עוד בחדשות ודעות
 >  > 

בפעם העשירית: תל-אביב נצבעה בגאווה

אלפי בני אדם השתתפו באירוע הגאווה השנתי שהתקיים בעיר. האירוע נפתח בעימות עם מפגינים חרדים, אך המשיך ללא תקלות חריגות

מצעד הגאווה התל-אביבי חוגג עשר שנים, עם אלפי צועדים שיצאו מהמרכז הגאה שבגן מאיר בתל-אביב בשעות הצהריים המאוחרות. לפני המצעד, התכנסו כמה אלפי בני אדם בגן מאיר, אליו הגיעו גם מתנגדי המצעד - איתמר בן גביר וברוך מרזל - שנשאו שלטים בגנות הקהילה הגאה ומצויידים במסיכות סניטציה "כדי להימנע ממחלות". המשטרה הרחיקה את המפגינים מהמקום, והמצעד יצא לדרכו דרך הרחובות טשרניחובסקי, בוגרשוב, בן יהודה ובן גוריון, ללא הפרעות מיוחדות. במשטרה סירבו לנקוב בהערכה לגבי מספר המשתתפים באירוע, בעיריית תל-אביב אומרים כי להערכתם משתתפים במצעד כ-20 אלף איש.

צילומים: עמית לב ההומואים צעדו, החרדים התעצבנו איתמר בן גביר אמר כי "אנחנו חושבים שמה שאתם עושים זה מתועב ומגעיל, אפקט הזעם שלכם עלינו עולה ועולה, ועוד אתם מדברים על חופש הביטוי? אני מאמין שמדינה יהודית היא לא רק בבני-ברק או בגאולה (ירושלים), אלא גם כאן ובשיינקין. אני בא לכאן לומר שמה שאתם עושים זה לא יהודי, ולא מוסרי. הרבה תל-אביבים ניגשו אלי ואתם מביאים עליכם את הזעם של כולם".

המפגינים נגד המצעד בגן מאיר.צילום: יניב הלפרין. ח"כ זהבה גלאון תקפה את השר אלי ישי שדרש למנוע את מצעד הגאווה. "ישי לא יעשה הון פוליטי על גבה של הקהילה הגאה", אמרה גלאון, "בערות ודעות חשוכות מבקשות למנוע את חופש הביטוי ואת הלגיטימיות של המצעד ולהחזיר אותנו לימי הביניים". בהתייחסה למפגינים נגד המצעד שהתכנסו בסמוך לצועדים, אמרה גלאון "אני חושבת שמקומם במוסד סגור. הצעדה היא מחאה נגד אלו שפוגעים בחופש הביטוי, אנחנו נאבקים לשיוויון ולכבוד - לא יעצרו אותנו, ונהיה כאן גם בשנה הבאה וננצח".

המפגינים נגד המצעד בגן מאיר.ראש עיריית תל-אביב, רון חולדאי, התייחס להסרת דגלי הגאווה מדרום העיר, ואמר ל-GoGay כי "היו הרבה דגלים ברחבי העיר, במקום מסויים הייתה קהילה מסויימת שביקשה להסירם, אז מה קרה? צריך להתחשב בכולם. העיר הזו מתחשבת בכולם, גם בחרדים וגם בקהילה הגאה".

צילום: יניב הלפרין. נאומי הפתיחה: השורה התחתונה שלי יחימוביץ' - "לא מספיק שאדם יעשה מה שהוא רוצה בבית שלו, הוא צריך להיות נראה כחלק מהתרבות הקונצנוזאלית". איתי פנקס - "פתיחת המרכז [הגאה] היא רגע היסטורי לקהילה ורגע מאושר בשבילי". יעל דיין - "מי שלא מוצא חן בעיניו מצעד הגאווה, מחר הוא לא ירצה מצעד של נשים, או דגלי ישראל. אני נפגעת מזה שאין תחבורה ציבורית בשבת, שאין הפרדה בין דת למדינה, שאין נישואי גייז. אני לא מחרימה בגלל זה - אלא נאבקת". רון חולדאי - "העיר גאה שיש בה גאווה, זו העיר שחרטה על דגלה את חופש האדם ואת האפשרות לחיות בה כשווה בין שווים". מוקדם יותר: ביקורת נגד מסלול המצעד

מוקדם יותר השבוע מתחו גורמים בקהילה ביקורת על מסלול המצעד, בטענה שהוא קצר יותר מהמסלול ההיסטורי (היוצא מבניין העירייה ומסתיים בפארק הירקון), אולם מעיריית ת"א נמסר כי המסלול השנה דווקא הוארך בכ-400 מטרים (מ-1.8 קילומטר ל-2.2 קילומטר). עם זאת, עובר המסלול ברחובות צדדים יותר, וזאת לבקשת המשטרה שסירבה לחסום רחובות ראשיים בעיר. המצעד הסתיים במסיבת חוף פתוחה לציבור בחוף גורדון, בהשתתפות קרן פלס, מאיה בוסקילה, עברי לידר והנרי וניקה. הערב ובימים הקרובים ייערכו בתל-אביב, כמו גם ברחבי הארץ, שורה של אירועי גאווה, ומסיבות רבות שינצלו את הסופ"ש שיימשך עד יום שלישי עקב חג השבועות. למידע נוסף על מסיבות הגאווה והחג, לחצו כאן. בתוך כך, אישרה המשטרה הבוקר (ו') את קיומו של מצעד הגאווה בחיפה - שנקבע ל-19 ביוני.

עדכון אחרון: 15:45

כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...