עוד בחדשות ודעות
 >  > 

שבדיה: ה-BDSM כבר לא הפרעה נפשית

החל מ-1 בינואר, יוצאו התנהגויות והעדפות שונות הנוגעות לזהות מגדר ולנטייה מינית מרשימת מחלות הנפש במדינה. המטרה: "להתאים את הרשימה למציאות החברתית"

בעוד שברחבי העולם מציינים היום (ה') את יום הזיכרון הבינלאומי לטרנסג'נדרים, בשבדיה חוגגת הקהילה המקומית את ההחלטה להוציא שורה של "התנהגויות מיניות" מרשימת הפרעות הנפש. כך, טרנסווסטיזם (אנשים שמתלבשים בבגדי המין הנגדי), התלבטיות בזהות המגדר בקרב בני נוער ושורה של "התנהגויות מיניות" נוספות יפסיקו להיחשב ל"מחלה" או "הפרעה" בעיני הרשויות, החל מחודש ינואר הקרוב. 

גם בקרב קהילת חובבי ה-BDSM בשבדיה נרשמה התרגשות, לאחר שהוחלט כי גם פטישים רבים והעדפות הנוגעות לסאדו-מאזו לסוגיו יוצאו מהרשימה יחד עם שורה ארוכה של העדפות ונטיות.

גורמי בריאות בשבדיה הסבירו כי השינוי נועד להתאים את רשימת ההפרעות למציאות המודרנית, וכדי להפסיק את הדעות הקדומות והסטריאוטיפים נגד שורה של העדפות והתנהגויות מיניות שבעבר נחשבו ל"מחלת נפש". 

לארס-אריק הולם, מנהל המועצה השבדית הלאומית לבריאות ורווחה, אמר כי "אנחנו לא רוצים לסייע לכך שהתנהגויות מיניות מסוימות ייחשבו כמחלות. אין להעדפות המיניות של אנשים אלה דבר עם החברה". הוא הוסיף כי לא מדובר במחלות או סטיות. לדבריו, "האבחנות האלה הוכנסו לרשימה בזמנים שבהם כל התנהגות, מלבד הטרוסקסואליות, נחשבה לסטייה מינית".

החלטתה של המועצה התקבלה בשמחה אצל טרנסג'נדריות שבדיות. שרה קליס אמרה לכתבי סוכנויות הידיעות כי "נלחמנו למען זה במשך זמן רב, ואלה חדשות טובות מאוד".

פעילים טרנסג'נדרים קוראים למועצה השבדית לבריאות ורווחה להשפיע על ארגון הבריאות העולמי, כך שיכניס את השינויים הללו ל-ICD-10 - רשימת מחלות הנפש שלו. עם זאת, יצוין כי טרנסקסואליות והתנהגויות מיניות אחרות עדיין יישארו בתוך הגרסה השבדית של ה-ICD-10. הפעילים טוענים כי בעקבות כך, הטיפול בטרנסג'נדרים במדינה לא ישתנה.

יצוין כי הומוסקסואליות הוצאה מרשימת מחלות הנפש השבדית ב-1978.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...