עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"לשבור את הטאבו הפלסטיני עלינו"

"אלקאווס", עמותה פלסטינית גאה, תפעל במטרה לשנות את הדעות הקדומות בחברה הפלסטינית כלפי גייז. חנין מעיכי, הרכזת: "שמחה לגלות שהחברה שלנו לא סגורה"

עמותה חדשה, ראשונה מסוגה בישראל, של גייז פלסטינים תחל לפעול בחודש הבא. העמותה, "אלקאווס לשונות מינית ומגדרית בחברה הפלסטינית" שמה, תפעל ממשרדי הבית הפתוח בירושלים. הרכזת, חנין מעיכי, אמרה כי היא מופתעת לגלות עד כמה החברה הפלסטינית פתוחה, אם כי הומוסקסואליות היא עדיין טאבו בה. העמותה החדשה רוצה לשבור את הטאבו הזה.

מעיכי ציינה כי המטרות של "אלקאווס" הן לעשות שינוי בתוך החברה הפלסטינית, כדי שתקבל את הגייז שבתוכה. "אנחנו רוצים, למשל, שהעובדים הסוציאליים במגזרים הערבי והפלסטיני ידעו עלינו, אנחנו רוצים לשנות דעות קדומות שקיימות בחברה הפלסטינית על גייז, שנצליח לעורר יותר שיח פנים פלסטיני על נושאים של שונות, קבלה עצמית, זהויות. אני גם רוצה ליצור קואליציות של ארגונים פלסטינים שישימו את הנושא הזה באג'נדה שלהם ושהנושא יעלה בדיונים אחרים". מעיכי אמרה כי "אלקאווס" כבר יצר קשר עם מספר ארגונים כאלה.

היא טענה כי "אני מאוד שמחה לגלות כל הזמן שהחברה הפלסטינית לא סגורה כמו שמתארים אותה. עם זאת, ברור שמיניות וזהות מינית אלה הטאבואים הכי גדולים בה". לדבריה, "יש לנו הרבה תומכים, אם כי כמובן שהציבור הפלסטיני עדיין סגור ומסרב לשמוע".

אחד הדברים שחברי הארגון לא רוצים לעורר הוא רעש ופרובוקציות. במקום זה, הם מעוניינים להתחיל בדו-שיח עמוק בתוך החברה הפלסטינית. "זה לא ממקום מתרפס, כי אנחנו מאוד גאים בשונות שלנו, אלא אנחנו רוצים לדבר עם מנהיגות של ארגונים אחרים ולקיים דיאלוג ישיר עם מקורות של השפעה וכוח בחברה הפלסטינית, אולי גם הרשות הפלסטינית עצמה".

"הקהילה הפלסטינית מאוד גדלה, ואנחנו זקוקים להפרדה"
ארגון "אלקאווס" הוא ממשיכו של הפרויקט הפלסטיני של הבית הפתוח, שהיה קיים במשך 6 שנים וריכז את הנושא. בין פעילויותיו של הפרויקט היו קבוצות חברתיות לגייז ערבים ופלסטינים בירושלים, ושמעו יצא למרחוק בגלל המסיבות הפלסטיניות שאותן ארגן ב"שושן".

כיום מקיים הארגון שלוש קבוצות של גייז פלסטינים הנפגשים פעם בחודש - בירושלים, ביפו ובחיפה. לדברי מעיכי, "אנחנו עובדים בשיטה של קהילה מקומית, והקבוצות מנוהלות על ידי צוותים מקומיים".

"עכשיו", אמרה מעיכי, "אנחנו מאוד זקוקים להפרדה מהבית הפתוח. קהילת הגייז הפלסטינית מאוד גדלה לאחרונה והצרכים שלה משתנים". ההחלטה על ההפרדה התקבלה בדיונים שקיימו חברי הארגון. "הגענו לתחושה שמה שאנחנו צריכים הוא גוף עצמאי, שהאנרגיות והפוקוס בו יהיו על עבודה למען ועם הקהילה הפלסטינית. רק מהמקום העצמאי והלא תלוי נוכל לעשות צעדים ליציאה ציבורית מהארון, ורק צעד כזה ייתן להנהגת העמותה את הדחף לעשות דברים אמיתיים".

"אלקאווס" היא אמנם לא העמותה הפלסטינית הגאה הראשונה, אבל היא העמותה הראשונה שפונה לכלל הגייז הפלסטינים בישראל ובשטחים. קדמה לה "אסוואת" - עמותה הפונה בעיקר ללסביות פלסטיניות וממוקמת בחיפה. "אסוואת" קיימה בשנה שעברה כנס מיוחד על לסביות והומוסקסואלים והחברה הערבית - פלסטינית, שעורר את זעמם של רבים בתנועה האיסלאמית.

"אנחנו מזדהים עם המאבק הפלסטיני לסיום הכיבוש"
אחת הבעיות הגדולות שהייתה לפרויקט הפלסטיני של הבית הפתוח, ושתהיה מעתה ל"אלקאווס", היא הנגישות. בעוד הגייז הפלסטינים אזרחי ישראל יוכלו להגיע לפעילויות העמותה, גייז מהשטחים שנזקקים לשירותיה לא יוכלו לעשות כן, עקב המחסומים והסגרים שמטיל צה"ל וחסור היכולת של פלסטינים לעבור מהגדה והרצועה לשטחי ישראל. "אנחנו לא ארגון שמפנטז שיש לו הרבה יכולות", אמרה מעיכי. "אם, למשל, מישהו מתקשר מעזה - אף אחד לא יצליח להוציא אותו משם. המצב הכללי מאוד קשה וזה משפיע". במקרים כאלה, ובכלל, אמרה מעיכי כי "אנחנו מנסים לעזור בקישור בין אנשים, שיתמכו אחד בשני. אנחנו עושים את זה בזהירות, כדי לפרק את החששות של האנשים".

באשר לשאלות הלאומיות והתרבותיות הכלליות, חברי הקבוצה רואים את עצמם חלק בלתי נפרד מהחברה הפלסטינית. מעיכי אומרת ש"כעמותה נפרדת, יהיה לנו גם את המרחב לבנות אג'נדה פוליטית אחרת. העדיפות הראשונה שלנו היא לעשות מקום יותר טוב לקהילה הגאה הפלסטינית, אבל אנחנו מאוד מזדהים עם המאבק ורוצים שהכיבוש יסתיים. המקום שלנו הוא מתוך מאבק לזכויות אזרח, והמאבק של הפלסטינים לזכויות שוות חי ובועט ביום יום שלנו".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...