> 

הורות גאה: עכשיו גם בהכנה ללידה

עיינה חודיר היא דולה (מלווה בזמן הריון) העוזרת לאמהות שבדרך לעבור את ההריון והלידה עם חיוך. עכשיו היא פונה לקהילה הגאה, ומסבירה למה ללסביות הרבה יותר קל

היה זה אך צפוי שגם שוק ההורות, ההריון וההכנה ללידה, יגיע לקהל היעד של הקהילה הגאה במסגרת הגל של כלכלה ורודה. תורמת לכך העובדה כי כמות התאים המשפחתיים הגאים הולכת וגדלה מדי שנה, ויש מי שמזהה את הצורך והשוק הפתוח שהולך ומתהווה בישראל, באיחור לא אופנתי אחרי העולם.

במסגרת ההכנות להריון הקרב ובא, רבים המשתמשים בשירותיה של "דולה" - מדריכה ומלווה ללידה, העוברת באופן אישי עם הזוג או האם את תקופת ההריון, ההכנה ללידה, הלידה עצמה ואף מסייעת לה אחרי הלידה. במרבית בתי החולים מכירים היום בחשיבות הדולה ומאפשרים לה להשתתף בתהליך הלידה בזכות הגישה האישית, ההכרות עם בני הזוג והתמיכה אותה מקבלת היולדת במהלך הלידה המקלים על התהליך.

עיינה חודיר, 31, אם לליאור בת החמישה חודשים, היא דולה מקצועית הפונה לזוגות חד-מיניים ולאמהות חד-הוריות כחלק מהותי מהפעילות שלה. היא מתמחה בראייה וטיפול הוליסטיים, בתחומים של הכנה ללידה, סיוע בלידה עצמה (כולל בלידות ביתיות) וליווי לאחר לידה. עיינה מעידה על עצמה כי מצאה את מקצוע הדולה, המלווה המקצועית ללידה, כפי שמוצאים בן זוג - אהבה אמיתית וכנה לליווי ולתפקיד, וההתמקדות שלה בזוגות חד מיניים ואמהות חד הוריות אינה מקרית ונובעת מהכרות ואהדה אמיתית לקהילה ולנושא ההורות בקהילה בפרט.

"ארגז כלים" בחדר הלידה
"זוגות חד מיניים לא זקוקים לדולה מיוחדת, הם זקוקים לדולה כפי שכל זוג זקוק לדולה. הסיבה שאנשים שמתכוונים ללדת (וזה לא משנה אם הם חד מיניים או לא) צריכים דולה היא פשוט בכדי שהלידה תהייה קצרה יותר, קלה יותר ובריאה יותר", אומרת חודיר. "הדולה מגיעה עם "ארגז כלים" לחדר הלידה ומביאה איתה לא רק את הידע העשיר, הניסיון והמונחים הרפואיים - היא מביאה איתה בעיקר את הפן הנפשי, החיבוק שרוב הנשים והגברים מגלים שהם זקוקים לו בחדר הלידה והעידוד - כשאחרי שעות ארוכות של צירים היולדת מרגישה שכבר אין לה כוח להמשיך ובן או בת הזוג מרגישים עייפים ומתרגשים גם יחד".

לדברי חודיר "דולה מביאה איתה כלי שהרפואה המודרנית לא ממש הפנימה עדיין - המגע הוא חלק חשוב מאוד, הרבה מעבר למגע הרפואי הקליני - הגוף שלנו זקוק למגע אוהב ולא טכני כמו עיסוי בחלקים מסוימים בגוף, שבהחלט יכול לעזור להקל על הכאב ובחלקים אחרים יכול ממש לזרז את תהליך הלידה. כשאנחנו מסתכלים על הזוגות החד מיניים שאצלם תהליך הכניסה להיריון מורכב יותר ולא פעם גם לא פשוט, מבינים שצריך כאן הרבה יותר סיוע בתהליך. לרוב מדובר בזוגות שבחרו בחירה מודעת להיות הורים ולא תמיד יש בדרך עם מי להתייעץ, עם מי לחלק את ההתרגשות, הלבטים, הפחדים. כאן תפקיד הדולה הוא כפליים ושני בני הזוג החד מיניים צריכים להרגיש שהדולה שם עבורם לכל דבר שרק יצטרכו בתהליך ההיריון, הלידה ואחרי הלידה - עד ההסתגלות".

חודיר אומרת כי על סמך נסיונה, קיים הבדל בין הריון של אישה חד הורית לבין הריון שנעשה בתוך זוגיות."יש לציין שככל שיש יותר אנשים שתומכים ואוהבים את האישה ההרה או היולדת, כך יהיה לה קל יותר לעבור את תהליך ההיריון והלידה. יחד עם זאת, אני אכן רואה הבדל כלשהו בין היריון של אישה חד הורית לבין היריון שנעשה בתוך זוגיות. אופציה ראשונה היא אישה שמחליטה להביא ילד ללא זוגיות, אבל יש לה תמיכה מלאה מחברים וקרובי משפחה - לאישה כזו יהיה יותר קל לעבור את תהליך ההיריון והלידה ובכלל לגדל את הילד כחד הורית. יהיה לה יותר את מי לשתף, בפני מי להתגאות ועם מי להתייעץ".

"אופציה שניה היא כמובן ההפוכה, אישה שמחליטה להביא ילד ללא זוגיות אך גם ללא תמיכה מהסביבה הקרובה לה", אומרת חודיר. "למישהי כזו מומלץ שדולה תתלווה אליה כמה שיותר במהלך ההריון, הלידה ורצוי גם בימים הראשונים בבית, על מנת לסייע לה ולתת כתף תומכת".

האפשרות נוספת היא הזוגית, הקלה יותר לדברי חודיר. "לרוב בתוך זוגיות או שותפות ההיריון והלידה יהיו קלים יותר, כי לרוב מדובר במישהו שחולקים איתו את האחריות ויהיה שם בהיריון ובלידה. נדיר יותר שאישה הנמצאת בזוגיות תעבור את ההיריון או הלידה לגמרי לבדה, או רק בסיוע של בת משפחה קרובה, כמו אמא".

בבית תלדי בנים


הכי חשוב - לבוא מוכנה ורגועה ללידה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...