עוד בחדשות ודעות
 >  > 

לראשונה: "יום גיוס" לבני נוער גאים

איך מסתדרים במקלחות, האם לצאת מהארון במהלך השירות, ומה עושים במקרה של הטרדה מינית? נציגי צה"ל ייפגשו עם צעירים הומואים ולסביות במטרה לעודד אותם להתגייס

יוזמה משותפת של ארגון הנוער הגאה וצה"ל: "יום גיוס" לבני נוער הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים. במסגרת יום הגיוס, שיתקיים ביום חמישי הבא (15 במאי) במרכז הגאה בת"א, ייפגשו בני הנוער עם חיילים וקצינים בשירות, ויקבלו תשובות לשאלותיהם וחששותיהם לקראת הגיוס, כמו גם מידע לגבי מסלולי השירות השונים האפשריים בצה"ל.

יום הגיוס החל ביוזמה של מש"ק בפרויקט "מדברים מהשטח". "בזמן השביתה בתיכונים, בתחילת השנה, פנה אלינו המש"ק והציע להגיע לקבוצות", מספר ירון גל, רכז פיתוח תכנים והדרכה בארגון וממארגני האירוע. "העלינו את העניין לפורום רכזים של הארגון, וניסינו לחשוב מה הכי נכון לעשות. אין ספק שצריך להתעסק בנושא הזה, מעצם היותו נושא שמעסיק את בני הנוער, אבל אופן העיסוק לא היה ברור עדיין. בהתחלה חשבנו לקיים את זה במתכונת של כנסים אזוריים, אבל לאחר מכן החלטנו להפוך את זה לאירוע גדול, שפתוח לא רק לחניכי הארגון, אלא לכל מי שירצה להגיע".

האירוע ייפתח בהפנינג שבו יוצבו דוכני מידע, בהם יוכלו בני הנוער והוריהם לעבור בין נציגי החילות השונים ולשאול שאלות כלליות בנוגע לתפקידים, וכן לברר פרטים לגבי סוג השירות ואופיו. לאחר ההפנינג יינתנו מספר הרצאות קצרות: המרכזית תהיה הרצאתו של גיא שילה, שירצה על היחס ללהט"ב בצה"ל בעבר וכיום. לאחר מכן יתקיים שלב של "שולחנות עגולים", שבו ישתתפו נציגים מהקהילה ששירתו או משרתים בצה"ל - סא"לית מחיל החינוך והנוער, קצין בריאות נפש (קב"ן) וקצינים וחיילים מחילות השדה והעורף. אירוע זה יתקיים בכנס של ארגון הנוער, והוא ייחודי לפעילות המיועדת לקהילת הלהט"ב.

"לחיילים הומואים יש לעתים לבטים אחרים מבני נוער הטרוסקסואלים"
לדברי גל, "בני הנוער יוכלו לעבור ולשוחח עם אנשים על הדברים שבאמת מטרידים נוער להט"בי שמתגייס לצה"ל - האם לספר בצבא, ולמי, מה קורה במקלחות וכו'... הגישה שצה"ל פועל לפיה, ואנחנו מסכימים איתה, היא שחייל או חיילת המתגייסים לצה"ל הם שווים בין שווים, בלי קשר למצב הסוציו-אקונומי שלהם, להשכלתם או לנטייתם המינית".

"למרות זאת", הוא מוסיף, "אני מאמין שהיחס הרשמי הוא אחד, אבל היחס של החיילים והמפקדים בשטח לעמיתיהם ולפקודיהם עלול להיות שונה. בנוסף, אנחנו עובדים על ריכוז שלל הזכויות של חיילים וחיילות להט"ב בצה"ל, על מנת שחייל/ת המתגייס/ת לצה"ל ת/ידע למי לפנות במקרים שונים, כגון הטרדה מינית".

יום הגיוס הזה אינו הפרויקט הראשון שבו צה"ל משתף פעולה עם ארגונים להט"ביים שונים. כבר מספר שנים שארגון חוש"ן, שמעביר הרצאות לגופים שונים בנוגע לקהילה, פועל באופן קבוע בקורסי הכשרה שונים של צה"ל, במטרה לחשוף חיילים וחיילות העתידים לתת שירות או לטפל בחיילים/ות להט"ביים לבעיות, הלבטים והקשיים של להט"בים המתגייסים לצבא. לאחרונה אף הרחיב הארגון את פעילויותיו, בשיתוף עם חיל החינוך והנוער, וכעת ניתן להזמין הרצאות של חוש"ן לכל יחידה, בהתאם לכללים הנהוגים בה. בנוסף, האירוע אינו הפעם הראשונה שבה ארגון הנוער הגאה מתמודד עם שאלות הקשורות לצה"ל. נושא זה היה עולה כל שנה בשיחות עם מדריכי הארגון, ואלה הקדישו חלק מהפעולות לעיסוק בנושא.

צה"ל: מהמתקדמים ביחס להומואים ולסביות
צה"ל נחשב לאחד הצבאות המתקדמים בעולם בנוגע ליחסו להומואים ולסביות. בשנת 1993 ביטל ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל, את התקנות המפלות לרעה הומואים ולסביות בשירות צבאי, ובשנת 1998 בוטלה כליל כל התייחסות להומואים ולסביות בפקודות צה"ל. גיוס טרנסג'נדרים עדיין מהווה בעיה מסוימת, אך צה"ל מאפשר פרטנית לכל אדם שמעוניין להתגייס, ואף הולך לקראתו/ה על פי צרכיו/ה הייחודיים.

"אנחנו מאוד מתרגשים", מסכם גל. "זהו פיילוט והוא מאוד חשוב לנו. אנחנו מקווים שתהיה הצלחה ושזה יהפוך למשהו רשמי וקבוע. אנחנו מאוד שמחים על הפנייה של צה"ל אלינו, ואנחנו מקווים שעם הזמן נהדק את שיתוף הפעולה".

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...