עוד בחדשות ודעות
 >  > 

החל מהיום: מותר להתחתן בקליפורניה

החלטת בית המשפט העליון של קליפורניה המתירה נישואי גייז נכנסת היום לתוקפה. הזוג הראשון להינשא בסן פרנסיסקו: לסביות בשנות ה-80 לחייהן

מזל טוב: זוגות רבים של הומואים ולסביות נישאו ועתידים להינשא בקליפורניה, לאחר שהחלטת בית המשפט העליון של המדינה, המתירה נישואים בין בני זוג מאותו המין, נכנסה הלילה (שעון ישראל) לתוקפה. הטקסים ייערכו במקומות שונים ברחבי המדינה.

בנות הזוג הראשונות שנישאו בסן פרנסיסקו, ובין הראשונות להינשא בקליפורניה כולה, הן דל מרטין בת ה-87 ופיליס ליון בת ה-84. ראש עיריית סן פרנסיסקו, גוון ניוסום, חיתן את בנות הזוג, שחיות יחדיו כבר 55 שנים.

מרטין וליון הן מוותיקות המאבק הגאה בארצות הברית בכלל, ובקליפורניה בפרט. יחד עם שש נשים נוספות, הן הקימו את הארגון הלסבי הראשון בקליפורניה, "הבנות של ביליטיס", עוד ב-1955. השתיים טוענות כי הן מחזיקות במסמכים של ה-FBI המוכיחים זאת.

לעומת סן פרנסיסקו, שבה יתקיימו בימים הקרובים טקסים רבים של נישואי גייז, שני מחוזות בקליפורניה הודיעו על השעיית את כל הנישואים בתחומם. פרשנים מעריכים כי מדובר בניסיון של שני המחוזות הללו - קרן ובאט - למנוע נישואים בין בני זוג מאותו המין בתחומם. הטענה של שני המחוזות היא כי אין להם א המשאבים לקיים טקסי נישואים. ניוסום תקף את הכוונה ואמר: "תהיו כנים יותר ותגידו שאתם לא יכולים לסבול את הרעיון שזוגות גייז יתחתנו, ולכן אתם הולכים לעבור על החוק".

סקר: יותר אמריקנים בעד זכויות לזוגות גייז
בתוך כך, סקר שפורסם השבוע בארצות הברית מראה כי אזרחי המדינה נעשים יותר נאורים בכל הקשור לזכויות גייז. לפי הסקר, 58% מהתושבים, המספר הגדול ביותר אי פעם, תומכים בהכרה חוקית בזוגיות גאה.

30% מהנשאלים בסקר, שנערך על ידי רשת CBS, השיבו "כן" בתשובה לשאלה האם יש להתיר לגייז להינשא. זהו המספר הגבוה ביותר מאז שנת 2004, שבה החלה הרשת לשאול את השאלה הזאת בסקרים שלה. 28% חושבים כי צריך להכיר ב"איחודים אזרחיים" בין זוגות גייז. לעומת זאת, 36% מהאמריקנים - יותר משליש - עדיין חושבים שאסור להכיר כל הכרה שהיא בזוגיות גאה.

הסקר מראה על הבדלים גיאוגרפיים ופוליטיים בכל הקשור להכרה בזוגיות גאה. כך, 6 מכל 10 דמוקרטים, ו-4 מתוך 10 מתושבי החוף המערבי, הביעו תמיכה בהכרה בנישואי גייז וב"איחודים אזרחיים".

הסקר נערך לאחר החלטת בית המשפט העליון של קליפורניה. החלטה זו פרצה את דרכם של זוגות מאותו המין להינשא במדינה. בכך הפכה קליפורניה למדינה השנייה בארצות הברית, אחרי מסצ'וסטס, להכיר בנישואים גאים. סקר שנערך לאחרונה במדינה גילה כי 54% מתושביה מתנגדים לנישואי גייז.

כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...