עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ירושלים: המאבק לסובלנות מתחיל

הבית הפתוח מקבל חיזוק עם קמפיין הסברה ויראלי באינטרנט ומאבק תקשורתי-ציבורי, ואילו החרדים ופעילי הימין מבטיחים: נמנע את מצעד הגאווה בבירה

משטרת ירושלים אישרה את קיומו של מצעד הגאווה בעיר - כך נטען מהבית הפתוח, שמארגן את המצעד. לדבריהם, האישור נתקבל לאחר משא ומתן ארוך שהתקיים בין נציגי הבית הפתוח למשטרה. המצעד צפוי להתקיים ב-26.06, מגן העצמאות ועד לכיכר פלומר (ליד גן הפעמון).

מהבית הפתוח נמסר כי המשטרה נתנה לארגון אישור בעל פה לקיומו של המצעד, ועתה הם מחכים למסמך הרשמי, שצפוי להינתן בכתב. עם זאת, לקיומו של מצעד דרושים שני אישורים - מהמשטרה והעירייה. התחומים שבהם סמכות האישור נתונה בידי העירייה הם איכות הסביבה, כיבוי אש ובטיחות. אישורים אלה יכולים להינתן גם ביום האירוע עצמו. בשנה שעברה גילה הבית הפתוח רק ביום המצעד כי אין אישור של מכבי האש לקיומו של המצעד, עקב שביתת הכבאים שהייתה אז, ולכן - העירייה לא אישרה קיומה של עצרת בסיומו של המצעד, ובג"ץ הורה שלא לקיים אותה.

בארגון טוענים כי אישור המשטרה הוא אך ורק לגבי מקום ההתכנסות של האירוע ומקום העצרת שאמורה להתקיים בסיומו. מצעד יתקיים בכל מקרה, עקב אישור המשטרה. מנכ"ל הבית הפתוח, יונתן גר, אמר כי "האישור של המשטרה ניתן למסלול, באופן כזה שנוכל לקיים התכנסות ועצרת גם לא בשטחים בשליטת העירייה. זאת כדי למנוע מצב שלא תהיה עצרת, כמו בשנה שעברה".

במשטרה סירבו להתייחס לקיומו או אי קיומו של אישור,. דובר מחוז ירושלים, סנ"צ שמוליק בן רובי, הדגיש כי הבית הפתוח צריך לקבל אישור גם מעיריית ירושלים, ואז להגיע אתו למשטרה.

מרזל ובן גביר: המצעד צפוי לעבור בשכונות חרדיות
בתוך כך, פעילי הימין הקיצוני ברוך מרזל ואיתמר בן גביר הגישו הבוקר (ראשון) עתירה לבג"ץ בדרישה לאסור את קיומו של מצעד הגאווה בירושלים. השניים טוענים כי מסלול המצעד השנה אמור לעבור ליד שכונות חרדיות. הם ציטטו את דבריה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, בהחלטה מהשנה שעברה, שהתירה את קיומו של המצעד. בייניש הדגישה אז כי המצעד לא אמור לעבור בשכונות חרדיות.

עוד טוענים בן גביר ומרזל כי הבית הפתוח, המארגן את המצעד, הפר התחייבות שנתן לבג"ץ בכך שקיים מצעדים פרובוקטיביים, כלשונם. עוד הם טוענים כי בעוד שהמשטרה נוהגת לאשר את קיומו של מצעד הגאווה בירושלים, לא אושר להם לקיים מצעד באום אל-פאחם - אירוע שרצו לקיים בזמן הקרוב.

מהבית הפתוח נמסר בתגובה לעתירה כי "מדובר באנשים קיקיוניים שלא מייצגים את הציבור בירושלים ואפילו לא את הדתיים והחרדים, אלא רק את עצמם. מעבר לזה - אנחנו לא מעוניינים להתייחס אליהם". בסוף השבוע האחרון הופץ באינטרנט אימייל ויראלי - המועבר בין הגולשים וצובר תאוצה בתפוצה רחבה. מדובר בקמפיין לא רשמי הכולל חמישה איורים, והופק על ידי גורמים שבחרו להישאר בעילום שם, קידום ערכים של סובלנות ואהבת חינם לקראת המצעד.

מצעד הגאווה בירושלים צפוי להתקיים ב-26.06, החל מהשעה 16:00. המצעד עתיד לצאת מגן העצמאות לכיכר פלומר, ליד גן הפעמון, דרך רחוב דוד המלך.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...