עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הערכה: רבע מהנדבקים בעגבת השנה - גייז

7 הומואים נבדקו בלשכת הבריאות המחוזית בת"א ונמצאו חולים במחלה. הערכת משרד הבריאות: ב- 2007 יהיו 25 נדבקים בעגבת

משרד הבריאות דיווח אתמול (שני) כי הוא חושש מהתפרצות של מחלת העגבת בישראל, בפרט בקרב הומואים. זאת לאור 7 מקרים של גברים המקיימים יחסי מין הומוסקסואליים, חלקם נשאי איידס, שנדבקו בעגבת שהגיעו לאחרונה ללשכת הבריאות המחוזית בתל אביב - כך דווח באתר y-net. מספר זה הוא למעלה מרבע ממספר מקרי ההידבקות בעגבת (25 מקרים) שבמשרד מעריכים שיהיו עד סוף 2007.

במשרד הבריאות מציינים כי בשנים האחרונות חלה עלייה בשכיחות בהידבקות בעגבת בארצות הברית ובאירופה, בעיקר בקרב גייז.

"ההתפרצות הייתה ענין של זמן"

לדבריהם, "בישראל, עד לאחרונה לא נצפה ייצוג יתר של אוכלוסיה זאת (ההומוסקסואלים) בקרב הנדבקים במחלה. עם זאת, התחושה הייתה שזה רק עניין של זמן עד שההתפרצות בארצות המערב תגיע לאזורנו, בהתחשב בתנועת הנוסעים הערה בין ישראל והמרכזים העירוניים במערב".

עגבת היא מחלת מין המועברת בכל צורות המגע המיני. המחלה בעלת שיעור הדבקה גבוה, ולאחר מגע מיני של אדם עם אחר הנושא את המחלה - יש סבירות של לפחות 30% שגם אותו אדם יידבק. למחלה שלושה שלבים: בראשון מביניהם מופיע על איבר המין של האדם הנדבק כיב שאיננו כואב. לאחר מכן מופיעים תסמינים שונים, בהם חום גבוה, פריחה מופשטת, קשרי לימפה מגודלים ונשירת שיער. בשלב השלישי תוקפת המחלה את הלב, המוח ורקמות אחרות.

חלק מהנדבקים בעגבת שאובחנו לאחרונה היו גם נשאי איידס. יצוין כי הימצאותו של נגיף של אחת ממחלות אלה מעלה את רמת הסיכון להידבקות במחלה השנייה. נשיאת שתי המחלות גם יחד יכולה לשנות את הביטוי הקליני של העגבת ולהביא לפגיעה בעיניים ובמערכת העצבים המרכזית. בנוסף, האבחון במקרה כזה עלול להיות קשה יותר מבמקרים אחרים והתגובה לטיפול עלולה להיות פחות יעילה.

אמצעי המניעה היעיל ביותר למניעת הידבקות בעגבת הוא הקונדום. לאחר שנדבקים, ניתן לטפל במחלה באמצעות פניצילין. עם זאת, לא תמיד ניתן לאבחן את המחלה כשהיא עוד בחיתוליה, כי לא תמיד מופיעים התסמינים הראשוניים שלה. לעתים ניתן לאבחן את המחלה רק בשלב השלישי שלה, ואז - יעילות הטיפול במחלה היא חלקית, אם בכלל אפשרית.

ניתן להיבדק במרפאת לוינסקי למחלות מין של משרד הבריאות בתל אביב (טל. 03-5373738). הבדיקה - ללא תשלום.

למידע נוסף על עגבת - לחצו כאן.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...