עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"העולם לא יודע מה הוא הפסיד"

עשר שנים עברו מאז העולם הזדעזע מהרצח של מתיו שפרד. אמו, ג'ודי, לא מאבדת תקווה ובראיון מיוחד ל-GoGay היא מספרת על 10 שנים בלי מת'

איפה היית כשרצחו את רבין? על השאלה הזו יודע כל ישראלי לענות. ואיפה היית כשרצחו את מת'יו שפרד? עשר שנים אחרי פשע השנאה המפורסם ביותר בהיסטוריה המודרנית של הקהילה הגאה, זו שאלה עליה כל אחד מאיתנו צריך לתת תשובה. ויותר מזה, מה עשינו מאז, ואיפה נהיה.

מת'יו שפרד צריך היה להיות בן 31 בדצמבר, אבל הגורל האכזר חתם עליו עשור קודם. הוא היה סטודנט בלאראמי, עיר אוניברסיטאית קטנה בוויומינג, כאשר הוכה באכזריות, נקשר לגדר עץ והושאר לבדו בקור המקפיא של אוקטובר. רוכב אופניים מצא אותו שם. הוא הוכה כל-כך חזק - גולגלתו נפגעה בששה מקומות שונים – עד שהרוכב הזר חשב שהוא שוכב על הקרקע. חמישה ימים לאחר מכן, נפטר שפרד בבית החולים. כל זה למה? כי הוא היה הומו, והוא לא התבייש בזה.

עשור לאחר מותו, פני מפת זכויות ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרים בעולם בכלל ובארצות הברית בפרט כבר אינה זהה. מדינות מסוימות כבר מתירות נישואים גאים. בחלקן גם מותר לגדל ילדים בלי להסתתר, לשנות את מינך בתעודת הזהות, להיקבר תחת המין הנכון ולא תחת המין המולד, ובכלל – לחיות בגאווה. מצד שני, זכויות אלה לא ניתנות בכל מקום, ובשום מקרה הן לא מובנות מאליהן. פשעי שנאה עדיין מתרחשים, והגרוע מכל – הם עדיין לא מוכרים לגמרי ככאלה. אז מה עושים? בעיקר לא מפסיקים לעשות.

אמו של מת'יו, ג'ודי, פינתה מזמנה במיוחד על-מנת להעביר את המסר הזה בראיון מיוחד לקוראי GoGay.

עשר שנים עברו. את רואה איזה שינוי במעמד הקהילה הגאה?
"מאז מותו של מת', כמה וכמה דברים השתנו בנוגע לקהילה הגאה. כמה מהשינויים האלה טובים, וכמה מהם בהחלט לא". 

הקהילה הגאה בארצות הברית חתומה על כמה הישגים גדולים מאוד במדינות כמו קליפורניה וניו-יורק. האם העמדות בארה"ב משתנות? האם את יכולה לראות חוק המתיר נישואים גאים עובר גם במדינת הבית שלך, וויומינג, במהלך עשר השנים הבאות?
"אין ספק שהעמדות באמריקה משתנות. השינוי דרמטי יותר ומתרחש בקצב מהיר יותר באזורי המטרופוליטנים הגדולים. אני לא חושבת שוויומינג תתיר נישואים גאים בכוח עצמה, אבל אני חושבת שהתערבות פדרלית תוביל לאישור נישואים כאלה בכל רחבי ארצות הברית".

האם את חושבת שפשע שנאה נוסף, בכזו רמה, יכול להתרחש שוב באמריקה של ימינו? ואם כן, מה יכול להיעשות כדי למנוע את התרחשותו?
למרבה הצער, אני לא רק חושבת שזה אפשרי, אלא גם שזה צפוי. במהלך עשר השנים שעברו מאז מותו של מת'יו התרחשו בארצות הברית כמה וכמה פשעי שנאה אלימים ביותר. למרות זאת, התקשורת לא העניקה להם יותר מדי תשומת לב. אני לא חושבת שאפשר למנוע את הפשעים האלה – אם יכולנו למנוע פשעים, לא היו לנו בתי כלא. אני כן חושבת שאפשר להקטין באופן ניכר את כמות המקרים האלו באמצעות לא יותר מאשר חינוך. אנחנו צריכים לספר את הסיפורים שלנו, לספר על החיים שלנו, וכך הבורות בנוגע לקהילה הגאה תלך ותפחת".

מי את חושבת יהיה נשיא טוב יותר לקהילה הגאה: ברק אובאמה או ג'ון מקיין?
"רקורד ההצבעות של אובאמה מצביע על כך שהוא יהיה נשיא טוב יותר עבורנו".

"חוק מת'יו שפרד", שאמור היה להכניס פשעים על רקע נטיה מינית ומגדרית לרשימת פשעי השנאה ולהרחיב את אפשרויות הטיפול בהם, עבר בבית הנבחרים ובסנאט ב-2007 אך נפל לבסוף מסיבות פוליטיות, משום שהוצמד להצעת חוק בנוגע לשהות הכוחות האמריקנים בעיראק. האם ישנה כוונה להעלותו מחדש?
"כן. התוכנית היא להעלות את החוק להצבעה מחדש בתחילת 2009".

המועמד הרפובליקני לנשיאות, ג'ון מקיין, שהצביע בעבר נגד החוק, הסביר כי הוא "לא חושב שפשעי שנאה הם עניין פדרלי".
"כבר יש חוקים נגד פשעי שנאה אחרים, שמעוגנים בחוק הפדרלי. לא שמעתי אותו מתנגד לחוקים אלה, ככה שאני לא בטוחה שאני מבינה על מה הוא מדבר. יש לנו חוקים כאלו מפני שבמקרים רבים מדי, המדינות עצמן לא עושות יותר מדי על-מנת למנוע פשעי שנאה".

בואי נעבור קצת אלינו, למזרח התיכון. האם שמעת על המחלוקות סביב מצעד הגאווה בירושלים, ואירוע הדקירה במהלכו?

אני יודעת שהייתה מחלוקת בנוגע לאחד ממצעדי הגאווה בישראל, אבל לא ידעתי שהייתה דקירה. אני חושבת שעצם המחלוקת מצביעה על כך שדברים לא טובים קורים כאשר ישנם קיצוניים מעורבים.

איך את מתארת את העולם עכשיו, בלי מתיו?

גם בלי מת', העולם עדיין נראה לנו מקום יפה. מצד שני, העולם לעולם לא ידע מה הוא הפסיד.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...