עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"מסוללות" בדרך אחרת

ב"בת קול", ארגון לסביות דתיות, מאמינות שניתן להמשיך לקיים אורח חיים דתי, ולממש את האהבה לנשים. איך מגשרים על הפער שבין האמונה לגאווה?

אחד הארגונים היותר מעניינים ויותר פעילים הקיימים בזירה הלסבית הוא ארגון "בת קול", המיועד לנשים לסביות דתיות שרוצות להמשיך לחיות אורח חיים דתי כלשהו ולממש את נטייתן המינית. הארגון החל את פעילותו ב"מפגשי אפיה" שנעשו על ידי נשים שחלקן טרם הגדירו את עצמן כלסביות אבל חיפשו את חברתן של נשים שחשות באופן דומה, ובשנת 2005 הוקם רשמית תחת השם "בת קול". עם הקמתו, החל הארגון לקיים מסגרת פעילות רחבה הכוללת מפגשים חברתיים קבועים, קבוצות לימוד, טקסי מעגל החיים ויצירת קהילה תומכת, ופעילויות שונות. הן גם צועדות במשותף במצעד הגאווה הירושלמי מדי שנה, כחלק מן הציביון המיוחד של העיר והקהילה הירושלמית אליהן משתייכות רבות מבנות "בת קול".

לדברי בנות "בת קול", הקושי עבור לסבית בחברה הדתית נובע הן מבדידות ובושה וגם מתוך הלבטים הדתיים הקשורים בכך. אמנם האיסור על "נשים המסוללות זו בזו" אינו מן התורה, אבל הוא בעייתי מספיק בכדי שיהיה למעשה אסור על פי ההלכה, או לפחות בחזקת ללא היתר, גם אם התורה לא נתנה על כך את הדעת. מנגד, החברה הדתית היום מעט יותר פתוחה לקבל את השונה, ובכללן גם לסביות. למרות שהתופעה הקשה עדיין נמשכת - יש פחות מקרים של נתק מוחלט מן המשפחה לאחר היציאה מהארון, ויש יותר נטייה למשפחות לשמור על קשר וכן לנסות להכיל ולקבל, כל משפחתה על פי עמדותיה. ישנן גם בנות רבות שעדיין נאלצות להתמודד מול סביבה מאוד לא תומכת, וניצבות מול החלטות קשות בנודע ליציאה מהארון מול המשפחה. אני לא בוחרת מטרת העל של "בת קול" היא להראות שיש יותר מדרך אחת לגשר על הפער בין היהדות לאהבת הנשים. להיות לסבית לא מחייב אותך להיות חילונית, לתפיסתן של בנות "בת קול", ואת יכולה להמשיך לקיים את כל המצוות, להמשיך להאמין ולקיים אורח חיים דתי ולעשות זאת כשלצידך אשה. זיוה, אחת מבנות "בת קול" כותבת על הדילמה והבחירה באורח החיים הלסבי והדתי כאחד: "העובדה שאני מכפיפה עצמי לאורח חיים ערכי מסויים (הדת היהודית) היא מרכיב יסודי בביטוי העצמי שלי כאדם טוב ומוסרי. העובדה שאני אוהבת, מאוהבת ומתחייבת לאדם מסויים, מקימה איתה משפחה - גם היא מרכיב יסודי לא פחות חשוב בביטוי העצמי שלי כאדם טוב ומוסרי... אני לא יכולה לבחור ביני לבין עצמי. אני לא יכולה לבחור בין ביטויים כ"כ יסודיים של הטוב שלי. אני לא יכולה להגדיר דברים שבאופן כ"כ בסיסי וראשוני אני חווה אותם כ"טוב" כאילו הם "רע". אני לא יכולה ולכן אני לא בוחרת."

הלסביות הדתיות, ובכללן בנות "בת קול", הן קהילה קטנה בתוך קהילה מעט יותר גדולה של להט"בים דתיים, אשר לה כמה ארגונים: "בת קול" ללסביות הדתיות, קבוצת "חברותא" הירושלמית להומואים דתיים, הו"ד קבוצת ההומואים הדתיים. המשותף לכל הארגונים הללו הוא הקו המנחה גם להט"בים וגם דתיים. יש זוגות בקהילה זו, יש גם כמה ילדים שנולדו למשפחות להט"ביות דתיות. אלמנט חשוב בגישה האמיצה של בנות "בת קול", מעבר לניסיון ליצור קהילה דתית להט"בית, הוא גם השינוי שהן מנסות לבצע בחברה הדתית\ על מנת שתקבל אל תוכה את הלהט"בים שחונכו על ברכיה ורוצים להמשיך ולהיות חלק ממנה. אביגיל שפרבר, הלסבית הדתיה הראשונה מתוך "בת קול" שנחשפה בשמה המלא ותמונתה כתבה בעקבות השמחות שחוותה הקהילה הלהט"בית הדתית בינואר השנה כי "זהו אתגר לכל הסובבים אותם, לסבא ולסבתא, לדודים ולדודות, לקהילה, למערכת החינוך שתצטרך לקלוט אותם, לבתי הכנסת שיצטרכו לבחור לתת להם מקום בתוכה. זהו אתגר לחברה הדתית. האם ניתן לילדים אילו בית בתוכנו, או חלילה ננדה אותם?". כמו שזה נראה כרגע, לאור כל השמחות, העתיד הולך ונהיה כשר וצבעוני למהדרין. הארגון מקיים פגישות קבועות אליהן ניתן להצטרף דרך המייל: mifgashim@bat-kol.org אתר האינטרנט של "בת קול": http://www.bat-kol.org

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...