עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"שוטרים היכו אותנו כי אנחנו טרנסיות"

טרנסג'נדריות ששהו בתל ברוך בתל אביב נעצרו על ידי המשטרה וטענו כי היא נהגה כלפיהן באלימות. נורה גרינברג: "הפכנו לחברה איומה וחסרת אנושיות לחלש"

מספר טרנסג'נדריות נעצרו בשבוע שעבר על ידי המשטרה כששהו באזור תל ברוך בצפון תל אביב. הן הועברו לתחנת המשטרה, שם נחקרו ושוחררו. לטענתן, השוטרים היכו אותן ונהגו כלפיהן באלימות. במספר מקרים בשבוע שעבר הגיעו שוטרים ממחוז תל אביב לאזור, שבו עובדות טרנסג'נדריות ונשים אחרות בתעשיית המין. הטרנסג'נדריות פנו לנורה גרינברג, פעילה טרנסג'נדרית ותיקה ולשעבר יושבת ראש האגודה, וסיפרו לה כי הן נעצרו והוכו על ידי השוטרים. כששאלו את השוטרים מדוע הם עושים זאת, אלה ענו להן כי אסור להן להיות שם. הטרנסג'נדריות אף התלוננו כי השוטרים פנו אליהן בלשון זכר במטרה להשפיל אותן וכי עיכבו אותן במשך שעות הלילה בתחנת המשטרה. אחת הטענות שנשמעו היא כי המעצרים נעשו במטרה לנסות ולגרש אותן מהאזור.

גרינברג אמרה כי "אני לא יודעת למה השוטרים השתמשו באלימות. כידוע, לשוטרים יש הרבה פעמים ידיים קלות וטרנסג'נדריות הן טרף קל". לדבריה, "הדבר הנורא ביותר הוא שמדובר בבנות שמתפרנסות בעבודה קשה ומונעים מהן את האפשרות להתפרנס. הכול למען המולך של הקניין הפרטי". "זה היה צפוי מראש", הוסיפה. "זה שטח שהרבה חומדים אותו והוא שווה הרבה מיליונים. בונים שם דירות יוקרה ורוצים להעיף את כל הנשים שעובדות שם, בחלקן טרנסיות". "אנחנו חברה צבועה וערלת לב"
לדבריה, "זה מראה איפה נמצא הכוח, למי יש קול ומי מפעיל את המשטרה ואת מי היא משרתת. לאדם החלש אין לאן לפנות".

"המקום הזה קיים שנים", הוסיפה, "והולכת לשם שמנה וסלתה של החברה. הם מכובדים והבנות שעובדות שם לא מכובדות? אלה נשים משכמן ומעלה. קל מאוד להשתלח באנשים שנמצאים בשוליים הכי חלשים בחברה".

גרינברג אף באה בטענות כלפי החברה בכללותה: "הפכנו להיות כל כך אכזריים, איומים וחסרי אנושיות לחלש, עד כדי כך שזה גורם קבס. אנחנו חברה ערלת לב. החברה צבועה וחושבת שיש חלוקה בין מכובד ללא מכובד ואת הלא מכובד אפשר לדרוס ללא כל רחמים או התחשבות".

מושא נוסף לטענותיה של גרינברג הן הרשויות, בשל העובדה שהן לא מציעות לטרנסג'נדריות וליתר הנשים שעובדות באזור תל ברוך אלטרנטיבה. "צריך לקחת דוגמא ממקומות אחרים בעולם. למשל, בבואנוס איירס הייתה בעיה דומה באזור מגורים יוקרתי. שם הבנות מצאו אוזן קשבת בעירייה ובמשטרה ומצאו להן אזור אחר".

מי שכן מוכן להטות אוזן קשבת, ואף יותר מכך, לאותן נשים טרנסג'נדריות הוא חבר מועצת עיריית תל אביב - יפו, איתי פנקס. פנקס שמע על המקרה לראשונה מכתב GoGay, ואמר כי "אני חייב שידברו אתי כדי שאטפל בעניין. אם אקבל פנייה בנושא הזה - ודאי שאנסה לברר על מה הסיפור ושהן יזכו לעזרה". פנקס אמר כי נשים שנפגעו מיחס השוטרים מוזמנות לפנות אליו, גם בעילום שם, בכתובת האי מייל: pinkas@egodan.org.il.

אזור תל ברוך ידע בעבר מקרים בהם הותקפו טרנסג'נדריות שעובדות שם. לפני כשנתיים וחצי, ב-2005, הותקפה טרנסג'נדרית כשנהג שנסע ברכב חולף שפך עליה חומר דליק. לאחר המקרה אושפזה האישה בבית החולים עם פגיעות קשות בעיניה, והיה אף חשש שתאבד את ראייתה בעין ימין. כשלושה חודשים לאחר מכן הותקפה טרנסג'נדרית נוספת באזור תל ברוך, הפעם על ידי גבר שטען שהיא שרקה לעברו. זה צעק לעברה 'קוקסינל', 'מניאק' וניסה לדרוס אותה עם האופניים שלו. לקראת יום הזיכרון לטרנסג'נדרים שחל לפני כ-3 חודשים וחצי טענה גרינברג כי חלה לאחרונה עלייה במפלס האלימות הטרנספובית בישראל.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...