עוד בחדשות ודעות
 >  > 

עימות הסגנים: הסכמה נגד נישואי גייז

שרה פיילין לא הפתיעה ואמרה שהיא מתנגדת לנישואים חד-מיניים. ג'ו ביידן הדמוקרטי התפתל: "לא תהיה אפלייה של גייז, אבל גם לא תהיה הכרה בנישואים אלו"

שרה פיילין וג'ו ביידן, שני המועמדים לתפקיד סגן נשיא ארצות-הברית, חלוקים אמנם ברוב הנושאים שעלו לדיון בעימות הציבורי אמש, אולם בדבר אחד לפחות הם אחידי-דעים: היחס השלילי לשאלת נישואים בין בני זוג מאותו המין. העימות המתוקשר הצליח לשפוך אור על שאלות שעד כה נותרו עמומות, ובפרט בכל הקשור ליחסה של המפלגה הדמוקרטית לזכויות גייז במערכת הבחירות הנוכחית.

 
את עמדתה של פיילין אפשר היה לחזות מראש. הרפובליקנית השמרנית התבטאה בעבר בחריפות נגד החלטת בתי המשפט בארה"ב לאפשר נישואים בין בני זוג מאותו המין, ואף תקפה מספר פעמים פוליטיקאים אחרים, שקראו למתן זכויות נישואים לגייז.
 
כצפוי, בתגובה לשאלה על עמדתה בנוגע לנישואים חד-מיניים, אמרה פיילין כי היא מתנגדת לרעיון, אך ציינה כי אין בכוונתה לפגוע בזכויות קהילת הלהט"ב.  "אף אחד בממשל מקיין-פיילין לא יציע להגביל זכויות כמו ביקורים בבתי חולים או את האפשרות לחתום על חוזה [זוגיות]", אמרה פיילין.
 
גם למפלגה הדמוקרטית אין כוונה להכיר בנישואים חד-מיניים. ביידן אמר בעימות כי "בממשל אובאמה-ביידן לא תהיה שום הבחנה בין זוגות הטרוסקסואלים לזוגות מאותו המין, בכל הקשור לזכויותיהם". בתשובה לשאלה האם הוא יתמוך בנישואים בין בני זוג מאותו המין השיב ביידן שהוא ואובאמה מתנגדים לשינוי של החקיקה כך שתכיר בנישואי גייז. פיילין, שהשיבה לאותה השאלה, אמרה כי "התשובה שלי זהה לשלו [ביידן] – אינני תומכת".
 
שאלת היחס של המפלגות והמועמדים לנשיאות ארצות-הברית לקהילה הגאה היא בעלת השפעה נמוכה יותר במערכת הבחירות הנוכחית. בדומה לנושאים רבים אחרים, גם שאלת נישואי הגייז נדחקה הצידה, על רקע המשבר בכלכלה האמריקנית והעולמית. העימות אמש עמד בסימן המשבר, ובשאלת הנישואים הגאים, לה הוקדש זמן יחסית ממושך בעימותים שנערכו במערכת הבחירות הקודמת, הסתפקו שני המועמדים בתשובות קצרות וצפויות.
 
במקביל לבחירות לנשיאות שייערכו ב-4 בנובמבר, יתבקשו הבוחרים בקליפורניה לקבוע האם המדינה תכיר בנישואים בין בני זוג מאותו המין. "הצעה 8" – ההצעה לאסור על נישואי גייז בקליפורניה – עשויה להפוך על פיה את החלטת ביהמ"ש ממאי האחרון, ולבטל הכרה ורישום של זוגות חד-מיניים כנשואים במדינה.
כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...