עוד בחדשות ודעות
 >  > 

סקר: בני נוער רבים עשו סקס לא מוגן

מחקר חדש מגלה כי צעירים הומואים מכירים את כללי המין הבטוח, אך ממשיכים לעשות סקס בלי קונדום: 41% קיימו יחסים לא מוגנים לפחות פעם אחת

פרסום ראשון: סקר שנערך בשנה האחרונה בקרב בני נוער גאים מעלה ממצאים מדאיגים בקשר להתנהגות המינית שלהם: 41% מהנשאלים השיבו שקיימו יחסי מין לא מוגנים לפחות פעם אחת במהלך חייהם. 55% מהם עשו זאת כשהיו תחת השפעת סמים או אלכוהול, או בטענה שהם צעירים.

לפי הסקר, שנערך על ידי הוועד למלחמה באיידס בקרב 200 בני נוער ממקומות שונים בארץ, 66% מבני הנוער לא עברו בדיקת איידס אפילו פעם אחת. אחוז גבוה יותר - 82% - לא נבדקו גם למחלות מין אחרות. בנוסף, מראה הסקר כי בני נוער שמקיימים יחסי מין לא מוגנים עוברים בדיקות איידס פחות מאלה שכן. 82% מאלה שמגנים על עצמם נבדקו, לעומת רק 50% מהמסתכנים.

נתון מדאיג נוסף הוא שבני נוער בארון עושים סקס בלי קונדום יותר מאשר כאלה שמחוץ לארון - 65% לעומת 33% (כמעט פי 2).

רותם הברפלד, רכז בל"ה דואגת - הזרוע של הוועד למלחמה באיידס שפונה לקהילה, טען שההתנהגויות המיניות המסוכנות האלה נובעות בין היתר מכך שבני הנוער פשוט לא נחשפים לנושא. "נכון שהם שומעים ויודעים על איידס, אבל הם לא רואים את זה בפנים. דרך מניעה טובה היא כשמשמיעים לאנשים סיפורים של נשאים, הם הרבה יותר מתחברים לכך". "חוץ מזה", הוסיף, "שנושא האיידס נראה לבני הנוער רחוק. הם פוגשים פרטנר ואיידס לא מתחבר אליו בעיניהם. זה שמישהו הוא בן 17 או 20 לא אומר שהוא חסין מפני איידס ושאפשר להוריד אתו את הקונדום".

הברפלד טען כי סיבה נוספת לחוסר הידיעה היא העובדה שלא ממש מלמדים על המחלה בבתי הספר: "היום, כל בית ספר מחליט האם ללמד על איידס או לא. אנחנו מגיעים רק ל-10% מבתי הספר התיכוניים, כי הם חושבים שיש נושאים יותר חשובים".

יודעים על איידס, אבל עדיין מסתכנים
נתונים נוספים בסקר מראים שרמת הידיעה של בני הנוער בנושא האיידס לא משפיעה על ההחלטה האם לעשות סקס עם גומי או לא. 72% מהמשיבים  ידעו שבדיקת איידס אפקטיבית רק אם היא נעשית מספר חודשים אחרי המגע הלא מוגן. כולם ידעו שהקוקטייל לא מרפא לגמרי מאיידס, שלא ניתן להידבק במחלה משתייה משותפת בכוס אחת ושאי אפשר לזהות נשאים על פי מראה חיצוני
 
מרבית המשיבים ידעו שבאופן עקרוני, לא נדבקים באיידס מנשיקה צרפתית, שהטיפול המונע לאחר מגע מיני ללא קונדום לא מונע בוודאות הידבקות במחלה והשיבו בשלילה לשאלה האם ניתן להשתמש בקונדום עם כל חומר סיכה, גם אם הוא על בסיס שמן. יצוין כי לחלק הידע בשאלון השיבו הנסקרים לאחר שעברו סדנאות בנושא.

נראה שהסדנאות האלה השפיעו על בני הנוער שנשאלו והקנו להם עמדות סובלניות יותר כלפי נשאי איידס. 73% מהנסקרים סיפרו שלא יהיה להם קשה לשמור על קשר עם חברים נשאים. 72% ענו שאסור להודיע לתלמידי בית הספר על נשאים בכיתה, ו-80% גרסו שנשאים לא חייבים לספר לפרטנרים שלהם למיטה שהם כאלה. 91% טענו שהאחריות לשימוש בקונדום מוטלת על שני הפרטנרים ליחסי המין.

"קל יותר לשנות התנהגות בגיל צעיר"
אחת הדרכים שבהן מנסה הוועד להתמודד עם תופעת המין הלא מוגן בקרב בני נוער בקהילה היא באמצעות סדנאות שהוא מקיים למדריכי וחניכי ארגון הנוער הגאה. למדריכים מעביר הוועד יום מרוכז של השתלמות בנושא, כולל המידע המקצועי הרלוונטי. החניכים עוברים את הסדנאות בשני מפגשים: בראשון מקבלים בני הנוער המשתתפים את המידע, ובשני הם שומעים סיפור אישי של נשא איידס בגילם.

הברפלד אמר שאחד הפתרונות למצב הוא להגיע לבני הנוער הגאים כמה שיותר מוקדם. "באמצעות הסדנאות, אנחנו מנסים לעשות את זה. בגילאים שלהם הרבה יותר קל לשנות. לאחר מכן יש נורמות מיניות שקשה יותר לשנות אותן".

עם זאת, הוא אמר שהאמצעים של הוועד למלחמה באיידס בנושא מוגבלים: "אני לא ממש יכול להגיע לריכוז של בני נוער גאים חוץ מאשר בקבוצות של ארגון הנוער".

כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...