עוד בתרבות ובידור
 >  > 

"הומו" ו"קוקסינל" בקמפיין לעטי פיילוט

קמפיין לעט מחיק העושה שימוש בהערות נגד גייז מעורר כעס בקהילה. בעקבות פניית GoGay, שוקל היבואן להפסיק את הקמפיין

קמפיין הומופובי וטרנספובי? בימים האחרונים מופץ ברשת האינטרנט קמפיין של חברת "מקאן דיגיטל" לעט מחיק מתוצרת "פיילוט", הכולל ביטויים נגד הומואים וטרנסג'נדרים, וכבר החל לעורר ביקורות נזעמות בקרב פעילים בקהילה. בקמפיין נכללים שלושה סרטונים שבמרכזם שני שחקנים המגלמים תלמידי תיכון, שמשתמשים בעט המחיק כדי "לתחמן". באחד מהם, קוראים התלמידים זה לזה "הומו" ו"קוקסינל".

בסרטון המדובר משתמשים התלמידים בעט המחיק כדי לשנות את יומן הנוכחות של הכיתה. במהלך הסרטון פונה אחד התלמידים לחברו ואומר לו: "סתם, יא הומו". לאחר מכן הוא מתחיל לשיר לעברו: "איזה הומו", ושואל אותו: "למה יצאת הומו?" בתגובה אומר עליו התלמיד השני: "איזה הומו? הקוקסינל הזה מדבר?" או אז, שר לעברו התלמיד הראשון: "הומו ב-101%".

בסרטון אחר בקמפיין מנסים השניים לזייף אישור מחלה, כך שיהיה תקף לשבוע במקום ליום. במהלך הסרטון, שר אחד התלמידים: "תסמונת דאון - איזה משקה עממי". בסרטון השלישי מנסים התלמידים לשנות, באמצעות העט המחיק, את הציון של אחד מהם בבחינה מ-65 ל-85. יצויין כי את כל הסרטים הפיק משרד הפרסום "מקאן דיגיטל", ובמועצה לצרכנות בודקים האם הפרסומת, המתחזה לתוכן גולשים אמיתי באתר Flix, מהווה הפרה של חוקי הגנת הצרכן והטעייה.

"הקהילה - טרף קל בעבור בצע כסף"
הסרטון עורר את חמתם של פעילים בקהילה. חבר מועצת עיריית תל אביב - יפו, איתי פנקס, אמר כי "הקמפיין הזה הוא מאוד חסר טעם. אני לא מבין מה הוא אמור למכור". לדבריו, "אני מאלה שחושבים שמותר לצחוק על הומואים ועל כולם, כל עוד זה משהו משעשע. אבל הקמפיין הזה הוא מעבר לגבול הטעם הטוב. זה עובר מתחום השובבות לתחום המגעילות".

פנקס הוסיף כי "אני לא הייתי מעלה סרטון כזה, לא רק בהקשר של ההומואים כי אם גם בגלל מה שנאמר שם על תסמונת דאון. אם הייתי במקום פיילוט ומקאן אריקסון - אני הייתי מוריד את זה, ואני קורא להם לעשות זאת".

מנכ"ל הבית הפתוח, יונתן גר, אמר כי "הבעיה העצובה היא ש'יא הומו' הפך בשנים האחרונות לביטוי שגור יותר ויותר, במיוחד בקרב בני נוער. סרטונים אלה הם תזכורת עגומה לעבודה הרבה שעוד לפנינו בהתמודדות עם הפחד המוביל לשימוש במיניות ומגדר כקללות, ומסבירה את האפקט השלילי העצום שיש לשיח הזה על בני נוער שנמצאים בתהליך גיבוש הזהות המינית והמגדרית שלהם".

"חודש הגאווה הוא חודש של נראות", הוסיף. "כדאי שניטיב להגדיר בו את תוכן הנראות הזו ואת השפעתה על החברה שאותה אנחנו רוצים לשפר".

יושב ראש "שישה צבעים", ברוך אורן, אמר כי "מזעזע ומזכיר תקופות אפלות בעבר לפגוש חברה במעמדה של מקאן אריקסון, שנראה כי היא בוחרת בקהילה הגאה כטרף קל בעבור בצע כסף. בניגוד לחברות פיילוט ויהודה ברמן, היבואנים שלה, יבואני עטים אחרים מצליחים לשמור דווקא על קשרים טובים עם הקהילה הגאה. אני, אישית, מצפה להתנצלות מפיילוט ישראל וממליץ לכל חבריי להימנע בינתיים מלרכוש עטים של החברה".

"לא הייתה לנו כל כוונה לפגוע"
העט המחיק שאותו מפרסם הקמפיין הוא של חברת "פיילוט". חברה זו הצהירה ב"אני מאמין" שלה כי "החברה מחוייבת ליצור מקום עבודה חופשי מכל אפלייה שהיא, מכל סוג שהוא, ומהתנהגויות פוגעניות, תוקפניות או מטרידות". "כל עובד שחש כי הטרידו אותו או הפלו אותו", ממשיכה החברה, "צריך לדווח על המקרה למנהל או למנהלת שלו, או למחלקת משאבי אנוש".

כל הסרטונים של הקמפיין נעשו על ידי "מקאן דיגיטל", חברת בת של "מקאן אריקסון" - אחד ממשרדי הפרסום הגדולים בארץ. ב"מקאן" לא הגיבו. לעומת זאת, בחברה שמייבאת את העטים, יהודה ברמן, הגיבו לפניית GoGay בהתנצלות בפני הקהילה, והם אף שוקלים לצנזר את הקמפיין או להוריד אותו. "אנחנו מתנצלים על כך שאחד הסרטונים המלווה את הקמפיין השיווקי של העט פגע ברגשות הציבור הגאה", נמסר מהחברה. "לא הייתה לנו כל כוונה לפגוע בציבור זה, והדבר נעשה בתום לב".

לדבריהם, "החברה מכבדת ומעריכה כל אדם באשר הוא". עוד נמסר מחברת יהודה ברמן כי היא "בוחנת אפשרות לצנזר את הסרטון המדובר, ובמידה שהדבר לא יתאפשר - תיבחן אפשרות להוריד את הסרטון משידור בימים הקרובים".

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...