אדם שנשאו את הנגיף. מספר הנדבקים החדשים בנגיף ירד בחצי – 5 מיליון ב-2001 לעומת 2.5 מיליון ב-2007. גם מספר מקרי המוות מאיידס ירד - מ-3 מיליון ל-2.1 מיליון.
 
מה קורה בישראל?
נתונים שפרסם משרד הבריאות לקראת יום האיידס העולמי מראים כי מתוך 360 מקרים של הידבקויות במחלה שנרשמו ב-2007, 116 היו גברים שקיימו יחסי מין עם גברים. זאת לעומת 75 ב-2006. ביוני פרסם המשרד נתונים קצת אחרים, ולפיהם חלה בארץ עלייה של כמעט פי 2 במספר ההומואים החדשים שנדבקו באיידס. אם בשנת 2006 דווח על 77 נשאים הומואים חדשים, ב-2007 המספר כבר עלה ל-140.

לא זו בלבד שחלה עלייה במספר הנדבקים, אלא שהגיל הממוצע שלהם ירד. אם בעבר, מרבית הנדבקים החדשים היו בקבוצת הגילאים של 25-34, השנה רובם בני 18-25. עוד עולה מהנתונים כי אם בשנים עברו היה שיעורם של הנשאים ההומואים החדשים פחות מרבע, ב-2007 הוא עלה לשליש.
 
עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...