עוד בחדשות ודעות
 >  > 

האקדמיה לסקס אחר

הערב ייפתח באוניברסיטת ת"א "סקס אחר" - הכנס השמיני ללימודים הומו-לסביים ותיאוריה קווירית. איך נולד הרעיון, על מה ידונו שם השנה ולמה כדאי להגיע? מדריך

הגייז בתל אביב, איידס, התנהגות מינית של בני זוג קבועים ונקודות חיכוך בין זהות טרנסקסואלית לתיאוריות פמיניסטיות - אלה בין הנושאים שיידונו בכנס "סקס אחר", שייפתח הערב (ראשון) באוניברסיטת תל אביב. הכנס עוסק בלימודים הומו-לסביים ותיאוריה קווירית, ומתקיים זו השנה השמינית במספר.

מושב הפתיחה של הכנס יתקיים הערב ב-18:00 ויכלול הרצאת אורח של פרופ' דגלאס קרימפ מהמחלקה לאומנות ולהיסטוריה של האומנות באוניברסיטת רוצ'סטר, תחת הכותרת "Action around the edges" ("פעולה עד הקצה").

בין המושבים שיתקיימו מחר (שני) יהיה מושב מיוחד על איידס בישראל, שיכלול, בין היתר, הרצאות על התנהגות מינית, ידע ועמדות בנוגע לאיידס של בני זוג קבועים, ועל השיח האיומי שיש בנושא זה, לטענתם, בעיתונות ההומו-לסבית בארץ.

הרצאות בולטות ביום השלישי של הכנס, שהוא גם יום הנעילה שלו, יעסקו ב"אחר" האולטימטיבי, בנקודות החיכוך בין זהות טרנסקסואלית לתיאוריות פמיניסטיות ובמרחב העירוני של תל אביב מנקודת מבט גאה.

"'סקס אחר' עושה את השינוי שלו"
ד"ר דפנה הירש, ממארגנות "סקס אחר", אמרה כי חשיבותו של הכנס בכך שהוא עוסק בסוגיות חשובות ורלוונטיות לקהילה, ושהוא היחיד מסוגו בארץ. "בכנס יש גם נושאים כמו האיידס, שלא מתעסקים בהם מספיק, בטח שלא מההיבט של התפיסות והייצוגיות של האיידס בישראל", אמרה.

לדבריה, "חשיבות אחרת של הכנס היא שעצם הקיום שלו מעודד עריכת מחקרים בנושאי הקהילה. בלעדיו היו אולי פחות".

אלמנט חשוב נוסף בכנס, לדברי הירש, הוא הנראות שהוא מייצר לקהילה, שבאה לידי ביטוי בכתבות בתקשורת, במודעות ברחבי הקמפוס באוניברסיטת תל אביב ובהתעניינות של אנשי אקדמיה הטרוסקסואלים בכנס. "'סקס אחר' לא מחולל שינוי דרמטי", אמרה, "אבל הוא עושה את השינוי שלו".

הירש מציינת כי בניגוד לחלק גדול מהכנסים האקדמיים האחרים, "סקס אחר" מושך אליו גם אנשים רבים שאינם אנשי אקדמיה. "אנשים צמאים ללמוד על עצמם ועל קבוצות קרובות להם".

כנס "סקס אחר" מתקיים כבר 8 שנים ברציפות, בכל שנה בחודש הגאווה, באוניברסיטת תל אביב. את התוכנייה המלאה של הכנס ניתן לקרוא כאן.

שיח קהילתי חשוב

מסורת "סקס אחר" החלה ב-2001, בכנס מצומצם למדי שהתקיים באוניברסיטת תל-אביב, ועורר התעניינות באקדמיה, אך גם בתקשורת הישראלית. זו הייתה הפעם הראשונה שבה התכנסו חוקרים מדיסציפלינות שונות, כדי לדון בתיאוריות, מושגים ודפוסים של קהילת הלהט"ב, ולימים זו הפכה לאירוע האקדמי החשוב של הקהילה. הכנס הוא הזדמנות לשיח קהילתי הפתוח לציבור הרחב ומאפשר חילופי דעות והצגת מחקרים הנערכים בארץ ובעולם. זה היה הביטוי לתקופת הפריחה של התוכניות ללימודי מגדר והלימודים הקווירים בישראל, ולאחריו קמו תוכניות שונות באוניברסיטאות ומכללות ברחבי הארץ. לרגל הכנס הראשון, התארחו ד"ר עמליה זיו וד"ר דפנה הירש, אז דוקטורנטיות בחוג לספרות ובחוג להיסטוריה בת"א, בתוכנית בערוץ האקדמי של אוניברסיטת חיפה. ד"ר יובל יונאי ראיין את השתיים בנושא לימודים קווירים בעולם ובישראל, התפתחות התחום וגם מעט על התלמידים המצטרפים לתוכנית ההולכת והופכת לפופולרית יותר. חלק א' חלק ב'

כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...