> 

אוחצ', את מהממת

הסיטואציה היא זו שמעניקה משמעות: היא הופכת "זונה" למחמאה, "ויאז'ה" לברכה, ורק ה"אקטיבי" נשאר תמיד אותו הדבר. ענת אבישר משתעשעת עם הלשון

למסקנה שלמעלה תשעים אחוז ממשמעותה של מילה נתון לסיטואציה הגעתי דרך אחד הדברים הסקסיים ביותר בעולם השליטה והכניעה. העניין של דיבור מלוכלך וסטריאוטיפים, המקובל מאוד גם מחוץ לקהילת הבדס"מ, חיבר אותי להבדלי ההקשר העצומים שיכולים להיות לאותה מילה בדיוק. אם אדם כלשהו היה קורא לי זונה אצלו בבית, הייתי קמה ויוצאת ולא חוזרת לעולם. ואילו, במקומות אחרים, בדיבור מלוכלך בסשן המילים יוצאות מהקשרן המקורי, והופכות לפעמים גם למחמאות של ממש, או לכל הפחות לביטויים סקסיים לאללה.

בסיטואציות מסויימות, המילה "זונה" היא קומפלימנט מטורף, והמילה "כלבה" משובבת נפש. האלמנט המשפיל הופך חיובי מאוד, מעורר ומגרה. לאו דווקא בהקשר בדס"מ או שליטה, אלא בכלל בחיים המילים הן תלויות מצב וסיטואציה, ובהקשר הנכון הן הופכות להיות מעצימות, גם אם נולדו במקורן מתוך כוונה להעליב ולהשפיל. עבורי, כך גם הביטויים הבאים: דוגמא יפה היא הביטוי נהגת משאית, המשמש סטריאוטיפ למילה לסבית, ובתוך הקהילה המכירה במגוון יותר גדול של לסביות הוא משמש בעיקר, לתיאור לגיטימי בקונוטציה שלילית למילה בוצ'. גם לביטוי הזה, המגלם בחובו סטריאוטיפ קשה המרמז על גסות (הבוצ'ים והבוצ'ות שאני מכירה אינם גסים כלל וכלל אלא עדינים מאוד לרוב, גם אם תחת מעטה קשוח) יש תקנה. וכך מצאתי את עצמי יושבת יום אחד בפאב דובר אנגלית בירושלים, שתויה מעט ומצחקקת עם חבורת ההומואיות המקסימות וחובבות האלכוהול איתה הגעתי. מצאתי את עצמי בוהה בבוצ' יפהפיה שישבה על הבאר ושואלת את האוחצ'ה המתוקה שלצידי, מבלי לחשוב בכלל ותוך כדי ניד ראש לכיוון המחזה המרהיב, "יאאאאאאא, ראית את חובבת המשאיות המטריפה שנכנסה עכשיו?" הסיבה לכך שהשתמשתי בביטוי הזה היתה הרצון להימנע מלומר בוצ', מילה בינלאומית, במקום סטרייטי מאוד שבו אני עלולה להעליב מישהו, או להסיט תשומת לב מיותרת לאותה בוצ' מהממת שרק רצתה בירה ולשמוע קצת אנגלית. לא העזתי לגשת, למרות דירבוניהם של היושבים לשולחן, אבל הסתכלתי עליה כל הערב, על חובבת המשאיות המהממת הזו, שכאילו נחתה לי מהפנטזיות. הביטוי הומואית, אוחצ', הויאז'ות והנשיות - אלה החברים הכי טובים שלי, הם הטלפון הראשון, השני והשלישי שלי לכל מה שקורה לי ומדובר מבחינתי, בזן מקסים ומעלף במיוחד של גבריות. כשאני אומרת אוחצ', אני מתכוונת לאחותי, שהיתה המילה הירושלמית להומו נשי לפני שהאוחצ'ה עברה מתל אביב לירושלים. לא מעניין אותי אם הן אקטיביות או פאסיביים, זה ממש לא קשור לכלום, ואנשים כבר באמת היו צריכים להתבגר מספיק כדי לא להניח הנחות שהן דעה קדומה מיותרת ומיושנת יש ויש ויש. אני באמת ובתמים מופתעת מהאומץ שיש לגברים האלה, להיות כפי שהם ולא לדפוק חשבון לאף אחד. הלוואי על כולנו, זה ראוי להערכה וכבוד, ובחלק מהמקרים, בהם הם נאלצים גם לעמוד על שלהם בארץ מיליטריסטית כל כך זה גם ראוי להערצה. אוחצ'ות, אתן מקסימות. תרימווווווווווווווווווו!

פאמית כל כך הרבה מילים שליליות שמעתי נקשרות למילה הזו. מעצבנת, מטומטמת, פחדנית, ארוניסטית. לצד אלה מהממת, יפהפיה, מתוקה וכהנא וכהנא ביטויים נחמדים גם הם קשורים כאן. שנוי במחלוקת במקומות מסויימים, ועדיין משמש כהשפלה לנשיות במקרים רבים, זה ביטוי שיש לי עניין אישי להעצים אותו. פאמית זה כוח, ומי שעדיין חושבת אחרת אני מבקשת ממנה לצאת מהפמיניזם והפוסט פמיניזם ולהבין היטב שעקבים, שמלות, נצנצים, תכשיטים ואיפור הם כיפיים מאוד לכמה אנשים ואין לה זכות להשפיל אותם על זה, בין אם הן זכרים או נקבות. לא ייתכן שמה שמותר להומו, לי אסור כי אני אישה. פאמיות זה הכי FEMMEיניסטי שיש.

פאסיבית בין אם זה לאישה או לגבר, זה עדיין ביטוי שמשמש להעלבה וגיחוך, במקומות לא מעטים, החל מהחברה הכללית, בה לגברים בכלל אסור להיות פאסיביים אפילו אם אישה מגלה להם את נפלאות הערמונית וכלה בטון המזלזל המלווה את המילה הזו אצל חלק מאנשי הקהילה. זה כנראה עניין של טונציה, בעיקר וקצת קשה למצוא דרך להעביר את זה בכתב אבל כשאני אומרת פאסיבית הת' מתארכת בהערכה כנה. גם נשים וגם גברים בתוך הקהילה נמצאים תחת ביקורת על היותם פאסיביים מובהקים, ואלו שגאים במיניותם מעוררים אצלי הערכה והערצה. אני לא צריכה להגיד לפאסיביים ולפאסיביות ליהנות. הכי כיף להם גם ככה.

נקודה חשובה אחרונה במסע הקטן הזה, בעקבי השפה הקהילתית: שני ביטויים נפוצים בקהילה נפקדו מכאן אקטיבי וגברי. זכר שהוא אקטיבי וגברי אינו זוכה לקיטונות הביקורת המרומזת ולשלל הביטויים המזלזלים. רק הנשיות, או ביטויים הקשורים בצורה כלשהי לנשיות, סופגים את הקונוטציות השליליות. אף אחד לא אומר משהו כמו "האקטיבי המעצבן הזה" והביטוי "כל כך גברי מצידך" מהווה מחמאה לרוב. מוגש כחומר למחשבה, למול שלל הביטויים ששוללים נשים ונשיות, בתוך קהילה שנלחמת על חופש מיני ומגדרי.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...