עוד בחדשות ודעות
 >  > 

זה יכול היה להגמר ברצח

מדי שנה מותקפים הומואים מבוגרים רבים על ידי אנשים איתם נפגשו למטרות מין. רק חלק זעום מהמקרים מדווח, במשטרה חסרי אונים, והתוקפים? הם עדיין חופשיים

בתחילת השבוע שלח בית המשפט המחוזי בת"א את חזי אטיאס, בן 23, לעונש מאסר של 3 שנים לאחר שהורשע בשוד אלים של קשיש הומוסקסואל עמו נפגש כדי לקיים יחסי מין. במסדרונות המשטרה היו שכינו את אטיאס וחבריו "חבורת התפוז המכני", וזאת לאור הפרשה הקשה שפרטיה שופכים אור על מקרים רבים אחרים שמעולם לא דווחו.

למרות שרק מספר זעום של מקרים מגיע בסופו של דבר, אם בכלל, למשטרה, לפי ההערכות מדובר בלפחות עשרה מקרי תקיפה ושוד המתרחשים מדי שנה. ברוב המקרים, הקורבנות מעדיפים שלא לפנות למשטרה מחשש שייחקרו באשמת שידול לזנות, פחד מחשיפת נטייתם המינית ובושה מהסיטואציה בה ארעה התקיפה. בהיעדר דיווח, ממשיכים התוקפים במעשיהם, ואילו במשטרה לא יכולים אפילו להעריך את חומרת מעשיהם ושכיחות מקרי התקיפה.

אטיאס, תושב אשדוד, הורשע בעבירות של שוד בנסיבות מחמירות וקשירת קשר לביצוע פשע. הוא הגיע להסדר, שהפחית מחומרת העונש, לאחר שהודה במעשים המיוחסים לו יחד עם שלושה מחבריו. אחד מהם, ערן אוסקר, נשפט ל-9 חודשי מאסר בפועל ועל השניים האחרים הוטלו 15 חודשי מסר על תנאי וקנס כספי. אולם השאלה הגדולה שעדיין נותרה פתוחה היא – עד כמה מייצג המקרה האחרון את מעשי השוד והתקיפה של קשישים הומואים, והאם מדובר במקרה קיצוני ומזעזע, או בדוגמה מייצגת לתופעה רחבת היקף.

הלילה הנורא מכל
במהלך השוד בו הורשע אטיאס הותקף הקורבן, גבר בן 64, בידי ארבעה גברים צעירים: אטיאס, אוסקר ושניים נוספים שעזרו להם במעשה. המפגש בין אטיאס לקשיש בא לאחר פגישה קודמת של השניים, במהלכה קיימו יחסי-מין. אל הפגישה השנייה הגיע אטיאס עם חבריו – ערן אוסקר שהתלווה עמו לדירתו של הקשיש שם המתין בזמן שהשניים קיימו יחסים, ושני החברים הנוספים שהמתינו בכניסה לבניין בסמוך לדיזינגוף סנטר בתל-אביב. אטיאס שכנע את הקורבן להיקשר באזיקים, ולאחר שקיים עמו יחסים, הוא קרא לחבריו ויחד הם שדדו את האדם, היכו אותו והתעללו בו. הם פצעו אותו בפניו, איימו שיהרגו אותו, גנבו רכוש וכסף שהיו בביתו ולפי פסק הדין גרמו לקורבן טראומה ארוכת טווח.

ד', בן 68 מתל-אביב, נתקל לפני כשנה בניסיון סחיטה ואיומים על רקע מפגשים מיניים שקיים עם צעיר מאיזור הצפון. האדם, שפרטיו שמורים לבקשתו במערכת, פרסם מודעה במקומון וכתב שהוא מחפש בחור בגילאי ה-20 ליחסי מין ולמפגשים חברתיים. אחת הפניות הייתה מצעיר שהציג עצמו כ"אמיר", בן 23 מכפר בצפון הארץ. "במהלך השיחה הוא שאל אותי שאלות מוזרות, כמו אם הבניין שלי מוסתר או גלוי, אם אפשר לצאת בלי שיראו אותך. חשבתי שזה בגלל שהוא בארון או חושש שיראו אותו, אבל מאוחר יותר הבנתי שכנראה הוא תכנן משהו הרבה יותר גדול מזה", אומר ד'.

למרות הסימנים המוקדמים, ד' הסכים להיפגש עם הצעיר, שדרש להגיע לביתו. לד' הוא הסביר כי הוא חושש שאנשים יראו אותו והדבר יסבך אותו בכפר בו הוא חי, וד' מסר לו את כתובתו והדירה בה הוא מתגורר. בשעה בה קבעו, הגיע אדם כבן 35 והזדהה בפני ד' כ"אמיר", עמו שוחח. "הוא שיקר בנוגע לגיל שלו, אבל זה לא היה לי כל כך מוזר. הרבה אנשים עושים את זה", אומר ד'. "הוא נכנס הביתה, וכשהבאתי לו שתייה הוא היה בחדר השני. זה קצת הפריע לי, אבל גם אז לא נראה לי כמו משהו חריג במיוחד אלא סתם חוסר כבוד לפרטיות".

"לא רוצה לחשוב איך זה יכול היה להסתיים"
במהלך השיחה בין השניים, הבין ד' ש"אמיר" לא משקר רק בנוגע לגילו. "הוא נעץ מבטים בדברים בבית, העיניים שלו נדדו מדבר לדבר. התחלתי לחשוש מהסיטואציה שנוצרה, היה משהו לא נעים באוויר", הוא מספר. ד' החליט להפסיק את השיחה, ואמר לאמיר כי חבר הודיע שיגיע בהתראה מוקדמת והתנצל בפניו על כך שהוא נאלץ ללכת. "היה לי מזל גדול שהוא חשש שיתפסו אותו והלך, אני לא רוצה לחשוב איך זה היה נגמר", אומר ד'.

הקשר בין ד' לאמיר לא הסתיים בפגישה המקרית. מספר ימים לאחר המקרה, התקשר אמיר לד': "הוא אמר שהגיע שוב למרכז ושאל אם הפעם אני לבד בבית. אמרתי לו שאני יוצא, וביקשתי שלא יתקשר שוב", מספר ד'. "באותו הרגע הוא הבין שאני יודע מה הוא זומם, ושינה טון לחלוטין. הוא איים עלי, אמר לי שיגיע אלי הביתה עם חברים ויהרוג אותי אם לא אפגש איתו ואתן לו כסף. אמרתי שאתקשר למשטרה, ורועד לגמרי סגרתי את הטלפון".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...