עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"פסק דין חשוך שמהווה אפלייה בוטה"

תגובות חריפות על פסק הדין הקובע שחוק האלימות במשפחה אינו חל על גייז. עו"ד עירא הדר: "פסק דין חמור ביותר שנוגד את עקרון השוויון"

"פסק דין חמור", "חשוך" ו"שלא יעמוד במבחן ערכאת הערעור" - אלה תגובות שנשמעו היום בקהילה לפסק הדין של בית המשפט לענייני משפחה, הקובע שהחוק למניעת אלימות במשפחה אינו חל על בני זוג מאותו המין. לדבריהם, פסק דין זה עומד בניגוד לפסקי דין אחרים שניתנו והמיטיבים עם הקהילה.

עו"ד עירא הדר, שמייצגת משפחות גאות במקרים רבים, אמרה כי "על פניו, נראה שפסק הדין סותר את הפסיקה הקודמת של הערכאות השונות של בתי המשפט, שהכירו במגוון רחב מאוד של זכויות הומואים ולסביות".

היא הוסיפה כי "הדברים נשמעים חמורים ביותר, נוגדים את עקרון השוויון ומהווים אפליה בוטה ושאינה במקומה כלפי בני זוג מאותו המין".

הדר הביעה תקווה כי יוגש ערעור על פסק הדין "ואני מאמינה שערכאות גבוהות יותר יראו את הדברים באור הנכון וימשיכו את המסורת היפה של פסקי דין יחסית נאורים וטובים שניתנים בשנים האחרונות בכל הנוגע לזכויות הקהילה, למשל: באימוץ, בפנסיה ובביטוח לאומי".

"אמליץ לאגודה להצטרף לערעור"
היועץ המשפטי של האגודה, עו"ד ערן לב, אמר כי "פסק הדין הזה הוא טעות דפוס. על פניו, זה נראה לי פסק דין חשוך, ושגוי מבחינה משפטית".

עם זאת, אמר לב כי "אני לא מציע להיכנס להיסטריה, כי זה פסק דין של הערכאה הנמוכה ביותר, ויש פסקי דין טובים לקהילה בערכאות אחרות. עם זאת, זה עדיין סימן מדאיג וזה מוכיח כמה שהמצב נזיל ושמדובר בהשקפת העולם של השופט שדן בתיק".

לב אמר כי בתור היועץ המשפטי של האגודה, "אציע לה לנסות להצטרף כצד לערעור שאני מקווה שיוגש. במידה שנתבקש לעשות זאת, נבדוק את הסיכויים והסיכונים שקיימים". "ההערכה שלי", הוסיף, "היא שיהיה קשה מאוד לפסק הדין הזה לעמוד בערכאת ערעור. זה גם הניסיון שלנו. פה ושם יש בערכאות הנמוכות שופטים עם תפיסות עולם חשוכות וככל שאתה עולה בערכאות - הקו המנחה הוא על פי פסקי דין קודמים".

באשר לטענתו של השופט כי המבחן להגדרת משפחה על פי החוק הוא רבייה, אמר לב כי "זה מבחן ישן ומזמן לא מקובל. הוא גם לא נכון עובדתית, כי יש הרבה זוגות של סטרייטים שלא מעמידים ילדים ויש הרבה זוגות גייז שמעמידים ילדים".

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...