עוד בתרבות ובידור
 >  > 

תם עידן: "הזמן הוורוד" נסגר

האגודה ורשת 'שוקן' הודיעו על סגירת "הזמן הוורוד" ופתיחת עיתון חדש לגייז - "העיר בוורוד". אבי סלומון, עורך הרשת: "הקונספט הנוכחי של העיתון מוצה"

אחרי כ-12 שנים של פעילות, החליטו רשת "שוקן" והאגודה לסגור את "הזמן הוורוד", ולהקים תחתיו עיתון גאה חדש, "העיר בוורוד". ברשת "שוקן" טענו כי המהלך נעשה לאחר שהמותג "הזמן הוורוד" מיצה את עצמו ובהמשך לתהליך המיתוג הכללי שנעשה לאחרונה ברשת.במסגרת תהליך מיתוג זה, החלו כל המקומונים של רשת "שוקן" להיקרא "העיר", בתוספת המקום בו הם יוצאים או השם הקודם שלהם. עורך הרשת, אבי סלומון, אמר כי "נכלול את 'הזמן הוורוד' בתהליך הזה ונהפוך אותו ל'העיר בוורוד'. גם עיתונים אחרים של הרשת שהיו שמות מותג גדולים, כמו 'ערים' או 'צומת השרון', הפכו ל'העיר ערים', למשל. את המותגים הכי גדולים שלנו הפכנו ל'העיר', ואין שום סיבה שלא נעשה את זה עם 'הזמן הוורוד'".

בנוסף אמר סלומון כי "הבנו שהקונספט הנוכחי של 'הזמן הוורוד' מוצה והגיע הזמן לרענן ולחדש אותו. 'העיר בוורוד' יהיה יותר מעודכן ממה ש'הזמן הוורוד' היה".

בשוקן עובדים בימים אלה על גיבוש קונספט העיתון, וכבר מונתה לו עורכת חדשה מיה מנע, שבנוסף עורכת שני מקומונים ברשת. תקופת היעד ליציאת העיתון החדש היא בין אמצע מרץ לתחילת אפריל. שיתוף הפעולה בין שוקן לאגודה יימשך, אולם עדיין לא ברור כיצד הוא יתבצע.

לדברי סלומון, "אנחנו רואים חשיבות גדולה בקהילה ויודעים שאפשר להיעזר בה, אבל אנחנו גם רוצים לקחת את העיתון צעד אחד קדימה. שיתוף הפעולה שיתבצע יהיה לשביעות רצון שני הצדדים".

"האשמים בהידרדרות העיתון: האיחוד עם 'שוקן' והאינטרנט"
"הזמן הוורוד" נוסד לפני כ-12 שנים על ידי יאיר קדר, ובשנותיו הראשונות היה אמצעי התקשורת המרכזי של הקהילה. הוא זכה לעדנה גם בתקופות בהן ערכו אותו אורנה אושרי וגדי ששון. ברבות השנים נקלע העיתון לקשיים כלכליים, ולפני שנים אחדות הוא אף הפסיק להופיע למספר חודשים.

בניסיון לפתור את המשבר, חברה האגודה לרשת "שוקן" והוסכם ביניהן כי העיתון ייצא בשיתוף פעולה בין הגופים. לעורכת העיתון מונתה רחל נחמה עבאדי, שערכה עיתונים נוספים ברשת, ולסגנה מונה אלעד פישפדר, שלא היה לו כל רקע עיתונאי קודם. גורם ברשת שוקן אמר כי חוסר ניסיונו של פישפדר הוא אחד הגורמים להידרדרות במצבו של העיתון.

גורמים שונים בקהילה טוענים כי הסיבות לנפילתו של "הזמן הוורוד" הן האיחוד עם רשת 'שוקן' ומה שקרה בעקבותיו והפיכתה של רשת האינטרנט למקור מידע מרכזי בשוק התקשורת הישראלי בכלל והגאה בפרט. יאיר קדר, המייסד והעורך הראשון של העיתון, אמר כי "אם את העיתון עורכים האגודה, שהיא גוף ממוסד, וצוות עריכה שהוא אמנם מקצועי אבל נטול אוריינטציה הומו-לסבית זה מעיד על כך שהעיתון קצת מנותק. מה גם שהגוף התקשורתי המוביל כיום בקהילה הוא אינטרנטי".

הוא הוסיף כי "העיתונים האחרונים שהיו שופרות הם 'פרבדה' ו'דבר', ושניהם כבר מזמן לא אתנו. ברגע שעיתון לוקח חלק במאבקים זה לא לטובת הקוראים שלו".

קדר רואה סיבה נוספת להידרדרות, והיא חוסר הזהות הקהילתית. "מ-1993 ועד 2000 היינו קהילה משמעותית", הוא אומר. "כוחות מאוד חיוניים בקהילה שיתפו פעולה כדי ליצור דברים משמעותיים. עכשיו אין את זה".

"'הזמן הוורוד' איבד מהרלוונטיות שלו"
חגי אייד, עיתונאי שהיה חבר מערכת ב'זמן הוורוד' וערך את מדור חיי הלילה שלו, האשים הן 'שוקן' והן את האגודה בהידרדרות העיתון: "מצד אחד, רשת שוקן ניסתה יותר ויותר לדחוף תכנים מסחריים. מצד שני, האגודה, במקום לשמור על העצמאות המערכתית של העיתון, ניסתה יותר ויותר להשתמש בו ככלי שרת שלה ולנצל אותו כמקום לפרסם את פעולותיה. זה טוב עד גבול מסוים, אבל הם עברו את הגבול הזה".

הוא ציין כי "כשהיה המצעד בירושלים 'הזמן הוורוד' כמעט שהתעלם ממנו, לדעתי כי זו הייתה פעילות של הבית הפתוח, ובחר לשים במקום זה בשער את תחרות גבר השנה שלו. בנוסף, העיתון גם לא כתב על מפלגת הגייז ולו מילה אחת בעיתון (יצוין כי אייד הוא רכז מפלגה זו י"ה). זה אומר דרשני".

לאייד אף יש ביקורת על כך שרחל נחמה עבאדי, העורכת שמונתה לעיתון לאחר ההחלטה על שיתוף הפעולה בין שוקן לאגודה, היא הטרוסקסואלית: "אחרי שרשת 'שוקן' נותנת למי שאינה מהקהילה לערוך את העיתון ושהאגודה משתפת עם זה פעולה מה הפלא שהעיתון מתרסק ומאבד קשר עם הקהילה? קוראים רבים, גם אנשי תקשורת מהקהילה אבל גם כאלה שאינם קשורים לתחום התקשורת, ביקרו את זה".

לא ניתן היה לקבל את תגובת האגודה וסגן עורכת העיתון, אלעד פישפדר, לדברים.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...