> 

ג'נדרקוויר – שאלות ותשובות

ליטל וינבאום עם תשובות לשאלות על ג'נדרקוויר - מהי הזהות הג'נדרקווירית? מיהם הג'נדרקווירים? ואיפה פגשנו אותם לראשונה

מה זה ג'נדרקוויר?
ג'נדרקוויר הוא/היא אדם שזהותו/ה המגדרית אינה 100% גבר או 100% אישה. בכך יכולים להכלל, בין השאר, א/נשים שזהותן המגדרית היא בין גבר לאישה, א/נשים שלא מרגישות כבעלי מגדר (לא גבר ולא אישה) או שמתנגדות להגדרות המגדר המקובלות, א/נשים שזהותם המגדרית היא טרנסג'נדרית וא/נשים שזזים בין האפשרויות.
 
מה משמעות המילים שמרכיבות את המושג "ג'נדרקוויר"?

המונח ג'נדר (Gender) או "מגדר" בעברית, מסמנת את כל מה שנלווה בתרבות למין ביולוגי מסוים, אבל לא תלוי בביולוגיה. האפשרויות המקובלות בחברה למגדר הן גבריות או נשיות. בשונה מהחלוקה המינית לזכר/נקבה, המתבצעת על פי איברי מין וכרומוזומים, החלוקה המגדרית לאישה/גבר היא חלוקה תרבותית. מגדר לא תלוי בגוף, באיברי מין או במראה, אלא בזהותו של אדם – מי האדם בתוך-תוכו, מי האדם מרגיש שהוא.

 
משמעות המונח קוויר (Queer) באנגלית היא חריג, משונה או מוזר, ומונח זה שימש כמילת גנאי מקובלת ללהט"בים במהלך המאה ה-20. לקראת סוף המאה אומצה המילה על ידי להט"בים כחלק מהחשיבה מחדש על התנהגויות והעדפות מיניות ומגדריות. האימוץ של "קוויר" כמונח חיובי שימש בראשיתו כדי לתקוף את העמדה הלהט"בית שביקשה להיטמע בחברה הסטרייטית ולקבל זכויות מתוך דמיון מיני ומגדרי לסטרייטים. הקווירים טענו מנגד – אנחנו שונים מהסטרייטים ולמרות זאת מגיעות לנו זכויות שוות.
 
כיום יש שני שימושים עיקריים ל"קוויר": כמונח מטרייה ללהט"בים, וכמונח ספציפי יותר, שמבקש להדגיש זהויות שאינן נורמטיביות או שקוראות תיגר על הנורמות. ג'נדרקוויר מתייחס לשימוש השני של קוויר ביחס למגדר, כלומר כולל א/נשים בעלי זהויות מגדריות שאינן נורמטיביות או שקוראות תיגר על הנורמות המגדריות.
 
זה כולל ניתוח?
שינויים פיסיים אינם רלוונטיים להגדרה "ג'נדרקוויר". יש ג'נדרקווירים שבוחרים לעבור ניתוחים, לקחת הורמונים או לעשות שינויים גופניים כלשהם, ויש כאלה שלא. יש ג'נדרקווירים שהנראות שלהן היא גברית או נשית, כמו שמקובל להיראות בחברה הכוללת. אחרים בוחרות סגנון גופני מגדרי שאינו תואם את מינם הביולוגי, ואחרות בוחרים בנראות בין מגדרית, שקשה לתייג כנשית או גברית.
 
אז כל הטרנסג'נדרים הם ג'נדרקווירים?
לאו דווקא. טרנסג'נדרים יכולים להיות בעלי זהות מגדרית גברית, נשית או ג'נדרקווירית.
 
אז זו בעצם זהות לא ברורה, א/נשים שלא החליטו מה הם?
לא. זו זהות ברורה – זהות ג'נדרקווירית.
 
ומה זה אומר על מגדר?
יש ג'נדרקווירים שמאמינות שגבולות המגדר צריכים להיפרץ, שהמגדר צריך להיעלם מהתרבות. אחרים חושבות אחרת. יש שרואות מגדר כבחירה תרבותית, יש שנהנים ממנו כמשחק לא מחייב, ויש שלוקחות אותו ברצינות.
 
אז מה, עכשיו אי אפשר להיות גבר או אישה?
בוודאי שאפשר. "ג'נדרקוויר" הוא מונח שמבקש להרחיב ולהגמיש את ההגדרות הקיימות. הוא לא מבקש למחוק זהויות מגדריות של א/נשים או להפוך אותן ללא לגיטימיות, אלא להיפך – לאפשר לגיטימיות גם לזהויות שלא נופלות לחלוקה גבר/אישה.
 
אף פעם לא שמעתי על דבר כזה.
בהרבה מקומות ישנם ג'נדרקווירים או מופעים של ג'נדרקוויריות, אבל כמעט לעולם לא ניתן לכך שם. למשל, הסרט "ויקטור/ויקטוריה" נגע בנושא, גלאם-רוק מדיוויד בואי ועד פלאסיבו פלירטט איתו, יונה וולך וערן צור כתבו בנושא ועוד ועוד.
 
תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...