עוד בחדשות ודעות
 >  > 

כאן נאבקים בכיף

תערוכה חדשה ב"סלון מזל" מביאה טעימה מחייהם המרתקים והסוערים של קווירים בשבדיה. פגשנו את אחד היוצרים לשיחה על יצירה, אהבה וגאווה

תערוכה חדשה על חייהם של גייז וקווירים בעיר גטבורג שבשבדיה, ועל הפעילויות הקוויריות שנעשות שם, נפתחה אתמול (מוצ"ש) ב"סלון מזל", מרכז אקטיביסטי בתל אביב. התערוכה, שתוצג במקום בשבוע הקרוב, נקראת "Struggling with pleasure" ("נאבקים בהנאה"), והיא הוכנה ונאצרה על ידי קבוצה של פעילים קווירים.

אחד מהם, זאפיר וורבאוורבה, אמר כי "התערוכה מראה את האהבה והשמחה שהסצנה הפוליטית בגטבורג מיוחדת בהן. היא מתעדת קבוצות, אירועים ואקטיביסטים".

הוא טען כי "למעשה, בגטבורג אין ממש ארגונים, אלא העיר היא כמו רשת אחת גדולה של פעילים בנושאים שונים: נגד קפיטליזם, בעד בעלי חיים, פעילים קווירים ועוד".

מוולנטיינ'ס גאה ועד הפגנה נגד המשפחה הגרעינית
בתערוכה מוצגות בעיקר תמונות ועבודות וידאו, המראות את הפעילים באירועים שונים, בהם חגיגות גאות של וולנטיינ'ס דיי, גייז בקרנבל רב תרבותי בגטבורג ופעילים המוחים נגד המשפחה הגרעינית ("Nuclear family"). בין האומנים המציגים בתערוכה יש חובבנים ומקצוענים, ולצדם גם האוצרים בעצמם.

מופע הדראג "Pink Shock In The Black Block (Revolutionaries)" באירועי ה-EuroPride, אוסלו, 2005

וורבאוורבה אמר כי "ניסינו לתעד כמה שיותר" וכי "העבודות בתערוכה שאובות מהפסטיבל הלסבי השנתי של גטבורג, קבוצות דראג שונות, עבודות של אומנים מקומיים, מסיבות רחוב, הפגנות כדי לעזור לנראות הקהילה ועוד". הוא ציין כי "התערוכה מתמקדת בקווירים. כמובן שיש ביניהם הרבה הומוסקסואלים, אבל יש שם גם אנשים שלא רוצים להגדיר את עצמם, ביסקסואלים, ואפילו כמה סטרייטים".

לדברי וורבאוורבה, אחד הדברים הבולטים בגטבורג ובקבוצות הקוויריות שבה הוא הקהילה הלסבית הגדולה והמשפיעה שיש בעיר, בין היתר בגלל בית הספר המיוחד לנשים שנמצא בה. "יש בבית הספר הזה מיקס של נשים לסביות, סטרייטיות וטרנסג'נדריות. בכלל, גטבורג היא עיר שמאלנית באופן מסורתי, ויש בה קהילה לסבית שמאלנית מאוד גדולה. זה חלק ממסורת רבת שנים של פמיניזם".

הוא ציין כי גם הקהילה הטרנסג'נדרית בעיר הולכת וגדלה: "בעבר, גטבורג לא הייתה מקום טוב לטרנסג'נדרים, אבל תודות לאקטיביסטיות היא הולכת ונעשית כזו".

לא הגיעו לפני שנתיים בגלל המלחמה בלבנון
על הקהילה הישראלית אמר וורבאוורבה, שחי בעבר בתל אביב למשך כשנה,

כי חסרים בה מקומות ללסביות, במיוחד אחרי שהמינרווה נסגר. "יש מקומות להומואים, אבל אין מקומות ללסביות", אמר. "עם זאת, אני חושב שהסצנה הקווירית בתל אביב מאוד מיוחדת".

וורבאוורבה וחבריו אמורים היו להגיע לתל אביב כבר לפני שנתיים, לאירועי ה"קוויראפשן". בגלל המלחמה בלבנון, הם החליטו שלא לבוא. "בדיעבד, אנחנו מתחרטים שלא באנו", הוא אומר. "היינו צריכים להגיע לתל אביב ולקיים את התערוכה בכל מקרה".

בהתחלה, חשבו האוצרים להציג את "Struggling with pleasure" גם בירושלים ובחיפה, אבל החליטו, בסופו של דבר, להציג אותה רק ב"סלון מזל". התערוכה הוצגה בעבר בבוקרשט, ואחרי תל אביב היא תוצג בפסטיבל קווירי בקופנהגן ובאירועי ה-Europride, שיתקיימו בחודש אוגוסט בשטוקהולם. הם מקווים להציג את התערוכה בהמשך גם בארצות הברית ובמדינות אחרות באסיה.

"Struggling with pleasure", השבוע, 14:00-22:00, סלון מזל, דרך סלמה 50, תל אביב. לאתר התערוכה - לחצו כאן.


בתמונה למעלה: אנראקה ראסה. צילום: פיליפ אנראקה וורבה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...