עוד בחדשות ודעות
 >  > 

פונדקאות - לא לבני זוג מאותו המין

משרד המשפטים קבע כי זוגות גייז לא יוכלו לשכור שירותי אם פונדקאית בישראל. הסיבות: חוק הפונדקאות חדש ואינו מאפשר לחרוג מ"איש ואישה"

זוגות גייז לא יוכלו גם בעתיד לשכור את שירותיה של אם פונדקאית כדי להביא ילד לעולם - כך קובע משרד המשפטים. זאת מפני שחוק הפונדקאות מדבר על "איש ואישה שהם בני זוג" בלבד. לטענתם, יש להבחין בעניין זה בין האפשרות של זוגות גייז לאמץ ילדים לבין חוק הפנדקאות.

בתשובה ששלחה גלי בן אור ממחלקת הייעוץ והחקיקה של משרד המשפטים למכתב של איתי פנקס ומנכ"לית ארגון "משפחה חדשה", אירית רוזנבלום, נכתב כי בעוד שהמדינה הכירה לאחרונה באימוץ גאה, "יש קושי להקיש במישרין מהעמדה בעניין זה לענייננו. מלבד ההבדלים המהותיים בין הליך אימוץ להליך פונדקאות, הרי שגם מהפן המשפטי הפורמאלי יש להבחין ביניהם".
 
במכתב נטען כי גם חוק האימוץ וגם חוק הפונדקאות מדברים על "איש ואישה", אולם בעוד חוק האימוץ מאפשר החרגה, בית המשפט קבע כי חוק הפונדקאות אינו מאפשר זאת.

לדברי בן אור, "מדובר בחוק חדש יחסית, בנושא חדשני ורגיש, אשר נוסח בזהירות ובקפידה רבה, בין היתר במסגרת הבנות שיאפשרו את חקיקתו".

פנקס ועו"ד רוזנבלום כתבו ליועץ המשפטי לממשלה כי "בשנים האחרונות נרשמה בארץ עליה דרמטית במספר הזוגות מאותו המין שהחליטו לממש את חלום ההורות שלהם באמצעות פונדקאות, אולם המגבלה החוקית מונעת מהם את האפשרות ליישם את התהליך בישראל ומפנה אותם לחוץ לארץ לתהליך ארוך, סבוך ויקר במיוחד".

פנקס הביע צער על החלטת משרד המשפטים, אולם אמר כי היא "לא תעצור זוגות מאותו המין מלממש את זכותם להורות".

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...