עוד בתרבות ובידור
 >  > 

"רם אורן של ההומואים"

זיו כהן מוציא ספר על הנעשה בין דיילים, אולי "הטלנובלה ההומואית הראשונה". על הדרך הוא מקבל מחמאות ממבקרים ומסביר למה יש במקצוע הזה הרבה הומואים

דיילות, עושה רושם, היא אחד המקצועות הכי הומואיים בעולם, או לפחות מקצוע שהרבה גייז עוסקים בו. כל הומו בעל גיידאר מפותח, או אפילו סטרייטים עם מודעות יותר ממינימלית לקהילה, יגיד לכם את זה. יש לכך אלף ואחת סיבות: למשל, הכסף הלא רע, ימי השהייה המרובים בחוץ לארץ, האפשרות לקרוע את המועדונים בניו-יורק, פריז או לונדון, החברה הגיי פרנדלית, על פי רוב, או העובדה שבדרך כלל אנחנו לא מטופלים במשפחה וילדים.

כמו בכל מקום שיש בו יותר מ-3 וחצי אנשים, גם באוויר מתפתחים רומנים, אינטריגות ועוד אי אילו יחסים אנושיים. זה רב עם זו, ההוא התאהב בהוא, זה שכב עם זה וכולם, כמובן, מרכלים.

זיו כהן, עורך המקומון "ידיעות פתח תקווה" של רשת "ידיעות תקשורת" ובעצמו דייל ב"אל על" במשך 4 שנים, כתב על כל הדברים האלה ועוד את "נגמר העוף (אבל גם הקוסקוס טעים)", ספר - "רומן טיסה", שיצא השבוע לחנויות. כמו בהרבה ספרים, כהן טוען שהסיפור הוא אמנם דמיוני, אבל מבוסס על המציאות.

את השם הארוך והלא קליט של הספר הוא מסביר בכך ש"זה משפט שדיילים אומרים. הרבה פעמים נגמר העוף בארוחות באוויר, וכדי לא לבאס את הנוסעים, הדיילים אומרים להם שגם הקוסקוס טעים".

"הטלנובלה ההומואית הראשונה"
עלילת הספר נסבה סביב דיילים בחברת התעופה הדמיונית "אופק". ראשיתו של הסיפור בדור גל, שנזרק מביתו בגיל 18, אחרי שההורים שלו תפסו אותו שוכב עם גבר, ועובר לגור ב"בית דרור". 5 שנים אחר כך, לאחר טיולים רבים ברחבי העולם שאותם עשה במקום לשרת בצה"ל, עולה דור גל לטיסה מברצלונה בחזרה לתל אביב, ואחד הדיילים נראה לו מאוד מוכר. פתאום הוא נזכר שזה אותו גבר שלאחר הסקס אתו הוא נזרק מהבית.

אותו דייל, יוגב, מכחיש בתחילה כי המדובר בו, אולם אחר כך מתרצה ומודה. כדי "להשיג" את יוגב בחזרה, מחליט דור גל להצטרף בעצמו כדייל ב"אופק". כמובן שהוא לא יודע שיוגב די מתוסבך עם עניין הנטייה המינית שלו ועומד בפני נישואים לאישה.

כהן מודה שהספר שכתב הוא טלנובלה, אם תרצו הטלנובלה ההומואית הראשונה (במובן הרחב של המילה, כמובן, כי מדובר בספר ולא בתוכנית טלוויזיה). "יש הרבה התפתחויות ומהפכים בעלילה", הוא אומר, "וזה מאוד מאפיין טלנובלות. בסוף גם כל הדמויות מתחברות, כמו בטלנובלה". כהן מגדיר את הספר גם כ"ספר טיסה על טיסה, שמשולב בו מתח בלתי פוסק מההתחלה ועד הסוף. כשמתחילים לקרוא אותו אי אפשר להפסיק כי הסקרנות גוברת".

באילו נושאים הוא מתעסק?
"הספר מדבר על הבלבול שאנשים חווים בקשר לנטיות המיניות שלהם, על הפחד שלהם מהומוסקסואליות, על מה יגידו. אבא של יוגב היה קצין בכיר שהתעלל בחיילים הומואים ובגלל זה, בין היתר, יוגב מפחד לצאת מהארון. אחת הדמויות היא של טייס שבגיל 45, כשהוא נשוי לאישה ואב ל-4 ילדים, מחליט שהוא נמשך לגברים. הספר מדבר גם על סודות באופן כללי ועל מה אנשים היו מוכנים לעשות כדי שהסוד שלהם לא יתגלה".

כאמור, רבות מהדמויות בספר הן של הומואים וחלק גדול מהעלילה הוא על התאהבויות, יחסים וחיים של הומואים. למרות זאת, כהן מסרב להגדיר את הספר כ"רומן הומואי". במקום זה, הוא מעדיף להגדיר אותו כ"רומן על דיילי אוויר".

הנושא ההומואי גם לא מוזכר בשער האחורי של הספר - מקום בספרים שבו בדרך כלל כתוב קורטוב מהעלילה שלהם. לטענתו, הסיבה לכך היא ש"יכולה להיות רתיעה כלשהי אצל סטרייטים מלהיכנס לעולם ההומואי במתכוון, עוד לא הגענו למצב של קבלה מלאה של הקהילה. הספר מכניס אותם לעולם הזה שלא במתכוון. מה גם שאנשים תמיד יעדיפו לקרוא ספרים על כוסיות וזיונים".

הוא מוסיף כי "אני רואה בזה טכניקה בהתחבבות על בני אדם. זה כמו שכשאני נפגש עם מישהו, אני לא אומר על המשפט הראשון שלי: 'נעים מאוד, אני הומו'". עם זאת, הוא אומר ש"אנחנו מביאים לקורא את העובדה שהספר מתעסק הרבה בהומואים כבר בפרק הראשון, שברור בו לחלוטין לאן הספר מושך".

בפרסום של הספר לקהילה, לעומת זאת, טוען כהן שמתגלים כל הקלפים. פרסום זה נעשה בשני אמצעים עיקריים החוברת של "אילת בגאווה", פסטיבל אירועי הגאווה באילת, וקבוצה שפתח כהן ב"פייסבוק", שאליה, לדבריו, הצטרפו אנשים רבים.

התכוונת מלכתחילה לכתוב ספר עם דמויות הומואיות רבות?
"האמת היא שלא. התכוונתי לכתוב רומן באופן כללי. בהתחלה הייתה לי דמות הומואית אחת - יוגב, אבל זה התגלגל והתגלגל. כשאני כותב - אני יודע איך אני מתחיל ולא יודע איך זה ייגמר".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...