עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אלפים השתתפו במצעד הגאווה בירושלים

כצפוי, התקיימו אירועי הגאווה בירושלים ללא הפרעות מיוחדות. כמה מאות חרדים הפגינו בכיכר השבת: "התורה מעל בית המשפט". כתבה בתמונות

אלפי הומואים, לסביות, ביסקסואלים, טרנסג'נדרים וחברים השתתפו היום (ה') במצעד הגאווה בירושלים. המצעד יצא מגן העצמאות, ליד פינת הרחובות אגרון ומשה בן ישראל, בסביבות השעה חמש לפנות ערב, ובסופו התקיימה עצרת ובה נאומים של אישי ציבור שונים ופעילים בקהילה. במקביל למצעד, התאספו מאות חרדים בכיכר השבת, כדי להפגין על מה שכינוי "תועבה" ו"זיהום ירושלים". הם קראו נגד הקהילה הגאה ונגד בתי המשפט: "התורה מעל בית המשפט" ו"בג"ץ נגד המשפחה". שני האירועים עברו ללא הפרעה. יונתן גר, מנכ"ל הבית הפתוח, אמר בנאומו כי "השנה אין כמעט אלימות והסתה, אנחנו מתקרבים לאט לאט למקום שבו אנחנו אומרים חג שמח ומתכוונים לשמחה אמיתית. אנחנו בוחנים את הגדרת המדינה כיהודית ודמוקרטית. אנחנו רוצים לכבוש גם את הדמוקרטיה וגם את הדת, אנחנו חלק משתיהן". עוד אמר גר כי "רוב הדתיים, יהודים, נוצרים ומוסלמים, תומכים במצעד בירושלים. הקול שלהם אמנם אינו הדומיננטי, אבל הם הרוב". גר אחז בידו נר שחור ששימש, לדבריו, לטקס "פולסא דנורא" נגד משתתפי המצעד לפני מספר שנים. ח"כ חיים אורון (מרצ) אמר כי "יש כאלה שלא יכולים לקבל את האחר ורוצים לכפות עליו. חברי הקהילה הגאה הם חלק בלתי נפרד מירושלים. למה דווקא בירושלים? כי פה מתקיים המאבק הגדול על חברה ישראלית פלורליסטית, שמכבדת את האחר". לדבריו, "עם הזמן, המצעד יהפוך לעובדה יותר ויותר קיימת בירושלים". חבר מועצת עיריית ירושלים, סער נתנאל, טען כי "מטרתנו מעולם לא הייתה לגרום מלחמה. הרעיון שלנו היה להוכיח שכולם יכולים ללכת ברחובות ירושלים. אנחנו רוצים שהמצעד יהפוך חלק אינטגרלי מירושלים, כך שגם העיר הזאת תקבל יום אחד של שפיות. את זה אנחנו עושים היום". "עם זאת", הוסיף, "גם היום אנחנו לא שוכחים את הבערות, התרת הדם, ניסיון הרצח של צועדים לפני 3 שנים על ידי מטורף מהסתה". לדבריו, "השנה, אהבת החינם ניצחה". יתר המשתתפים דיברו על חשיבות המצעד בירושלים, על המאבק במתנגדים ועל אירועי הגאווה כסמל לשרירותה של ירושלים כבירת כל אזרחי ותושבי ישראל - ובהם גם הקהילה הגאה.

צילומים: נועה מחרבקסעובדים של עיריית ירושלים תלו את דגלי הגאווה ברחובות העיר רק הבוקר - מה שעורר ביקורת מצד מארגני המצעד. בניגוד לתל-אביב, בה נתלו הדגלים יותר משבוע לפני המצעד, בירושלים נוהגים לתלות את הדגלים ביום המצעד - ולהסירם מיד לאחריו. הדגלים נתלו במסלול המצעד המתוכנן, ופעילי הבית הפתוח יצאו לצלם את העובדים ואת העיר - שלזמן קצר נצבעה בגאווה.

צילומים: דרור דנינו הפגנת חרדים בכיכר השבת

כאמור, במקביל למצעד ולעצרת נערכה בכיכר השבת בירושלים עצרת מחאה בהשתתפות כמה מאות חרדים בלבד. זאת, בניגוד להצהרת החרדים על צפי של עשרות אלפי משתתפים. אנשי ימין שניסו להפגין ליד מסלול המצעד ומספר גורמים קיצוניים שהודיעו כי יחבלו באירוע, הורחקו מהמקום על ידי כוחות אבטחה.

בניגוד לשנים עברו, שבהן קדמו למצעד ערבים שלמים של הפגנות אלימות בשכונות החרדיות של העיר, השנה עברה התקופה שלפני המצעד בשקט יחסי, וכמעט שלא נרשמו אירועים אלימים. גם הפשקווילים ה"מסורתיים" נגד המצעד נעדרו השנה מרחובות העיר, ומספרם הצטמצמם משמעותית לכמה בודדים בלבד.

כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...