עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

דלקת כבד נגיפית

מהי בדיוק דלקת הכבד הנגיפית מסוג הפטיטיס C, איך נדבקים בה ומהם הטיפולים האפשריים? ד"ר דובי מסביר

שלום לכולם.
אייחס את המדור הפעם לדלקת כבד נגיפית מסוג C.
ש. מסר שהוא נשא של הנגיף ושמע שיש כעת חיסון בשם אינטרפרון שאפשר לייבאו מארה"ב, ושאל כיצד ניתן להתחסן בארץ?

ובכן ש. אתחיל מהסוף. אין חיסון להפטיטיס (=דלקת כבד) C. זאת בניגוד להפטיטיס A ו-B (שגם הם מהווים בעיה כאובה בקרב הקהילה ההומו-לסבית). אינטרפרון הוא חומר שגם הגוף מייצר אותו באופן רצוף ויש לו תפקיד הגנתי במערכת החיסונית של הגוף והוא מהווה היום חלק מהטיפול המוצלח למדי בהפטיטיס C. בכל מקרה האינטרפרון איננו חיסון כנגד הפטיטיס C.

כיום הפטיטיס C הוא מהגורמים העיקריים למחלת כבד כרונית בעולם המערבי. חלק מהאנשים (כנראה הרוב) שהנם נשאים לוירוס לא יפתחו מחלה כלשהי ואין הפרעה אצלם בתפקודי הכבד שלהם. חלק יפתחו מחלה כרונית הנקראת שחמת הכבד (צירוזיס), מחלה המתפתחת לרוב על פני מספר שנים ויכולה לגרום להרס הכבד ואף למוות, וחלק אף מפתחים סרטן הכבד. לפחות מחצית ממקרי סרטן הכבד בעולם קשורים כנראה לוירוס ההפטיטיס C. גברים, אלכוהוליסטים, חולי שחמת מעל גיל 40 ונשאים של הוירוס במשך 40-20 שנה נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח סרטן הכבד.

בקרב ההומואים יש שכיחות גבוהה יותר של הפטיטיס B ו-C מאשר באוכלוסייה הכללית. יש להדגיש שצריכת אלכוהול, אפילו בכמות מועטה, מאיצה מאוד את מהלך המחלה.

קבוצות הסיכון העיקריות להפטיטיס C בארץ הם: מי שקיבל עירוי דם לפני יוני 1992 (מאז החלו לבדוק את הנגיף בבנק הדם), מזריקי סמים, מקיימי יחסי מין בסיכון גבוה בעלי שותפים מיניים רבים וחולים במחלות אחרות המועברות בדרך מינית בנוסף לצרכני קוקאין (בעיקר בשאיפה דרך האף) המשתמשים בציוד משותף וגם ילדים להורים נשאי הוירוס.

לא הוכח באופן מוחלט שהדבקה בהפטיטיס C תתכן במגע מיני. במחקרים התקבלו תוצאות סותרות. ממחקרים שבדקו בני זוג של חולי הפטיטיס C עלה כי פחות מ-5% מהם נגועים בוירוס וכי ברבים מהם מקור החשיפה לנגיף עלול להיות אחר. לכן אין המלצה לחולים הקשורים לשותף מיני קבוע לשנות הרגלים מיניים. לאנשים בעלי שותפים מיניים רבים מומלץ לנקוט אמצעים לקיום מין בטוח המספקים הגנה גם מפני וירוס אחרים כמו הפטיטיס B ואיידס.

הבשורה הטובה היא שכיום יש טיפול מוצלח למדי בהפטיטיס C. אנשים שבדמם נמצא הנגיף ויש להם כבר הפרעה בתפקודי הכבד שלהם על פי בדיקות הדם יכולים לקבל טיפול משולב של אינטרפרון וריבאוורין שהיא תרופה אנטיוירלית (נגד מחלות וירליות). ניתן גם לטפל באינטרפרון לבד אם יש תופעות לוואי או הופיעו סיבוכים לטיפול האנטיוירלי. כמובן שלא בכולם ניתן לטפל בתרופות אלו שיש להן גם תופעות לוואי די קשות לעיתים ועל כן כל מקרה ייבדק על ידי המומחים בתחום, לגופו של עניין, והטיפול מותאם באופן אישי למטופל.

(נועה, מבטיח לפעם הבאה לכתוב מדור בענייני בריאות נשים. הפעם, מקוצר זמני איני מגיע לכך.)


 

ההמלצות והתשובות הניתנות במדור אינן מהוות תחליף להתייעצות עם רופא. הנהלת האתר וכותב המדור
אינם לוקחים שום אחריות על יישום האינפורמציה המופיעה במדור.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...