עוד בחדשות ודעות
 >  > 

קליפורניה: ביהמ"ש הכיר בנישואי גייז

ברוב של 4 מול 3, קבע ביהמ"ש העליון בקליפורניה כי המצב שבו מותרים נישואים רק בין בני זוג ממינים שונים אינו חוקתי. הגייז חוגגים: "סוף סוף אנחנו שווי זכויות"

הישג חשוב לקהילה בארצות הברית: בית המשפט העליון של מדינת קליפורניה אישר אתמול (חמישי) נישואי גייז. בהחלטתו, ביטל בית המשפט החלטות של ערכאות קודמות שאסרו על נישואים גאים, וקבע כי אי התרה של נישואים בין בני זוג מאותו המין אינו דבר חוקתי.

ההחלטה התקבלה ברוב של 4 תומכים אל מול 3 מתנגדים. אב בית הדין, השופט רון ג'ורג', קבע כי "איננו מוצאים כי שמירה על הגדרת הנישואים המסורתית היא אינטרס עקרוני למדינה, ולפיכך אנו קובעים כי המצב במדינת קליפורניה, לפיו ניתן להתחתן רק עם מין אחר, אינו חוקתי".

בהחלטת בית המשפט נכתב כי "בביטול האיסור, מכירה קליפורניה בזכותו של הפרט למסד קשרי אהבה עם אדם אחר, ואלה כוללים את האחריות לדאוג זה לזה ולגדל ילדים, ללא קשר לנטייה המינית". "נטייתו המינית של האדם", נכתב בהחלטה, "כמו גזעו או מגדרו, אינה מהווה בסיס לפסילת זכויותיו החוקיות".

"מדהים להרגיש שאני אזרחית שוות זכויות"
לאחר מתן ההחלטה חגגו גייז רבים בסן פרנסיסקו את ניצחונם. כריסטמס לוברי, שבאה למקום עם בת זוגה, אליס היימסות', אמרה ל-New York Times כי "זה מדהים להרגיש שאני אזרחית שוות זכויות ולא אזרחית מדרגה שנייה. אני לא צריכה לשבת בצד האחורי של האוטובוס, ואני לא צריכה להיות בעדיפות שנייה".

בין החוגגים היה גם ראש עיריית סן-פרנסיסקו, גווין ניוסום, שהחל בעבר לקיים טקסי נישואים בין זוגות גייז בעירו, אולם חדל מכך לאחר התערבותו של מושל קליפורניה, ארנולד שוורצנגר, ולאחר החלטת בית המשפט. ניוסום נאם לפני הקהל שהתאסף ואמר: "איזה יום לסן-פרנסיסקו, איזה יום לקליפורניה, איזה יום לארצות הברית, איזה יום לשוויון".

ניוסום הוסיף כי משרדו יחל להיערך לקיום טקסי נישואים גאים, כדי שיוכל להתחיל לקיים אותם עם כניסתה של החלטת בית המשפט לתוקף, בעוד 30 יום.

שוורצנגר: לא לבטל את החלטת בית המשפט
מושל קליפורניה, ארנולד שוורצנגר, פרסם הצהרה שלפיה הוא לא יתמוך בתיקון לחוקה שיבטל את החלטת בית המשפט - דברים שאמר גם לפני כחודש, בהקשר אחר. בעבר התנגד שוורצנגר לנישואי גייז, ואף הטיל וטו, פעמיים, על הצעות חוק בעניין.

פרשנים מעריכים כי החלטת בית המשפט בקליפורניה תסייע דווקא לרפובליקנים במרוץ הקרוב לנשיאות ארצות הברית. פרופ' ויקראם עמר, מומחה לענייני החוקה מאוניברסיטת קליפורניה, אמר לאתר Bloomberg כי ההחלטה תיאלץ את המועמדים בבחירות לנשיאות להתייחס לסוגיית הנישואים בין בני זוג מאותו המין. "קשה לראות איך זה יעזור לדמוקרטים", אמר לפני ההחלטה. "זה מתאים לנקודת המבט שזה מה ששופטים ליברלים עושים".

בהחלטה זו של בית המשפט, הופכת קליפורניה למדינה השנייה בארצות הברית המכירה בנישואי גייז, אחרי מסצ'וסטס.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...