עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

סרטן השד

ד"ר דובי מסביר הפעם על סרטן השד ועל הקבוצות שנמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בו

קוראות וקוראים יקרים
היום המדור מוקדש לבריאות נשים וזאת בעקבות בקשה מפורשת של נועה שרצתה שאתייחס לסרטן השד ושאלות נוספות.
משום מה ניכרת מגמה של ירידה בתקשורת עמי אז בבקשה, כתבו, התייחסו והגיבו על מנת שאוכל להעשיר את המדור בעניין רב. שיהיה חג פסח רגוע, שלו ובריא לכולנו.

בעקבות המדור הקודם שעסק בדלקת כבד נגיפית מסוג C, נשאלתי האם יחסי מין לסביים מגבירים את הסיכון לחלות?
ובכן ס. ידידתי, אין לי תשובה חד משמעית לענות לך. כפי שכתבתי בסקירה על הנושא, הנגיף מועבר בעיקר במוצרי דם ודרכים נוספות ולאו דווקא ביחסי מין. זאת למרות שהוירוס נמצא בנוזל הזרע ועוד נוזלי גוף שונים. לכן ההמלצה כיום שביחסי מין מונוגמים מכל סוג שהוא אין צורך בזהירות מיוחדת ורק ביחסים עם הרבה שותפים (וכנראה שותפות) יש מקום להיזהר. אני מניח שבעתיד הסוגייה הזו תתבהר יותר.

וכעת נועה'לה לסרטן השד.
סרטן השד הוא הסרטן השכיח ביותר מבין מחלות הסרטן בנשים (אם לא לוקחים בחשבון את סרטן העור). סרטן השד הוא הסיבה השניה לתמותה ממחלות סרטן בנשים אחרי סרטן ריאות. המחלה קורית בכל גיל אך כשני שליש מהמקרים קורים אחרי גיל 50. בהתאם לקבוצות גיל שונות אישה אחת מכל 11-9 נשים תחלה בסרטן שד. ברצוני להדגיש שכ- 80% מכל הגושים הנמושים בשד הם שפירים.

באבחון המחלה מציינים את הדרגה (STAGING) לפי מידת ההתפשטות והחדירות. דירוג זה מתבסס על גודל הגוש, מעורבות של בלוטות לימפה ונוכחות גרורות מרוחקות. בצורה זו מדרגים את המחלה מדרגה 0 (סרטן מקומי בלבד) ועד 4 עם פיזור גרורתי מרוחק. לדרוג זה חשיבות לגבי צורת הטיפול והתוצאות.

סרטן השד שכיח יותר בנשים שהמחזור אצלן החל בגיל צעיר, אלו הנכנסות בגיל מאוחר לבלות (מנופאוזה), אלו שלא ילדו מעולם או שהלידה הראשונה שלהן התרחשה אחרי גיל 30. גורמי סיכון חשובים אחרים כוללים ספור משפחתי מדרגה ראשונה (כלומר אימא או אחות הסובלת מסרטן שד) ובעיקר אלו הנושאות גנים מסוימים הניתנים כיום לבדיקה (שכיח יותר בקרב נשים יהודיות ממוצא אשכנזי). למרות זאת, בלמעלה מ- 90% מהנשים שיש להן סרטן שד, אין להן מוטציה גנטית.

ללסביות, כמו לכל אישה עם התנהגות מינית אחרת, יש סיכון יתר לחלות בסרטן שד אם הן נכנסות לאחת הקטגוריות שמניתי המעלות את הסיכון. בנוסף למה שמניתי למעלה, נמצאה שכיחות יתר גם בנשים שהשמינו מאוד לאחר הבלות, נשים שנוטלות טיפול הורמונלי תחליפי מעל 10 שנים ונשים הצורכות אלכוהול בכמות מוגברת. העובדה שבקרב הלסביות יש פחות ילודה, או שהלידה הראשונה מתרחשת אחרי גיל 30, מגבירה כנראה במעט את הסיכון לחלות בסרטן שד.

יש לזכור 70% ממקרי סרטן שד קורים ללא גורם סיכון ידוע. לכן, כל אישה ולא משנה אם היא לסבית או לא, צריכה להיות מודעת לגורמי הסיכון שלה ולהיבדק. מקובל כיום לבצע בדיקת סקירה לסרטן שד בצילום ממוגרפיה לנשים מעל גיל 40 וזאת בנוסף לבדיקה ידנית. מתחת לגיל זה מומלצת רק הבדיקה הידנית היות והממוגרפיה יכולה לתת תשובה לא נכונה עקב מבנה השד המוצק יותר.

טיפולים רבים ושונים יש למחלה וכיום, יש אחוזי הבראה גבוהים ממנה. כמובן, שככל שמגלים את המחלה מוקדם יותר ודרגת המחלה נמוכה יותר - סיכויי ההבראה גבוהים יותר.

לשליחת שאלה לד"ר דובי (אפשר גם בצורה אנונימית), לחצו כאן

ההמלצות והתשובות הניתנות במדור אינן מהוות תחליף להתייעצות עם רופא. הנהלת האתר וכותב המדור
אינם לוקחים שום אחריות על יישום האינפורמציה המופיעה במדור.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...