עוד בתרבות ובידור
 >  > 

ערוץ 1 מציג: כך "תהפכו לסטרייטים"

המחלקה למורשת ישראל הפיקה סרט על הומואים ש"הצליחו לשנות נטיותיהם". הבמאי: "רציתי להראות שיש אפשרות לבחור". מומחה: טיפולים מסוכנים והרסניים

הערוץ הראשון, הטלוויזיה הציבורית והממלכתית של ישראל, יקרין במוצאי השבת הקרובה סרט תעודה שמביא את סיפוריהם של שני בני אדם הטוענים ש"שינו את נטייתם המינית". את הסרט ביים אורי רווח, עיתונאי חוזר בתשובה, בסיוע ארגון "עצת נפש", שמטרתו "לעזור לאנשים בעלי השקפת עולם דתית ומאמינה, המתמודדים עם נטיות הפוכות (הומוסקסואליות)", כדברי אתר הארגון.

אחד המשתתפים בסרט "מצעד האהבה", הוא שלמה, שעמד בעבר להינשא לבן זוגו, וכיום הוא נשוי לאישה ואב ל-6 ילדים. המשתתף השני הוא יניב, שמחליט לנתק את הקשר עם ה"עולם הישן" שלו ולספר לכלתו לעתיד, אביבית, על עברו. אביבית שוחחה עם מטפלו של יניב בארגון "עצת נפש", ומספרת בסרט כי השתכנעה שיניב עשה "צעדים אמיצים".

לאחר הסרט יוקרן דיון שהתקיים באולפן, בהשתתפות הרב חיים נבון, רב קהילת השמשונים במודיעין, בת עמי נוימאייר - פוטשניק, חברת ארגון הלסביות הדתיות "בת קול" וד"ר דניאל גוטליב, פסיכולוג ומנהל קליני של מכון "שינוי" בהרצליה. בדיון יוצגו דעות שונות לגבי הסרט ונושאו.

לדברי הערוץ הראשון, הסרט הוא "מסמך נדיר" שאותו הערוץ "גאה להציג". מן הערוץ נמסר כי "הסרט מציג זווית דתית המתייחסת לנושא ההומוסקסואליות והמערערת על הדעה הרווחת כי אדם אינו יכול לשנות את זהותו המינית".

"הסרט הוא מוצר עיתונאי גרידא"
רווח אמר כי "עשיתי את הסרט כי זה סיפור מעניין. זה סרט שלא בא לתקוף אף אחד, אלא מציג זווית שונה. לא קבעתי עמדה, רציתי להראות שיש לבן אדם אפשרות והוא יכול לחשוב על כן להקים בית. לא באתי לקבוע, באתי רק להציג".

הוא טען כי בסרט מוזכר שחלק מהטיפולים שניתנים על ידי "עצת נפש" ודומיהם נכשלים, בסופו של דבר, אולם הוסיף כי "שמתי את הדגש בסרט לא על ההצלחות ולא על הכישלונות, אלא על היכולת לבחור".

רווח טען כי הסרט שלו הוא "מוצר עיתונאי גרידא" וכי "לא מעניין אף אחד מה אני חושב. את הדעות שלי אני שומר לעצמי".

"התוצאות עלולות להיות קשות והרסניות"
טיפולים ל"המרת נטייה מינית", כמו זה שמציע "עצת נפש", הינם שנויים במחלוקת. ד"ר עופר מאורר, מנהל קבוצת הפסיכולוגים הגיי-פרנדלי "צוות מטפלים", אמר בעבר בעניין זה כי "לשאלה 'האם ניתן לשנות את הנטיות המיניות' יש תשובה חד-משמעית: אי אפשר לשנות נטיות הומוסקסואליות". לדבריו, "יש להבדיל בין משיכה מינית להתנהגות מינית. המשיכה המינית מורכבת מפנטזיות, רגשות ותסריטים מיניים ראשוניים, ואלה אינם ניתנים לשינוי. מה שכן ניתן לשינוי הוא ההתנהגות החיצונית: אדם יכול להחליט שלא לפעול בהתאם למשיכה המינית שלו, כמו להחליט כי לא יקיים יותר יחסי מין עם גברים, אך הוא אינו יכול לייצר 'יש-מאין' משיכה מינית לנשים כאשר זו אינה קיימת".

מאורר הוסיף כי "ה'הישגים' כביכול של מטפלים אשר מתיימרים להציג הצלחות טיפוליות בהן מטופלים שינו את האוריינטציה המינית שלהם מהומוסקסואליות להטרוסקסואליות הינם, למעשה, מקרים בהם גברים שוכנעו להחליט שלא לפעול בהתאם למשיכה המינית שלהם. הם בעצם החליטו להחניק חלק חשוב מהעצמי האמיתי שלהם, לטובת יצירתה של פסאדה שתתאים לאופן שבו הם ומטפליהם היו רוצים שהם יהיו: גברים הטרוסקסואלים".

"בנוסף", המשיך מאורר, "לא מעט מהמטופלים הללו הגיעו אליי כאשר הם במצב דיכאוני קשה, עם הערכה עצמית נמוכה ביותר, הגובלת בשנאה עצמית ממש, קשיים ניכרים בתפקוד המיני וקשיים ביצירת קשרים בינאישיים. מדבריהם, אשר חזרו על עצמם במספר רב של ראיונות קליניים שערכתי, עלתה בבירור העובדה כי 'הטיפול הפסיכולוגי' שעברו היווה קטליזטור לשנאתם את מיניותם ואת עצמם".

"שיתוף פעולה בין ההומופוביה של המטפל והמטופל"
הוא טען כי לטיפולים הללו עלולות להיות השלכות קשות מאוד ותוצאות הרסניות על המטופלים: "אדם שטופל בעבר על ידי מטפל ישראלי שאמר כי יוכל להפוך אותו לסטרייט הופנה אלי לאחר שניסה להתאבד בבליעת כדורים. המטופל ציין כי אף על פי שעברו למעלה מחמש עשרה שנה לאחר סיום ה'טיפול', הוא לא היה מסוגל כלל לקיים יחסי-מין, עם גבר או עם אישה". 

כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...