עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אלימות במשפחה? לא אצל הגייז

שופט ביהמ"ש לענייני משפחה, ד"ר גרשון גרמן, קבע בפסק דין כי החוק למניעת אלימות במשפחה אינו חל על בני זוג מאותו המין

אלימות במשפחה? לא אצל זוגות חד-מיניים: בפסיקה מעוררת מחלוקת של ביהמ"ש לענייני משפחה הוחלט הבוקר (א') כי החוק למניעת אלימות במשפחה אינו תקף על בני זוג מאותו המין.

השופט, ד"ר גרשון גרמן, דחה את תביעתו של גבר שטען כי בן זוגו

לשעבר התעלל והטריד אותו ואת בני משפחתו במשך תקופה ארוכה, בטענה שהחוקים הרלוונטיים אינם חלים על זוגות חד-מיניים. זאת, למרות שהתובע הציג בבית המשפט ראיות מספקות למקרי ההטרדה והפגיעה בו, בבני משפחתו ובשמו הטוב.

הפרשה החלה לפני מספר חודשים, לאחר שהתובע ביקש להיפרד מבן זוגו עמו ניהל משק בית משותף במשך כשנתיים. לטענת התובע, מיד לאחר הפרידה החל בן זוגו לשעבר להטריד אותו בדרכים שונות, ביניהן באמצעות שליחת הודעות SMS אלימות אליו ולבני משפחתו. עוד טען התובע כי בן זוגו לשעבר הכפיש את שמו כשסיפר למכרים כי הוא אנס אותו בתקופה שבה חיו יחד. בתביעתו, דרש התובע להכיר בהתעללות נפשית של הנתבע כלפיו, ובפגיעה במעמדו המקצועי והאישי. לטענתו, מעשיו של בן זוגו לשעבר פגעו גם במערכת היחסים בה הוא נמצא כיום, וכן בילדיו מנישואים קודמים.

כאמור, קבע השופט גרמן כי חוק בתי המשפט לענייני משפחה והחוק למניעת אלימות במשפחה אינם תקפים כשמדובר בבני זוג מאותו המין. עוד הוא קבע כי בהיעדר איום לפגיעה גופנית בתובע, הוא אינו יכול להרחיב את סמכויות השיפוט ולדון במקרה.

פרשנותו של גרמן נובעת ממעמדם המשפטי של בני הזוג, שלא הכריזו על עצמם כמקיימים משק בית משותף ולא שינו את הרישום בתעודות הזהות שלהם ובמרשם האוכלוסין. כפועל יוצא של זה, סירב בימ"ש לדון בבקשתו של התובע, משום שהחוקים הרלוונטיים מתייחסים לבני זוג נשואים או ידועים בציבור בלבד.

"יחסים הומוסקסואליים - בסתירה לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו"
השופט כתב בפסק הדין כי "המערער איננו זכאי להיות מוכר על פי החוק, מפני שיחסים אלה (הומוסקסואליים), מעצם טיבם וטבעם, אין בהם כדי ליצור את התא המשפחתי הגרעיני של הורים וילדים, שהוא עיקרון המפתח להענקת זכות על פי החוק".

"למצער, לעניין זה", הוסיף, "יש משמעות להיותם של יחסים הומוסקסואליים עומדים בסתירה לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, בהיותם עומדים בסתירה לערכיה של מדינת ישראל כ'מדינה יהודית'".

עם זאת, יצויין כי במקרים רבים אחרים הרחיב בית המשפט את החקיקה והחיל אותה גם על בני זוג מאותו המין, וזאת למרות לשון החוק המתייחסת לרוב לזוגות הטרוסקסואלים.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...