עוד בחדשות ודעות
 >  > 

האינטרנט, האיידס ואנחנו

מחקר ייחודי בדק כ-3,000 גייז באתרי היכרויות כדי לבדוק עמדות, תפישות והנחות לגבי יחסי-מין לא מוגנים והדבקה ב-HIV. הממצאים הפתיעו אפילו את החוקרים

השימוש הגובר באתרי ההיכרויות, בעשור וחצי האחרון, הפך לאחת הדרכים המקובלות למציאת פרטנר מיני בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים. למרות עובדה זו, מעט מאוד מחקרים הבודקים את השפעתה של דרך תקשורת זו על ההתנהגות המינית, פורסמו עד היום בספרות המחקרית. לחקר תופעה חברתית זו, גייסה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת מינסוטה גברים דרך באנרים פרסומיים ששתלה באתרי סקס ודייטינג המיועדים לקהילה הגאה. מתוך כלל האנשים שהגיבו לבאנרים הפרסומיים, 2716 נמצאו כמתאימים למחקר ומילאו שאלון עמדות מעמיק.

אפיון אוכלוסיית המשיבים נעשה לפי גילם, מוצאם ומקום מגוריהם בהווה. רבע מכלל הגברים דיווחו על כך שהם משתמשים ביותר מפרופיל אחד באתרי הסקס והדייטינג. 20 אחוז דיווחו על כך שבבעלותם ארבעה פרופילים ומעלה.

קבוצת החוקרים חילקה את משתתפי המחקר לשלוש קבוצות התייחסות. בקבוצה הראשונה: 469 גברים שדיווחו על כך שמעולם לא נבדקו בבדיקת איידס; בקבוצה השנייה: 2110 גברים שטענו כי הם נבדקו וקיבלו תשובה שלילית. הקבוצה השלישית מורכבת מ-119 גברים נשאי HIV. 72% מכלל הגברים שמעולם לא נבדקו ואינם יודעים את סטאטוס ה-HIV שלהם ו-17% מהגברים שחיים עם HIV, דיווחו כי בפרופיל הדייטינג שלהם הם משקרים לגבי הסטאטוס שלהם ומציגים אותו כשלילי. 

הסטיגמה רק מגבירה את התופעה

11% מהגברים שמעולם לא נבדקו בבדיקת איידס, דיווחו על סקס אנאלי לא מוגן עם פרטנרים שונים שהם פגשו באמצעות הרשת בשנה האחרונה.

החוקרים כתבו בדוח המחקר שלהם שהסיבה לכך שנשאי HIV "לא מנדבים מידע או מציגים סטאטוס שלילי היא תוצאה ישירה של הסטיגמה והפחד שחשיפת נשאותם בפני הפרטנרים המיניים תסתיים בכך שפחות אנשים יהיו מעוניינים לקיים איתם יחסי מין". בנוסף לכך, החוקרים מציינים כי גברים החיים עם HIV ומקיימים מין אנאלי לא מוגן, עושים זאת בעיקר עם נשאים אחרים.

הקבוצה שעומדת בראש המחקר מצטטת גם את הערכות ה-CDC (המרכז הלאומי לבקרת ומניעת מחלות בארה"ב) על כך שרבע מכלל הנשאים אינם יודעים את סטאטוס ה-HIV שלהם. קיים יסוד סביר להניח כי שיעור דומה של נשאים שאינם יודעים את הסטאטוס שלהם נמצא גם בקרב משתתפי המחקר אשר מעולם לא נבדקו ומציינים בפרופיל המשתמש שלהם שהסטאטוס שלהם הוא שלילי. כאמור, 11% מתוך הגברים בקבוצה זו מקיימים מגע אנאלי לא מוגן ואחראים לעיקר ההדבקות ב-HIV.

באתרי הדייטינג שפועלים בישראל, המשתמשים לא נדרשים לציין בפרופיל שלהם את סטאטוס ה-HIV. באטרף-דייטינג, אחד מאתרי ההיכרויות הפופולאריים לגייז, קיימת אפשרות לציין בכרטיס האישי את העובדה שהמשתמש מקפיד על מין מוגן באמצעות הוספה של הסרט האדום, סמל המאבק באיידס. מבחינת ההיבט המשפטי של העניין, אין חובת יידוע של הפרטנרים המיניים לגבי סטאטוס ה-HIV כל עוד והצדדים מקפידים על שימוש בקונדום. עם זאת, נשא HIV אשר מקיים יחסי מין לא מוגנים עם פרטנרים מזדמנים צפוי לעונשי מאסר בגין מעשה פלילי של הפצת מחלה ביודעין.

ד"ר גדעון הירש, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, אמר כי "הגיע הזמן שאתרי ההיכרויות המובילים הפועלים בארץ, יעלו את המודעות בצורך של כל משתמש לדעת את סטאטוס ה-HIV שלו (ידיעה עדכנית).  זאת מבלי שתהיה לו חובה לדווח על כך לאחרים אך תהיה לו האפשרות לעשות זאת, בדומה למקובל באתרי היכרויות דומים בעולם. ההתייחסות לשאלת ה-HIV בפרופיל המשתמשים שלא רק באמצעות סמלים, עשויה לעודד שיח פתוח בין המשתמשים כבר מפגישתם הראשונה ובהתאם לכך להניע אותם להתנהג באחריות".

הכתבה הובאה לפרסום בשיתוף הוועד למלחמה באיידס.

כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...