> 

אין גאווה במוזיאון לוחמי המחתרות

במכללת הדסה ובמשרד הביטחון צנזרו צילומים של היוצרת טמיר לדרברג, שכללו מסרים לסביים ופוליטיים. המשרד בתגובה: יש להתחשב ברגשות הציבור

מוזיאון אסירי המחתרות צזנר צילומים של היוצרת טמיר לדרברג, שאמורים היו להשתתף בתערוכת סיום השנה של מכללת הדסה במוזיאון. הנימוקים להסרת הצילומים: פגיעה ברגשות הציבור. בעקבות הסרת הצילומים, החליטה לדרברג לקיים תערוכה מאולתרת מול המוזיאון ביום שבו תיפתח תערוכת הבוגרים של הדסה. יצויין כי מוזיאון אסירי המחתרות הוא אחד המוזיאונים אותם מפעיל משרד הביטחון, וממומן מכספי מדינה.

לדרברג מסיימת השנה את לימודיה במסגרת החוג לצילום במכללת הדסה. לקראת סיום החוג הוחלט כי בוגריו יציגו את עבודות הגמר שלהם במוזיאון אסירי המחתרות. חלק מעבודותיה לא נמצאו מתאימות על ידי אנשי המוזיאון, והיא התבקשה להציג בתערוכה עבודות אחרות שלה. לדברברג סירבה להחליף את העבודות: "רוב התכנים בעבודה שלי הם לא פרובוקטיביים", אמרה. "בכלל, כל מי שראה אותה עד היום די התאכזב". לדבריה, המוזיאון מצנזר עבודות הכוללות עירום וכאלה שאינן מתאימות לאג'נדה הפוליטית שלו, "של שתי גדות לירדן". חלק מעבודותיה של לדרברג כוללות תכנים שמאלניים ומחאתיים נגד הכיבוש.

"התמונות שהיו למנהל המוזיאון קשות לצפייה", אמרה לדרברג, "הן אלה שאני מציגה ויש בהן דיספוריה מגדרית (חוסר תיאום בין מין האדם לבין המגדר שלו - י"ה). במיוחד תמונה של נער שמכסה את הפטמות שלו".

לדרברג: "מצנזרים אותי ומשתיקים אותי"
לדרברג טענה כי "זכותו של המוזיאון לצנזר" וכי "הממסד לא יציג משהו שהוא נגד עצמו, אלא אם כן הוא רוצה להצטייר כליבראלי ובעל ראש פתוח". עם זאת, היא הוסיפה כי "מצנזרים אותי ומשתיקים אותי ואני לא מציגה שם בגלל זה. אני לא מקבלת את זה שישתיקו אותי או שיקחו לי את המרחב".

עבודה של לדרברג שצונזרה
                                  עבודה של לדרברג שצונזרה


לדרברג ציינה כי כבר לאחר שמוזיאון אסירי המחתרות נבחר כחלל התצוגה של התערוכה, נפגש מנהל המוזיאון, יורם תמיר, עם הסטודנטים ואמר להם כי הוא רואה אותו כ"מקום קדושה חילוני", ולפיכך - חל שם איסור על הצגת עירום נשי ואג'נדות פוליטיות שאינן מתאימות לאלה של המוזיאון.

זו אינה הפעם הראשונה בה מצנזר מוזיאון אסירי המחתרות צילומים של בוגרי הדסה, ובתערוכה שנערכה שם גם בשנה שעברה צונזרו שתי עבודות. "המכללה ידעה מי אני ומהן העבודות שלי", הוסיפה לדרברג, "ובכל זאת בחרה להציג את התערוכה שם, כי זה מקום זול, נוח וממוקם במרכז העיר. בכלל, עיקר הטענות שלי הן נגד המכללה. ההתנהגות שלהם לא תואמת את מה שהם חינכו אותנו. הם אמרו לנו שאין מה לעשות, זה המקום שבו הם מציגים ושזה לא ענייננו". 

על החיים בירושלים היא אמרה כי "אני גרה וחיה כאן, ונמאס לי להילחם על הזכויות שלי בעיר. אני מסתובבת בה ורוצה להרגיש בטוחה ולחוש את הנוכחות הגאה בירושלים". לדרברג אמרה כי הנוכחות הגאה בעיר אינה באה לידי ביטוי רק רק ביום אחד - יום מצעד הגאווה בירושלים - "אלא גם בתרבות, במקומות בילוי, בכך שארגיש בנוח ללכת ברחוב. אני הולכת ברחוב, אני נראית לסבית ואני לא רוצה להרגיש חוששת".

מכללת הדסה: "המוזיאון הוא שצנזר, לא אנחנו"
יוסי נחמיאס, המנחה של לדרברג במכללה, אמר בתגובה כי "אנחנו לא מצנזרים. להפך, אנחנו מעודדים את הסטודנטים שלנו להיפתח ולא להטיל על עצמם מגבלות פנימיות. המוסד המארח הוא שיצר את התחושה של צנזורה". הוא הוסיף כי "מתוך היכרות עם המגבלות שהוצגו בפנינו על ידי המוזיאון, יזמנו במהלך השנה מפגש של מנהל המוזיאון עם הסטודנטים. הם פרסו את העבודות והוא ראה אותן בתהליכי עבודה, כי לא רצינו שיהיה טלפון שבור". לדברי נחמיאס, "תמיר הגיב ביחס למספר עבודות, ובשלב די מוקדם התברר שהעבודה של לדרברג לא תוכל להיות מוצגת כפי שהיא עשתה אותה. זאת כי יש למוזיאון את המגבלות שלו, בין היתר מגבלה של צילום עירום". 

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...