עוד בתרבות ובידור
 >  > 

הומופוביה או חופש הביטוי?

עורכת ערוץ היהדות באתר NRG מעריב פוטרה לאחר שפרסמה מאמר הומופובי. העורכת וכותבת המאמר טוענות שהפיטורין הן פגיעה בחופש הביטוי: "פה זה לא רוסיה"

פיטורים בגלל הומופוביה? עינת ברזילי, עורכת ערוץ היהדות של NRG, פוטרה לאחרונה עקב חילוקי דעות שהתגלו בין הצדדים, כאשר "הקש ששבר את הגמל" היה החלטתה להתיר את פרסומו של מאמר הומופובי. המאמר, שכתבה הרבנית (אשת רב - י"ה) רבקה שמעון, עסק בסיבות להירצחה של הילדה רוז פיזאם, ונטען בו שהרצח "נתן לנו תזכורת לכך שאנחנו לא רוצים סטיות". הוא הורד מהאוויר על ידי מערכת האתר זמן קצר לאחר שעלה.

#בוקסה1#שמעון טענה במאמר כי הגורמים לרצח הילדה הם אורח החיים המתירני שנהוג בארץ, המתבטא בין היתר במתן לגיטמציה ליחסים הומוסקסואליים ולסביים. לדבריה, "בשבוע בו הזדעזעה הארץ ת"ק פרסה על ת"ק פרסה (ביטוי המסמל את גודלה של כל ארץ ישראל - י"ה) בגלל רוז הקטנה, שנפלה קורבן לגילוי עריות ונרצחה, הנפש מתמקדת בנקודה מרכזית אחת: בבורא העולם, שתיכנת אותנו ומסר לנו הוראות הפעלה בתורה".
 
"כל הזמן אנחנו מעבירים, מעלימים עין", כתבה שמעון. "מלמדים זכות על ההומוסקסואלים 'המסכנים'. נותנים במה ללסביות 'מסכנות'. כאילו - מה הם אשמים? ככה הם נולדו. בתי המשפט מכירים בשני גברים כיחידה משפחתית, וגם בכן, חברות שמגדלות ילד לבד מתרומת זרע. את רואה בחברתך בת זוג, אבל ילד את יכולה להביא רק עם גבר. איזו תקלה! נותנים לגיטימציה לכל סטייה, לכל שוני, לכל הבל ורעות רוח...".
 
"התרגלנו, נפשנו כהתה. עד שבאה ילדה קטנה ונתנה לנו תזכורת. וכה דברי ילדי העולם באשר הם: הבו לנו חיים נורמאליים, למען ה'! אנו רוצים אבא ואמא לפי רצון ה'. לא סבא סוטה עם אמא, לא אמא שלא יודעת מי אבא, ולא שום סטייה מתו תקן!... אנחנו רוצים להיות ילדים תקינים, ילדים רגילים, עם בית ואמא ואבא, כמו שה' תיכנת אותנו".

המאמר זכה לטוקבקים נזעמים מצד קוראים רבים, בהם הומואים ולסביות. זמן קצר לאחר פרסומו הורתה העורכת הראשית של NRG, בירנית גורן, להוריד את המאמר מהאתר. לדברי ברזילי, מי שהודיע לה על כך היה עורך עמוד הבית, ולא גורן עצמה. "הוא התקשר אליי ואמר לי שהעורכת הראשית רוצה להוריד את המאמר. לי הודיעו רשמית רק אחרי שההורדה נעשתה".

ברזילי התכוונה לפרסם, לאחר המאמר של שמעון, מאמר של בחור מקבוצת הגייז הדתיים הירושלמית "חברותא". בסופו של דבר, הוא אמנם פורסם, בעוד המאמר של שמעון הורד מהאתר. ברזילי אף זומנה לשיחה בחדרה של גורן, על מנת לברר מדוע לא יידעה אותה על הפרסום. גורן אף החליטה כי כל מאמר שיועלה בערוץ היהדות יעבור עריכה נוספת על ידי דסק החדשות של האתר. לכתב GoGay נודע כי ברזילי אמרה שהיא לא מקבלת הוראות אלה, וגורן פיטרה אותה בו במקום. בסופו של דבר, הגיעו ברזילי ומנהלי NRG להסדר לפיו היא תעזוב את האתר ותקבל פיצויי פיטורין.

גורם ב-NRG אמר כי התחושות באתר לאחר פיטוריה של ברזילי היו מעורבות: "לא מעט אנשים שלא אוהבים את ערוץ היהדות חיככו ידיהם בהנאה והביעו שביעות רצון מהמהלך. חלק אחר מהעובדים לא מבין על מה ברזילי פוטרה ולמה".

בשיחה עם כתב GoGay אמרה שמעון ש"המאמר בא להבהיר שהלקח מהרצח של רוז הוא שיש לנהוג לפי חוקי התורה. הבעתי בו תחושות אישיות, הבנתי שיש לנו במקרה הזה מסר, בתור חברה ועם. אני מאמינה שאנחנו עם שונה מכל העמים, אנחנו בני ה' ונבחרנו להמליך אותו בעולם".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.
כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...