עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

מכורים לסקס: יש דבר כזה

מבלים שעות ב'אטרף'? מחליפים פרטנרים כמו גרביים ומרגישים לא טוב עם זה? מתקשים ליצור אינטימיות במערכת יחסים? יכול להיות שגם אתם מכורים

הסטיגמה הרווחת על ההומו התל-אביבי המצוי היא שהוא מקים יחסי מין בתדירות גבוהה ומחליף פרטנרים כמו גרביים. על הומואים אומרים שחלק גדול מחייהם נע סביב סקס הם עושה סקס, חושבים סקס וחלק גדול מההתנהלות שלהם מיועד לחפש סקס בלבד. גם אם מדובר רק בסטיגמה הומופובית, עדיין לא יהיה זה מוגזם לומר שיש לא מעטים שעבורם הסקס הפך להתמכרות.

מהו הקו הדק, שהופך סקס להתמכרות, והאם צריך בכלל לטפל בכך? ראובן (שם בדוי), המגדיר עצמו מכור לסקס, סבור שמדובר בתופעה רחבה שפוגעת באיכות חייהם של הומוסקסואלים רבים. "מדובר על דפוסי התנהגות כפייתיים, שלאחריהם יש תחושה עזה של תסכול", הוא אומר. "מה שאתה מרגיש אחרי היא אחת הדרכים לדעת אם אתה מכור. זה מתבטא, למשל, בהאם אתה מקיים את יחסי המין שלך ברוב הפעמים עם אנשים שאתה לא מכיר, או בקיום יחסי מין בצורה שמסכנת אותך, למשל מין לא בטוח, מין במקומות ציבוריים, קיום צורות קיצוניות של סאדו-מאזו ועוד".

"כשבן אדם אומר לעצמו שהוא הולך למחשב רק ל-5 דקות, לבדוק את האי מייל ו'רק להציץ' אם יש לו הודעות באטרף, אבל בפועל נשאר באטרף שעות ארוכות, וזה חוזר פעם ועוד פעם - זו התנהגות כפייתית שאין לו שליטה עליה", הוא אומר. "כשמישהו יוצא מהעבודה בכוונה ללכת הביתה, אבל האוטו שלו, 'כאילו מעצמו', נוסע לגן העצמאות, כשהוא נשבע שהוא לא עושה סקס בתשלום אבל עד מהרה מוצא את היד שלו מחייגת לנער ליווי - אלה התנהגויות כפייתיות".

ד"ר עופר מאורר, פסיכולוג ומנהל "צוות מטפלים גיי פרנדלי", מכון פסיכותרפיה המציע טיפול ידידותי לגייז, מוסיף ש"ההתמכרות למין עשויה להתבטא באופן שונה מאדם לאדם. במקרים רבים, אנשים המכורים למין מתארים תהליך הדרגתי של עיסוק יותר ויותר אינטנסיבי ואובססיבי במין, שיכול לבוא לידי ביטוי באוננות כפייתית, צריכה כפייתית של פורנוגרפיה, חיפוש כפייתי וממושך אחר פרטנרים למין וקיום יחסים בתדירות גבוהה מאוד, עד כדי התנהגויות מיניות מעוררות-ריגוש המסכנות את האדם". לדבריו, "הפונים לטיפול מדווחים פעמים רבות על חווית של ייאוש, בדידות, שנאה עצמית ותחושה של בושה גדולה הן על עצם ההתנהגות והן על חוסר היכולת לשלוט בה".

ראובן מסביר שההתנהגויות הכפייתיות מתנגשות עם הנורמות החברתיות ועם מה שטבוע בנו: "אנחנו בנויים לכך שמיניות מספקת אותנו באמת כשהיא מלווה בקשר רגשי, כשאנחנו מתחברים לבן אדם שבקצה השני של הזין, ולכן - מכורים לסקס מרגישים מתוסכלים".

"אגב", הוא ממשיך, "גם ביחסי מין חד פעמיים יכול להיות קשר רגשי, ולו כי נחמד לך עם הפרטנר. עם זאת, כשמישהו אומר שהוא רוצה אהבה אבל יוצאים לו רק סטוצים ורוב הזמן הוא אפילו לא יודע איך קוראים לבן האדם שמזדיין אתו, הוא מתחיל לחוש תסכול, כי אם זה מכוון רק למין - זה קצר מועד".

ומה אם זה קורה מדי פעם, מה שנקרא "יזיזים"?
"אם זה קורה מדי פעם זה בסדר, אבל כשהסטוצים או הסייבר סקס הופכים להיות רוב הקשרים האינטימיים של מישהו - זה גורם לו לתסכול".

בואו נדבר על זה ביחד
ראובן מקים בימים אלה קבוצה ראשונה מסוגה בישראל לגייז מכורים לסקס. הוא סבור שיש צורך בקבוצה מיוחדת להומואים, משתי סיבות. "ראשית, אחד המכורים לסקס ההומואים שדיבר אתי אמר שהוא ניסה ללכת לקבוצה של סקסואליסטים אנונימיים בבית שמש, וברגע ששמעו שהוא גיי - הם עיקמו את האף וזה לא היה לו נעים. שנית, גייז בארץ לא כל כך מכירים את הסקסואליסטים האנונימיים ושואלים אם זו כת, אם צריך לשלם כסף, למה לספר. לכן יש לי העדפה לעשות את זה הומוגני".

ד"ר מאורר אומר כי אין נתונים מחקריים על שכיחות התמכרות למין אצל הומואים לעומת סטרייטים בישראל. "יחד עם זאת, לפי התרשמותי מעבודה טיפולית עם הומואים רבים, התמכרות למין בקהילה הגאה היא בהחלט בעיה רווחת".

מדוע?
"זה יכול להיות קשור לגילויי הומופוביה מצד הסביבה, לקשיי קבלה עצמית וחיים 'בארון', לקשיים ביצירת קשרים בין אישיים חיוביים ותומכים, קשיים ביצירת זוגיות ועוד".

מאורר טוען שהתרשמותו היא כי לעולם הווירטואלי יש תפקיד מרכזי בהתמכרות של גייז למין: "הפסיכולוגית עירית קליינר - פז אמרה פעם שיש להתמכרות למין באינטרנט מאפיינים ייחודיים, למשל: נגישות, זמינות והיעדר מגע בפועל, מה שמקטין את המחסום המוסרי ואת תחושות האשמה. בנוסף, המדיום מאפשר מימוש של פנטזיות שלא ניתן להוציאן אל הפועל בחיים. ההסבר הפסיכואנליטי לכך הוא שבהתמכרות למין, נוצרים יחסים עם 'אובייקט חלקי' ולא עם אדם אמיתי ו'שלם'. קליינר - פז הסבירה שכשאין גבר שלם, או כשיש ריבוי פרטנרים, אין סכנה של דחייה, וההקל

למרות טענות כי 10% מהגברים מכורים לסקס, התמכרות זו נחשבת לטאבו חברתי לא קטן, ובדרך כלל - המכורים לא "יוצאים מהארון" ככאלה. לראייה, למעט ראובן, אנשים שפנינו אליהם לצורך הכנת כתבה זו לא הסכימו להתראיין, אפילו לא בשם בדוי. ראובן עצמו הסכים להתראיין, בשם בדוי, לטענתו לא כי הוא מתבייש בהתמכרות שלו אלא כי "אני רוצה לשמור על האופי הדיסקרטי והאנונימי של הקבוצה".

ראובן אומר כי "הקבוצה היא לא כת, כי אין לנו מנהיג ולא משלמים בעבורה כסף, אבל יש לה משמעת ברורה. זו משמעת שכל חבר בקבוצה מקבל אותה על עצמו, אם כי אף אחד לא אוכף אותה. מי שרוצה את השיטה בא ומי שלא - לא".

עדיין לא ידוע המיקום של הקבוצה ("אנחנו מחפשים עכשיו מיקוום"), אבל מה שברור הוא שהיא תתכנס,לפחות בהתחלה, אחת לשבוע. לפרטים נוספים על הקבוצה ניתן לפנות לאי מייל.

רוצים לדעת האם אתם מכורים לסקס? לחצו כאן.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...