עוד בחדשות ודעות
 >  > 

יום נגד הומופוביה? לא בישראל

מה שהחל בקול תרועה לפני שנתיים, התפוגג כלא היה: יום הבנ"ה לא יצויין בישראל, ובארגוני הקהילה מסבירים זאת ב"היערכות לאירועי הגאווה"

היום הבינלאומי נגד הומופוביה (הבנ"ה), שצויין בישראל לראשונה לפני שנתיים לפני שנתיים וגם בשנה שעברה, יעבור השנה ללא אירוע מרכזי של הקהילה הגאה. בארגונים מסבירים את ההתעלמות מאחד הימים החשובים במאבק הגאה בעולם, בכך שהם נערכים לקיום אירועי הגאווה הקרבים. רק ארגוני הגייז הפלסטינים - אסוואת ואל קאווס יציינו את יום הבנ"ה במסיבה שתתקיים בחיפה בשיתוף הארגון הפמיניסטי "אשה לאשה". בפורום גיאות הפורום הגאה של מרצ מתעדים לקיים אירוע במועד מאוחר יותר (שטרם נקבע), ויו"ר הפורום, דרור מזרחי, אמר כי הוא יפנה לח"כים של מרצ במטרה שהנושא יועלה על סדר היום בישיבת הסיעה הקרובה.

כרזת יום הבנ"ה - 2008 העשירון האחר יקיימו ב-5 ביוני כנס בנושא "חינוך לרב תרבותיות" במערכת החינוך, שיוקדש ליום הבנ"ה כדי "להילחם בהומופוביה דרך חינוך", לטענתם. יו"ר הארגון, יאיר ליברמן, אמר כי "באותו היום נציג את פרויקט החונכות שלנו, בו אנו מחברים בין סטודנטים גייז לנוער גאה, בשיתוף פעולה עם הבית הפתוח". במסגרת הפרויקט יתנו הסטודנטים לבני הנוער שיעורים פרטיים בני שעה וחצי בנושאים לימודיים. לדברי ליברמן, "המטרה שהסטודנטים יתנו מעצמם לנוער ויעזרו להם לעבור את גיל ההתבגרות". בימים אלו נמצא הפרויקט בפיילוט נסיוני, והוא צפוי להתחיל רשמית בשנה הבאה. בארגונים אחרים תולים את היעדר האירועים ליום הבין לאומי נגד הומופוביה במצעדי הגאווה הקרובים ובאים. בתשובה לשאלה מדוע המרכז הגאה החדש בתל אביב לא מקיים שום אירוע לציון היום, אמר איתי פנקס, חבר מועצת העירייה ויוזם הקמת המרכז, כי "המקום נמצא בהרצה ובבנייה ואנחנו נערכים לאירועי הגאווה. ברגע שהמרכז ייפתח רשמית ויתחיל לעבוד בצורה מסודרת, כל האירועים האלה יתקיימו בו, כולל אירועים ליום הבין לאומי נגד הומופוביה בשנה הבאה".

בפורום החיפאי עסוקים בהכנות למצעד הגאווה, שמפיק הארגון בחיפה. חבר ועד הארגון, אורי שמילוביץ', טען כי "חשבנו על זה קודם ורצינו לעשות איזשהו אירוע ליום הבנ"ה, אבל אנחנו עסוקים בענייני המצעד בחיפה". לדבריו, "בשנתיים שעברו עשינו אירועים לרגל היום הזה, ולא רצינו לחזור עליהם השנה. לא היה לנו זמן להתחיל לחשוב על פעילות אחרת, כי אנחנו עסוקים בעניין של המצעד ובניסיון להשיג אישור לקיומו, וגם בעניינים אחרים של הפורום החיפאי". שמילוביץ' ציין כי "חוץ מזה, אנחנו עושים בכל שבוע משמרות גאווה במרכז הכרמל, למחאה נגד הומופוביה ובעד דמוקרטיה".

גם בארגון "שישה צבעים" מסבירים שהם "מחממים מנועים" לקראת אירועי הגאווה וזאת למרות שהם לא מעורבים בהפקת מצעדי הגאווה. יושב ראש הארגון, ברוך אורן, הסביר כי "שישה צבעים הוא ארגון שפועל על מתנדבים ותרומות, ואף אחד לא פנה אלינו כדי ליזום אירוע שקשור בזה". לדבריו, "אנחנו קשובים לרחשי לבם של המתנדבים והתורמים לנו, ונשמח מאוד אם מישהו ירצה להתנדב ולהפיק משהו שקשור ליום הזה, או לכל מועד קהילתי אחר".

שני ארגונים נוספים שאישרו שאינם מקיימים כל אירוע לציון היום הם ארגון הנוער הגאה והבית הפתוח. באתר האינטרנט של האגודה מוזכר היום הבין לאומי נגד הומופוביה, אולם לא מצוין קיומו של שום אירוע בנושא.

יושב ראש האגודה, מייק המל, מסר כי הארגון "נאבק בהומופוביה לא יום אחד בשנה, אלא 364 יום. אנו נתקלים בתגובות הומופוביות מצד מערכות השלטון השונות מדי יום ומתמודדים עימן בנחישות וללא לאות". בין היתר, טען המל כי האגודה טיפלה בפשיטת המשטרה על הסאונה בחיפה לפני כשבועיים ובהחלטתו של בית המשפט לענייני משפחה ברמת גן שלפיה החוק למניעת אלימות במשפחה אינו חל על בני זוג מאותו המין.כרזת יום הבנ"ה - 2007

היום הבין לאומי נגד הומופוביה (IDAHO) נוסד לפני שנים אחדות על ידי לואיס - ג'ורג' טין, ומאז הוא מצוין בכל שנה במקומות שונים בעולם ב-17/05. אולם כעת, שנתיים לאחר שהגיע לראשונה לישראל בקול גדול, נעלם לחלוטין האירוע מסדר יומה של הקהילה הגאה. בניגוד לקהילה הישראלית, בעולם יציינו את IDAHO בשורה ארוכה של אירועים, כנסים והרצאות, וכן במסיבות ומפגשים פוליטיים שמטרתם קידום הסובלנות ומאבק בהומופוביה נגד הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים.

כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...