עוד בתרבות ובידור
 >  > 

כמו כולם?

על אף שמדובר בסרט צרפתי נפלא, התפישות המוצגות ב"כמו כולם" קצת מיושנות ואפעס, סטרייטיות. זהירות, ספוילרים!

"כמו כולם" (Comme les autres), סרטו החדש של ונסן גארנק, שיופץ בסינמטקים בסוף החודש, הוא סרט מטריד. זאת בעיקר כי הוא טוב, טוב מאוד אפילו. הוא מצולם היטב וערוך נפלא, השחקנים מעולים, והבימוי עדין ורגיש. אז מה הבעיה? הבעיה היא הרעיונות שבאים בו לידי ביטוי, ודרכו לגעת בהם.

העלילה פשוטה: רופא הילדים מנו (למברט וילסון) ועורך הדין פיליפ (פסקל אלבה) חיים יחד בסביבה הומו-בורגנית פריזאית. חייהם מתנהלים על מי מנוחות, אך ישנה בעיה אחת - מנו מת לילד, אך פיליפ לא ממש בעניין. אולם, מנו מחליט ללכת על זה בכוחות עצמו, למרות הכול, גם במחיר של איבוד פיליפ. הסוף? לא אהרוס לכם, רק אומר שהוא ורוד.

זה שנים אני מקטרת שבסרטים הומו-לסבים רבים מדי, העיסוק המרכזי הוא בהומוסקסואליות של הגיבור. כלומר, הומוסקסואליות היא התמה המרכזית. מהפן הזה, "כמו כולם" הוא סרט אחר - נושאו הוא התשוקה לילד, וההומויאיות היא רק כלי. עדיין, משהו הפריע לי מאוד.

לכאורה, וממבט חיצוני, זהו סרט נפלא למועמדים חדשים לתהל"ה, הורים שרק עכשיו מתחילים להתמודד עם הגאווה שנחתה בביתם. אני מנסה למצוא מלים אחרות, אבל אין לי, אז אומר זאת כמו שזה: זהו סרט סטרייטי עם מסרים סטרייטיים ובעייתיות רבה שעולה כשמתחילים לחפור (ולא עמוק מדי, אם יורשה לי) בנבכי החיים הקהילתיים המודרניים.

זהירות, ספוילרים

על-מנת להסביר את כוונתי, עלי לחשוף עוד קטע מהסרט. את הילד המיוחל, מנסה מנו להביא לעולם באמצעות פינה (פילאר לופס דה איילה), מהגרת לא-חוקית מארגנטינה שעוברת, ביד הגורל, לגור עמו. בסצנה שנוית במחלוקת, היא ומנו מקיימים, לא עלינו, יחסי מין.

יודעים מה? אין לי בעיה עם זה שהבמאי בחר להראות סצנת סקס סטרייטית. היא מאוד מובחנת, וכמו כן מובחן מאוד שמבחינת מנו מדובר בנפילה של רגע, בדבר שלא יחזור - הוא הרי הומו. בכל זאת, זוהי סצנת המין היחידה בסרט, מה שמוביל לחשוב: למה בחר הבמאי לא לצלם גם סצנת מין הומואית?

בעיה אחרת היא עצם הקשר בין פינה למנו. אלה יחסי ניצול ממדרגה ראשונה, שכן מנו מציע לה להיות פונדקאית עבורו, בתמורה לנישואים שיאפשרו לה לשהות בצרפת באופן חוקי. כבר הרבה זמן לא ראיתי ניצול כל כך ציני של הרחם.

לסיום, ישנה בעייתיות גם בתפישת הגבריות והנשיות, וכן בעמדות בנוגע לילדים. בעוד מנו מוצג כבעל התפיסה ה"נשית", קרי "רוצה ילד מראש", פיליפ מוצג כ"גבר", הגבר שרוצה את הילד רק כשהוא מגלה שהוא מזרעו, והופך אבא רק כשהילדה נולדת. בעיה.

אז בשורה התחתונה, האם לראות?

אני ממליצה, על אף כל הבעיות העקרוניות. פשוט כי מדובר בסרט טוב.

"כמו כולם" הוקרן בארץ במסגרת פסטיבל הקולנוע הצרפתי. הוא יוצא להקרנות מסחריות ברחבי הארץ החל מה-25.6.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...